شفافیت در لایحه بودجه ۹۷

مهرداد لاهوتی: در این لایحه بخش ها و لایه های پنهانی نمی بینم و عدم شفافیت در آن وجود ندارد، دولت به طور مشخص درآمدها و هزینه های خود را تشریح کرده است

به گزارش اگزیم نیوز مهرداد لاهوتی با ارزیابی لایحه بودجه سال 97 به میزان شفافیت آن اشاره کرد و گفت: در این لایحه بخش ها و لایه های پنهانی نمی بینم و عدم شفافیت در آن وجود ندارد، دولت به طور مشخص درآمدها و هزینه های خود را تشریح کرده است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی ادامه داد: دولت به طور منطقی قیمت هر بشکه نفت برای سال آینده را 55 دلار در نظر گرفته و برای کاهش وابستگی به درآمد نفتی درآمد از مالیات را مدنظر قرار داده است که اگر انسجام لازم در بدنه دولت باشد می توان به نتایج خوبی دست یافت.

نماینده مردم لنگرود در مجلس دهم شورای اسلامی با بیان اینکه دولت در بخش عمرانی، مشارکت بخش خصوصی را لحاظ کرده است: گفت: دولت تمام توان مالی خود یعنی 61 هزار میلیارد تومان را برای انجام پروژه های عمرانی لحاظ کرده اما برای پیش برد هر چه بهتر پروژه های عمرانی بخش خصوصی را نیز وارد کرده است.

وی با اشاره به تلاش دولت برای کاهش هزینه های جاری، بیان داشت: دولت ضمن تلاش برای کاهش هزینه ها، 73 هزار میلیارد تومان اعتبار از منابع مختلف برای ایجاد 30 هزار شغل در نظر گرفته است.

این نماینده مجلس با بیان اینکه دولت اعتبارات را منطقی توزیع کرده است، بیان داشت: در بخش آموزش و پرورش 65 هزار میلیارد تومان، برای سلامت 25 هزار میلیارد تومان، در بخش فرهنگ 13 هزار میلیارد تومان و برای مسکن شهری و روستایی 6 هزار و 200 میلیارد تومان اعتبار در نظر گرفته است.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در عین شفاف و منطقی بودن لایحه بودجه نگرانی هایی نیز وجود دارد، اظهار داشت: دولت پیشنهادی برای اصلاح قیمت حامل های انرژی و حذف یارانه نقدی برخی دهک داده است که در مجلس تلاش می شود این پیشنهادها در صورتی تصویب شود که آسیبی به زندگی اقشار ضعیف جامعه وارد نکند.

بودجه در اتاق شیشه ای

 غلامرضا حیدری دیگر نماینده مجلس نیز در خصوص میزان شفافیت در بودجه سال 97، اظهار داشت: مهم‌ترین نقطه قوت در لایحه بودجه سال 97 این بود که بلافاصله بعد از ارائه گزارش رئیس جمهور در مجلس شورای اسلامی لایحه بودجه در فضای مجازی از جمله سایت سازمان برنامه و بودجه منتشر شد.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه لایحه بودجه سال 97 بعد از انتشار زیر ذره‌بین افرادی که بر روی این مسائل حساسیت دارند قرار گرفت، گفت: این مسئله باعث روشن شدن بسیاری از ردیف‌های لایحه بودجه شد، چراکه در لوایح بودجه موازی‌کاری‌های فراوانی وجود دارد.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، پردیس و اسلامشهر با اشاره به اینکه میزان شفافیت لایحه بودجه نسبی است، ادامه داد: از اینکه لایحه بودجه در اتاق شیشه‌ای قرار دارد در مقایسه با میزان شفافیت لوایح بودجه سال‌های گذشته باید راضی باشیم.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه به نسبتی که دولت به‌سمت قرار دادن خود در اتاق شیشه‌ای برود امیدواری افزایش می‎‌یابد، خاطرنشان کرد: افرادی هستند که به حقوق عموم مردم، آگاهی عمومی و اینکه مردم هستند که نقش اصلی را باید در اداره کشور داشته باشند اعتقاد دارند و این مسئله بسیار کمک کننده است.

 

منبع: خانه ملت

کد خبر 23058

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =