پیش فروش خودرو بدون دریافت مجوز، غیرقانونی است

سازمان حمایت در جهت پیشگیری از بحران‌ها در بازار خودرو و همچنین جلوگیری از تضییع حقوق مصرف کننده، مجدداً بر غیر قانونی بودن پیش فروش خودرو ازجانب شرکت‌های فاقد نمایندگی رسمی تاکید کرد

به گزارش اگزيم نيوز به نقل از شاتا؛ ضمن اطلاع رساني‌هاي قبلي مبني بر لزوم جلوگيري از پيش فروش خودرو ازجانب شرکت هاي فاقد نمايندگي رسمي ، سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان مجددا اعلام کرد:شرکت داتیس خودرو اقدام به تبلیغات خلاف واقع مبنی بر دریافت گواهی نمایندگی هیکو اسپورتیو آلمان می‌کند.

پيرو نامه شماره 40747 / 96 /370 در خصوص لزوم جلوگيري از پيش فروش خودرو ازجانب شرکت هاي فاقد نمايندگي رسمي وبا عنايت به نامه شماره95400 /60 مورخ 24/ 4 /96 مرکز اصناف و بازرگانان ايران مبني بر عدم امکان صدور گواهي نمايندگي خارجي براي شرکت هايي که در زمينه تيونينگ خوردور فعاليت دارند ،شرکت داتيس خودرو علي رغم مکاتبات و اخطاريه هاي صادر شده کماکان اقدام به تبليغات خلاف واقع مبني بر اخذ گواهي نمايندگي هيکو اسپورتيو آلمان مي کند.
در اين راستا متاسفانه تبليغات شرکت در ماهنامه اقتصادي اتاق اصناف ايران نيز درج شده است .

همچنين چندي پيش نيز در اطلاعيه ديگري سازمان حمايت مصرف کنندگان و توليدکنندگان اعلام کرده بود :

شرکتهاي عرضه کننده خودرو به استناد ماده 5 آيين نامه اجرايي قانون حمايت از حقوق مصرف کنندگان خودرو موضوع مصوبه شماره 7415/ت51681 ه مورخ 95/10/28 هيئت وزيران مکلف به اخذ مجوز پيش فروش خودرو از وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند. لذا هموطنان در صورت تمايل به خريد خودرو در قالب «پيش فروش» فقط از شرکتهايي که داراي نماينده رسمي بوده و مشخصات آنها در سايت مرکز امور اصناف و بازرگانان ايران به نشاني www.gatc.ir درج شده و نسبت به دريافت مجوز پيش فروش از وزارت صنعت، معدن و تجارت اقدام کرده اند و همچنين در آگهي پيش‌فروش به آن اشاره شده است ، انتخاب و از ثبت نام در شرکتهايي که فاقد نمايندگي هستند هر چند تبليغات گسترده‌اي از طريق چاپ آگهي در روزنامه‌ها و ساير رسانه‌هاي عمومي داشته باشند به دليل جلوگيري از مشکلات آتي اکيدا خودداري کنند.

لذا مجددا تاکيد مي شود، لازم است متقاضيان خريد در زمان مراجعه به شرکت‌هاي عرضه‌کننده خودرو، مجوز پيش فروش و شماره مجوز مربوطه جهت پيش فروش خودرو که از سوي وزارت صنعت، معدن و تجارت صادر شده را به منظور حصول اطمينان، از شرکت عرضه‌کننده مطالبه کنند.
امکان ورود خودرو از سوي واردکنندگان غير رسمي به صورت موازي، با توجه به پايان اعتبار ثبت سفارش‌هاي قبلي و عدم امکان ثبت سفارش جديد غير ممکن بوده، لذا تعهدات شرکت‌هاي مذکور به خريداران بدون پاسخ خواهد ماند.
هموطنان مي توانند هرگونه گزارش يا شکايت در خصوص پيش فروش غيرقانوني خودرو يا ساير تخلفات اقتصادي را از طريق تلفن 124 با سامانه دريافت و رسيدگي به شکايات در ميان بگذارند.

کد خبر 23113

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 9 =