تکمیل پروژه‌های پایتخت با جذب سرمایه گذار خارجی

مسعود خوانساري از اعلام آمادگی برای جذب سرمایه گذار خارجی در راستای تکميل پروژه‌های پایتخت خبر داد

به گزارش اگزيم نيوز، مسعود خوانساری رییس اتاق بازگانی تهران صبح امروز مهمان شورای شهر تهران بود و گفت: ظرفیت همکاری در حوزه جذب سرمایه گذار خارجی و حل مسئله کودکان کار وجود دارد.

وی با بیان اینکه می‌توانیم کار مشترکی در زمینه تکمیل و بهره برداری از نمایشگاه شهر آفتاب با مدیریت شهری تهران داشته باشیم، ادامه داد: سالانه نیاز به 50 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی داریم که با توجه به ظرفیت‌های اتاق بازرگانی و همچنین کمیته سرمایه گذاری خارجی می توانیم در زمینه جذب سرمایه گذاری خارجی حضور فعالتری با شهرداری تهران داشته باشیم.

خوانساری با بیان اینکه می توانیم در جذب سرمایه گذار خارجی به مدیریت شهری کمک کنیم، گفت:‌بازرگانان اتاق بازرگانی در زمینه مسولیت اجتماعی بنگاه‌های اقتصادی نقش فعال دارند به گونه‌ای که در زمینه کودکان توافقاتی با کمیته امداد انجام شده که با توجه به ورود مدیریت شهری در این بحث، اتاق بازرگانی ظرفیت آن را دارد که با مدیریت شهری نیز همکاری‌ داشته باشیم.

حضور چشمگیر اتاق بازرگانی در پروژه‌های مختلف شهری

در ادامه اين جلسه محسن هاشمی پس از استماع گزارش رییس اتاق بازرگانی با بیان اینکه از مجموع سخنان اعضای شورای شهر می‌توان دریافت که توقع شورا از اتاق بازرگانی این است که نقش خود را در راستای جذب سرمایه گذار ایفا کند گفت:‌ از سوی دیگر نقش ما هم این است که پروژه‌های مشخصمان را که از نظر سوددهی و ... مشخص شده است را معرفی و لیست آن را در اختیار اتاق بازرگانی قرار دهیم.

 رییس شورای شهر تهران با ا شاره به تجربه موفق سایر شهرهای دنیا در جذب سرمایه گذار خارجی گفت: مثلا یک میلیون پارکینگ حاشیه‌ای در تهران داریم که درآمدی از آن نصیب ما نمی شود و شاهد بلبشو در این زمینه هم هستیم و لازم است بخش خصوصی به کمک بیاید و با سرمایه گذاری در بخش هوشمند سازی زمینه را ایجاد کند تا از پارکینگ‌ها سود بیشتری ببریم و یا وضعیت تردد در خیابان‌ها می‌تواند منظم تر شود به گونه‌ای که برنامه ریزی ساعتی داشته باشیم و حتی برای ساعات شلوغ  عوارض بگیریم.

هاشمی با اشاره به تجربه موفق جذب سرمایه گذاری در پروژه‌های داخلی گفت: به عنوان مثال اتوبان پردیس توسط سرمایه گذاری خصوصی ایرانی احداث شده که نه تنها درآمدش افزایش یافته بلکه سرمایه گذار از سود بالایی برخوردار است .

وی افزود: نمونه دیگر سرمایه گذاری راه‌اندازی بانک ملی در اتوبان تهران – ساوه است که سود بالایی کسب کرد.

رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه جلسات شورای شهر با اتاق بازرگانی ادامه خواهد داشت گفت: اتاق بازرگانی می تواند در بخش‌های مختلف مدیریت شهری حضور چشمگیری داشته باشد.

لزوم جذب سرمایه‌گذاری خارجی برای مدیریت شهری با همکاری اتاق بازرگانی

همچنين فراهانی در سی‌ودومین جلسه علنی شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با اشاره به صحبت‌های رییس اتاق بازرگانی تهران گفت: می‌توان در مباحث مختلفی همچون حوزه گردشگری از ظرفیت‌های اتاق بازرگانی استفاده کرد. در ابتدای تشکیل پنجمین دوره شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش، اعلام کردیم که این شورا در راستای دانش پایه و براساس مباحث هوشمندسازی و جهانی کردن شهر تهران حرکت خواهد کرد.  لذا برای تحقق این وعده‌ها اتاق بازرگانی با ظرفیت‌هایی که دارد می‌تواند فعالیت‌های خوب و مستمری را انجام دهد.

وی افزود: متاسفانه امروز سهم جذب سرمایه‌گذاری خارجی در حوزه مدیریت شهری تقریبا صفر است. حال آنکه پروژه‌های شهری به دلیل محلی بودن و ساختار شهرداری تهران به عنوان یک نهاد عمومی غیردولتی به نوعی پروژه‌های مدیریت شهری را در معرض کمترین ریسک سیاسی قرار می‌دهد، لذا جذابیت بیشتری برای سرمایه‌گذاری خارجی دارد. البته در این راستا موانعی وجود دارد که امیدواریم با کمک اتاق بازرگانی و در قالب تشکیل کارگروه مشترک در جهت رفع موانع حرکت کنیم و شاهد جذب سرمایه‌گذاری خارجی در مدیریت شهری باشیم.

این عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش با تاکید بر ایفای نقش موثر به عنوان مسوولیت اجتماعی توسط بخش صنایع و بازرگانی شهر گفت: در بحث مسوولیت اجتماعی پیشنهاد ما این است که در موضوعاتی همچون کاهش آلودگی هوا، تجار بزرگ مسوولیت اجتماعی خود را ایفا کنند و در جهت کاهش آلام شهری حرکت کنند.

در ادامه این جلسه رسولی دیگر عضو شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش نیز گفت: امروز مهم‌ترین مساله ما در اداره شهر تهران اقتصاد مدیریت شهری است به شکلی که امروز ما در بحران مالی قرار گرفته‌ایم و انتظار داریم با توجه به اینکه اتاق بازرگانی با دولت و کمیسیون‌های همکاری‌ مشترک دارد، در قالب تشکیل کارگروهی مشترک میان شورا و اتاق بازرگانی شاهد تعریف پروژه‌های برخوردار از توجیهات فنی و اقتصادی باشیم.

وی تاکید کرد: متاسفانه شهرداری تهران از استفاده سرمایه‌گذاری و منابع خارجی بی‌بهره مانده است و انتظار داریم که اتاق بازرگانی در راستای جذب سرمایه گذاری خارجی به مدیریت شهری کمک کند.

 افشین حبیب‌زاده نیز پس از صحبت‌های رییس اتاق بازرگانی تهران درخصوص تغییر کاربری‌های ساختمان‌های مسکونی به تجاری گفت: برابر طرح تفصیلی که بخشی از حقوق شهروندی است این کار امکان‌پذیر نیست و نمی‌توان به بهانه افزایش درآمد طرح تفصیلی را رعایت نکنیم.

وی ادامه داد: اگر چنین اتفاقی در شهر روی دهد و طرح تفصیلی در تهران رعایت نشود به معنای این است که هر شخص حقیقی و حقوقی می‌تواند با پرداخت پول ساختمان خود را به تجاری تبدیل کند. حتی در صورت رعایت پهنه در تغییر کاربری باید ضوابط تعیین شده به طور کامل رعایت شود.

کد خبر 22952

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 2 =