۹۲۰۷ میلیارد ریال تسهیلات برای صادرات در ۱۴ ماه

به گفته علیرضا مرادی رئیس گروه کارشناسی خطوط اعتباری بانک توسعه صادرات ایران، درحال حاضر بانک توسعه صادرات از تاریخ ۸ آبان ۹۵ تا امروز طبق قراردادهای فعال، مبلغ ۹۲۰۷ میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود ترجيحي پرداخت کرده است

علیرضا مرادی در گفتگو با پایگاه خبری اگزیم نیوز پیرامون جزییات تخصیص منابع سپرده‌گذاري ريالي صندوق توسعه ملي نزد بانک توسعه صادرات به صادرکنندگان بخش صنعت و معدن گفت: درحال حاضر بانک توسعه صادرات از تاریخ  ۸ آبان ۹۵ تا امروز طبق قراردادهای فعال، مبلغ 9207میلیارد ریال تسهیلات با نرخ سود ترجيحي پرداخت کرده است.

رئیس گروه کارشناسی خطوط اعتباری بانک توسعه صادرات در ادامه افزود: در حال حاضر منابع ريالي صندوق توسعه ملی نزد بانک توسعه صادرات در قراردادهای فعال به ميزان 14700 میلیارد ریال است که عمده این منابع به جز 500 میلیارد ریال آن (منابع غيرصادراتي با نرخ سود 16 درصدی) و مابقي با نرخ سود 11 و 12 درصد در حوزه صادرات مصرف مي‌شود.

 وی به شرح جزییات شرایط تخصیص و نرخ سود این منابع پرداخت و گفت: از منابع فوق‌الذكر دو قرارداد 600 میلیارد ریالی مجموعاً معادل ۱۲۰۰ میلیارد ریال جهت تخصيص سرمايه درگردش بخش صنعت و معدن در مناطق غیربرخوردار و دانش بنیان تمامي مناطق با نرخ سود 12 درصد در نظر گرفته شده كه تماماً به متقاضيان پرداخت شده است. الباقی منابع نيز با نرخ سود 11 درصد به فعالان مختلف حوزه صادرات تخصیص داده می‌شود.

 این کارشناس بانکی در ادامه اظهار داشت: مطابق با بسته حمايت از توسعه صادرات غيرنفتي از ابتداي نيمه دوم سال 1396 كليه منابع صندوق توسعه ملي ويژه صادرات به صورت تلفيقي با منابع بانك به صادركنندگان پرداخت مي‌شود كه با درنظر گرفتن ميانگين سود تسهيلات از محل هركدام از منابع، صادركنندگان با نرخ سودهاي 13.5 الي 14.5 درصد تامين مالي خواهند شد.

وی گفت: در راستاي اجراي بسته حمايتي مذكور، از مهرماه سال جاری دو قرارداد سپرده‌گذاري به مبالغ 4000 و 2000 میلیارد ريال با نرخ سود 11 درصد از سوی صندوق توسعه ملي در اختيار بانک قرارداده شد که معادل همین مبالغ نيز از منابع حداكثر 18درصدی بانک به این امر اختصاص یافت. از مجموع پرداختي‌هاي مذكور تاكنون 3620ميليارد ريال به صورت تلفيقي (1810ميليارد ريال سهم صندوق و معادل آن سهم بانك) به صادركنندگان پرداخت شده است و 4500ميليارد ريال نيز در شرف پرداخت است.

علیرضا مرادی در مورد تخفیف‌های در نظر گرفته شده از سوی بانک به مشتریان خاص اظهار داشت: تخفیف‌ها در بخش تسهیلات سرمايه در گردش از محل منابع بانک اعمال و شامل مواردي همچون صادركننده نمونه، ميانگين وزني بالا، وثيقه معتبر و ... می‌شود و مشتری برای برخورداری از تخفیف كامل مي‌بايست نسبت به ارائه ضمانت‌نامه صندوق ضمانت صادرات اقدام نمايد تا از تخفیف 2 درصدی برخوردار گردد.

کد خبر 23218

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 5 =