تعرفه های جدید برای خودروهای وارداتی از ۲۱ شهریور

بخشنامه جدید واردات خودرو برای همه خودروهایی که قبض انبار آنها مربوط به پس از ۲۱ شهریور امسال باشد، اعمال می شود

 گمرک ایران اعلام کرد: بخشنامه جدید واردات خودرو برای همه خودروهایی که قبض انبار آنها مربوط به پس از 21 شهریور امسال باشد، اعمال می شود.

به گزارش اگزیم نیوز بر اساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی ایران تعرفه های جدید واردات خودرو که 22 آذرماه امسال به تصویب هیات وزیران رسیده بود، نهم دی ماه برای اجرا ابلاغ شد و امروز (یکشنبه) گمرک ایران دستورالعمل اجرایی آن را به گمرکات سراسر کشور ارسال کرد.

بر اساس بخشنامه اعلامی مرکز واردات گمرک ایران، ثبت سفارش و واردات خودروهای سواری با ارزش بیش از 40 هزار دلار (C&F) و همچنین با حجم موتور بالاتر از 2500 سی سی ممنوع است.
همچنین با توجه به اینکه طبق ماده 7 اصلاحی آیین نامه ضوابط فنی خودرو، ثبت سفارش و واردات خودروهایی که از سال ساخت آنها یک سال گذشته باشد، ممنوع است، لذا خودروهای با سال ساخت 2016 در صورتی قابل ترخیص است که ضمن رعایت ضوابط فنی خودرو و ضوابط اعلامی این آیین نامه، صدور ثبت سفارش و ورود خودرو به کشور (در مهلت اعتبار ثبت سفارش ) تا تاریخ 10 دی ماه جاری انجام شده باشد.
بر اساس اعلام گمرک، امکان ترخیص خودروی سواری از محل ثبت سفارش های صادره و تمدید شده از تاریخ 28تیر تا 9 آذر ماه امسال کماکان وجود نداشته و در صورت اظهار، گمرکات اجرایی باید ضمن خودداری از ترخیص، مراتب را به مرکز واردات گمرک اعلام کنند.
همچنین واردات خودروهای فاقد ضوابط فنی، با حجم موتور بالای 2500 سی سی و ارزش بالاتر از 40 هزار دلار برای شماره گذاری در مناطق آزاد نیز ممنوع است.
گمرک تاکید کرده است: با توجه به اعلام ممنوعیت واردات خودروهای بالای 2500 سی سی و بالاتر از ارزش 40هزار دلار و همچنین خودروهای مورد نظر در بند 2 نامه، در صورت متروکه شدن آن بر اساس مفاد ماده 35 قانون امور گمرکی اقدام خواهد شد.
با توجه به نامه های وزیران صنعت، معدن و تجارت و امور اقتصادی و دارایی، ترخیص تمامی خودروهای ثبت سفارش شده، منوط به پرداخت حقوق ورودی بر اساس ماخذ های مصوبه ابلاغی مورد اشاره بوده و ترخیص خودروهای دارای قبض انبار تا تاریخ 21 شهریور امسال، علاوه بر پرداخت بر اساس ماخذ های مصوبه ابلاغی منوط به ارائه تعهد رسمی (محضری) مبنی بر منظور کردن مبلغ پرداختی (مبلغ اضافه شده بر اساس ماخذ های جدید مصوبه موصوف) به عنوان ما به التفاوت به میزان جدول مندرج در نامه های مورد اشاره پس از ابلاغ مصوبه مربوطه (مصوبه شورای اقتصاد) خواهد بود.
همچنین هر گونه ترخیص خودروی سواری با استفاده از تسهیلات مقرر در ماده 11 آیین نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات و تبصره یک ماده شش قانون امور گمرکی در هر مورد منوط به بررسی و اعلام نظر مرکز واردات گمرک ایران است.
ماده 11 آیین نامه اجرای قانون مقررات صادرات و واردات به شرایط ترخیص کالاهایی اختصاص دارد که با تصمیم دولت واردات آنها ممنوع می شود یا شرط ورود آنها با رویکرد محدودیت، تغییر می کند.
بر اساس آمارهای گمرک، در 9 ماه نخست امسال و با وجود بسته شدن ثبت سفارش خودرو از تیرماه، در مجموع 58 هزار و 637 دستگاه انواع خودرو به ارزش یک میلیارد و 559 میلیون دلار وارد کشور شد؛ این در حالیست که در کل سال 95 در مجموع 45 هزار دستگاه خودرو وارد کشور شده بود.
گشایش سامانه ثبتارش پس از ابلاغ آیین نامه جدید، سبب شد تا ظرف یک روز 1900 دستگاه خودرو ثبت سفارش شود که سال ساخت اغلب این خودروها مربوط به سال 2016 است.

کد خبر 23124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 13 =