تناقض بین گواهی سپرده ۲۰ درصد با قوانین پولی

پورابراهیمی: بانک مرکزی از یک سو گواهی سپرده ۲۰ درصد اعلام می کند در صورتی که بانک ها مکلف هستند وام با سود ۱۸درصد ارائه دهند، این تناقض رفتاری است، می خواهیم جایی را درست کنیم، ۱۰۰ جای دیگر را تخریب می کنیم

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به بسته بانک مرکزی برای کاهش التهاب بازار ارز، اظهار داشت: بخشی از اقداماتی که در حوزه کاهش التهاب بازار ارز مطرح می شود این است که حجم نقدینگی را از این بازار به بازارهای دیگر سوق دهیم، این کار می تواند یکی از اقدامات در مسیر کاهش التهاب بازار ارز باشد.

محمدرضا پورابراهیمی با تاکید بر اینکه بسته بانک مرکزی باید جامع و کامل باشد، بیان داشت: این اقدامات نباید عملکردی مشابه قرص مسکن داشته باشد که برای کاهش سردرد مصرف می شود و به معده آسیب وارد می کند.

نماینده مردم کرمان و راور در مجلس دهم شورای اسلامی بابیان اینکه  در بسته بانک مرکزی برای کاهش التهاب بازار ارز شاهد تناقض ها باتصمیمات گذشته هستیم، توضیح داد: باتوجه به تناقضاتی که در بسته بانک مرکزی با تصمیمات دیگر وجود دارد به نظر می رسد اجرای این بسته با مشکلات متعددی رو به رو است.

وی توضیح داد: بانک مرکزی از یک سو گواهی سپرده 20 درصد اعلام می کند در صورتی که  بانک ها مکلف هستند وام با سود 18درصد ارائه دهند، این تناقض رفتاری است، می خواهیم جایی را درست کنیم، 100 جای دیگر را تخریب می کنیم.

این نماینده مجلس ادامه داد: بنابراین به نظر بسته بانک مرکزی برای کاهش التهاب بازار ارز  نیازمند اصلاحات است، اینکه بانک مرکزی در قالب فرمولی می خواهد تصمیمات حوزه بازار ارز را مدیریت کند موضوع خوبی است اما اقدامات بانک مرکزی مثل موضوع بحث ارائه گواهی سپرده 20 درصد با سایر موارد دیگر تناقض دارد.

پورابراهیمی در ادامه با بیان اینکه مدیریت بازار ارز نیازمند کار کارشناسی بیشتر است اظهارداشت: در حوزه اقتصادی کشور نباید فقط برای یک مولفه افتصادی تصمیم گیری کرد و مولفه های دیگر را نادیده گرفت این کار به صلاح کشور نیست.

وی تاکید کرد: اقدامات بانک مرکزی باید تحولات پایه ای پیدا کند با این وضعیت امکان سیاست گذاری برای مدیریت بازار ارز وجود ندارد.

این نماینده مجلس با بیان اینکه کاهش حدود 300 تومان قیمت ارز به دلیل ورود بانک مرکزی به این بازار بوده است، گفت:  اما اینکه واقعیت بازار را که می توانیم با مکانیزم های ساختاری اراده کنیم و براساس آن تصمیم بگیریم، متفاوت از اقدامات موردی بانک مرکزی است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس برای اداره بازار ارز پیشنهاداتی ارائه داد و بیان داشت: باید سپرده ارزی را فعال کنیم، ، منابع ارزی برگردانده شود، بخشی ازمنابع که از کشور خارج شده یا خارج از نظام بانکی نگهداری می شود باید به سیستم برگردانده شود همه باید چارچوب مشخص صورت گیرد تا بازار ارز قابل مدیریت شود.

وی تاکید کرد: ساماندهی صرافی ها یکی از موضوعاتی است که باید به آن بپردازیم، نابسامانی در صرافی های کشور بر عهده چه کسی است؟ بانک مرکزی چه کاری می کند؟ همه این سوالاتی است که باید پاسخ داده شود.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه رئیس مجلس به این کمیسیون در خصوص ارائه پیشنهاداتی برای بازار ارز ماموریت داده بود، گفت: در نظر داریم ظرف همین هفته جلسه مشترکی با وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی داشته باشیم و گزارش آن را به صحن علنی ارسال می کنیم.

کد خبر 23635

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 8 =