ترخیص خودروهای بالای ۴۰ هزار دلار در پایان سال

مهدی دادفر: پیش بینی می‌شود که در روز‌های پایانی سال این امکان فراهم شود که عرضه کنندگان خودرو‌های خارجی چه از سوی نمایندگی‌ها و چه از سوی شرکت‌های غیر نمایندگی بتوانند خودرو‌های بالای ۴۰ هزار دلار خود را از گمرکات ترخیص کنند

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو گفت: پیش بینی می‌شود که در روز‌های پایانی سال این امکان فراهم شود که عرضه کنندگان خودرو‌های خارجی چه از سوی نمایندگی‌ها و چه از سوی شرکت‌های غیر نمایندگی بتوانند خودرو‌های بالای ۴۰ هزار دلار خود را از گمرکات ترخیص کنند.

مهدی دادفر در خصوص آخرین وضعیت واردات خودرو اظهار کرد: دولت در خصوص اینکه تمام ثبت سفارش‌های مربوط به سال ۹۵ امکان تمدید خواهد داشت مصوبه‌ای را صادر کرد که هنوز ابلاغ نشده به طوریکه براساس آن خودرو‌هایی که در محوطه گمرکی قرار دارد اگر ارزش آن‌ها بالای ۴۰ هزار دلار باشد امکان ترخیص آن‌ها باتوجه به این مصوبه فراهم خواهد شد.

وی با بیان اینکه اقدامات انجام شده تاثیری بر قیمت خودرو‌ها نخواهد داشت خاطر نشان کرد: تمام فعل انفعالات براساس مصوبه آخر هیئت دولت مبنی بر افزایش تعرفه گمرکی انجام می‌شود که احتمالا تاثیری بر بازار خودرو به غیر از خودرو‌های هیبریدی و پلاگین نخواهد داشت.

وی افزود: خوشبختانه بعد از کلی تلاش تفاوت بین خودرو‌های هیبرید، خودرو‌های پلاگین و خودرو‌های برقی روشن شد که براین اساس خودرو‌های هیبرید کاهش ۳۰ درصدی در تعرفه واردات خوهد داشت و تعرفه واردات خودرو‌های پلاگین به زمان قبل از مصوبه هیئت دولت باز می‌گردد.

دادفر به موضوع چگونگی انعقاد قرار داد فی مابین شرکت‌ها اشاره کرد و گفت: نحوه بستن قرار داد بین شرکت‌های نمایندگی و غیرنمایندگی ابلاغ شده است و براساس مقررات ابلاغی جدید شرکت‌های نمایندگی حداکثر ۵ روز زمان برای بستن قرار داد و یا تعیین اثالت خودرو با شرکت‌های غیرنمایندگی دارند.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در ادامه تصریح کرد: در روز شنبه یا یک شنبه این ابلاغیه صادر خوهد شد پیش بینی می‌شود از این پس واردات خودرو وضعیت روانتری پیدا کند و متاسفانه می‌توان گفت که در مدت ۶ ماه اخیر در موضوع واردات خودرو ایست کامل داشتیم که این مساله هزینه بالایی را بر دوش مصرف کننده بر جای گذاشت.

وی در خصوص آخرین وضعیت گری مارکت‌ها عنوان کرد: با توجه به ابلاغیه سازمان حمایت از مصرف کننده شرکت‌های نمایندگی موظف هستند که با تمامی شرکت‌های غیر نماینده‌ای که تقاضای ورود خودرو به کشور را دارند قرارداد تنظیم کنند و ۳ درصد از CIF خودرو با هدف ارائه خدمات گارانتی از سوی نمایندگی‌ها اخذ شود.

دادفر افزود: این مصوبه به دست تمام شرکت‌های نمایندگی رسیده در این میان برخی از شرکت‌ها به طور مناسب در حال همکاری هستند، اما برخی از شرکت‌های نمایندگی همکاری نمی‌کنند که این مورد مشکلاتی را برای گری مارکت‌ها به وجود آورده است.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در خصوص رفع مشکلات گری مارکت‌ها خاطرنشان کرد: در همین خصوص روز گذشته جلسه‌ای با مدیران عامل تمام نمایندگی‌ها تشکیل شد که براساس مذاکرات انجام شده از روز شنبه عملیاتی از سر گرفته می‌شود و مشکل تمام شرکت‌های غیرنمایندگی مرتفع خواهد شد.

وی در ارتباط با آخرین وضعیت رای دیوان عدالت اداری در رابطه با لغو افزایش تعرفه واردات خودرو گفت: دیوان عدالت اداری دستور موقتی که صادر کردند دستور قضایی است و رعایت نکردن آن مجازات دارد لذا از بدو ابلاغ دستور باید اجرایی می‌شد البته در خود متن قانون مواردی در جهت استنکاف ذکر شده که شاید هیئت دولت براساس آن پاسخی را به دیوان عدالت اداری ارسال کرده باشد.

دادفر گفت:نکته اصلی اینجاست که ما نیز به عنوان خواهان از دیوان عدالت درخواست اجرای رای را داریم و معتقدیم رای صحیحی است، چون افزایش تعرفه واردات خودرو شاید برای دولت جنبه افزایش درآمد داشته باشد، اما کمکی به تولید داخل نخواهد کرد و حاصل آن افزایش هزینه بر دوش مصرف کننده خواهد بود.

دبیر انجمن وارد کنندگان خودرو در انتها خاطرنشان کرد: ما در این زمینه ورود ثالث خواهیم کرد و پیگیر آن هستیم تا ارزش گذاری قیمت خودرو‌های وارداتی به روال قبل بازگردد و از حالت فعلی خارج شود.

کد خبر 23694

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 5 =