خرید الکترونیک از سامانه معاملات ارزی مهیا شد

سامانه جامع تجارت با انتشار اطلاعیه‌ای در کانال تلگرامی خود از عملیاتی شدن خرید الکترونیکی ارز به منظور ایجاد تسهیل در فرآیند تامین ارز ثبت سفارش‌های غیر بانکی، نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما)خبر داده است.

سامانه جامع تجارت با انتشار اطلاعیه‌ای در کانال تلگرامی خود از عملیاتی شدن خرید الکترونیکی ارز به منظور ایجاد تسهیل در فرآیند تامین ارز ثبت سفارش‌های غیر بانکی، نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما)خبر داده است.

به گزارش اگزیم نیوز به دنبال مشکلات ایجاد شده و سرگردانی تجار برای تهیه ارز، و اعتراض و مراجعات مکرر آنها در هفته های گذشته مبنی بر تامین ارز از طریق بانکی که در سامانه ثبت سفارش انجام می شد، سازمان توسعه تجارت اعلام کرده است که با هماهنگی بانک مرکزی در اقدامی جدید بخش خرید الکترونیکی ارز در سامانه عملیاتی شده که براساس آن کاربران می توانند از هفتم اسفندماه درخواست خرید ارز خود از صرافی ها را در این سامان به ثبت برسانند.

بر اساس اطلاعیه‌های اعلام شده در سامانه جامع تجارت،‌ بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به منظور ایجاد تسهیل در فرآیند تامین ارز ثبت سفارش‌های غیر بانکی، نظام یکپارچه معاملات ارزی (نیما) را راه‌اندازی کرده است که به همین منظور جلسه آموزشی استفاده از قابلیت خرید الکترونیک ارز نیز برای متقاضيان برگزار می‌شود.

با هماهنگی به عمل آمده با بانک مرکزی، در سامانه جامع تجارت، در بخش عملیات ارزی - مدیریت عملیات ارزی غیربانکی، قسمتی تحت عنوان "خرید الکترونیکی ارز" با امکان ارائه درخواست خرید ارز در نظر گرفته شده که به واسطه آن مشاهده پیشنهادهای ارائه شده توسط صرافی‌ها و در نهایت تامین ارز فراهم می شود. در فاز نخست، این امکان برای درخواست‌های خرید دارای نوع ارزهای یورو و یوآن  فراهم شده که در آینده  سایر ارزها نیز مشمول این طرح خواهند شد.

همچنین در حال حاضر درخواست‌های خرید ارز برای صرافی‌های بانکی ارسال می‌شود و به مرور زمان صرافی‌های غیربانکی نیز به سیستم اضافه خواهند شد. در واردات غیربانکی مهم‌ترین روش انتقال ارز استفاده از صرافی‌ها است و خرید الکترونیکی ارز قابلیت جدیدی است که سامانه جامع تجارت برای بازرگانان در نظر گرفته تا درخواست خرید ارز (حواله) را به صورت سیستمی به تمام صرافی‌های مجاز ارائه دهند و پس از دریافت پیشنهادهای آنها بهترین پیشنهاد را انتخاب و معامله خود را تا مرحله تایید وصول پیگیری کنند. البته خرید الکترونیکی ارز تنها برای تامین ارز در ثبت سفارش‌های غیربانکی قابل استفاده است.

با استفاده از این سامانه، خریداران و فروشندگان ارز متناسب با نیازهای خود نسبت به انجام عملیات ارزی در محیط الکترونیک اقدام می کنند. در فاز نخست، واردکنندگان برای تامین ارز کالای وارداتی به عنوان متقاضی خرید ارز و تمام صرافی ها به عنوان فروشنده ارز ایفای نقش خواهند کرد. این سامانه امکان مدیریت بازار ارز برای سیاستگذار و امکان فعالیت شفاف را برای متقاضیان ارز فراهم می کند.

براین اصل بازرگانان می توانند از پس سفارشات غیربانکی خود را برای تامین ارز در سامانه جامع تجارت ثبت کنند. این اطلاعات به صورت سیستمی و برخط به سامانه نیما منتقل شده و در ادامه بازرگانان پیشنهادهای ارائه شده از سوی صرافی ها را مشاهده و در نهایت نسبت به خرید ارز اقدام می کنند.

از سوی دیگر صرافی ها نیز می توانند درخواست های متقاضیان ارز را در سامانه نیما مشاهده کنند.  صرافی ها می‌توانند با انتخاب منوی نیما در پایگاه اطلاع رسانی سنا اقدام به مشاهده درخواست های خرید، ارائه پیشنهادها و در نهایت نسبت به تامین ارز متقاضیان اقدام کنند. همچنین راهنمای استفاده و کار با سامانه در بخش راهنمای کاربران در دسترس قرار گرفته است.

ناصر حکیمی معاون فناوری های نوین بانک مرکزی در این زمینه یادآورشده است که در حال حاضر واردکنندگان و متقاضیان اصلی ارز به دو صورت اقدام به تامین ارز مورد نیاز خود می کنند. یکی از این روش ها از طریق کانال بانکی است و شیوه دیگری که تحت عنوان تامین ارز غیربانکی شناخته می شود به واسطه حواله به حساب فروشنده و از طریق صرافی ها صورت می گیرد

وی با بیان اینکه مسیر مشابهی در سامانه نیما برای تخصیص ارز در نظر گرفته شده است، عنوان کرد: در فاز اول، واردکننده به عنوان متقاضی ارز  با ورود به این سامانه، فرایند درخواست خرید ارز را درج می کند. در این حالت متقاضی می تواند صرافی مدنظر خود را انتخاب کند و یا آن را تعیین نکند و صرفاً پیشنهادی را در سامانه مطرح کند. سپس براساس تقاضاهای ثبت شده از سوی بازرگان صرافی ها می‌توانند از طریق پنل موجود بر روی سامانه درخواست های متقاضیان را رویت کرده و پیشنهادات خود را ارسال کنند. در این حالت بازرگان می تواند بین نرخ های ارایه شده از سوی صراف ها یک نرخ را انتخاب کند

وی درباره نحوه پرداخت وجوه (تسویه) میان بازرگان و صراف ها گفت: بر روی این سامانه امکان پرداخت الکترونیکی نیز در نظر گرفته شده است اما در حال حاضر از سامانه ساتنا باتوجه به حجم بالای تراکنش ها و بالا بودن مبالغ استفاده می شود

به گفته معاون فناوری های نوین بانک مرکزی سامانه نیما به عنوان یکی از راه های تامین ارز تلقی می شود و بازرگانان و تجار مختارند که از طریق روش های قبلی نسبت به تامین ارز مورد نیاز خود اقدام کنند. این سامانه به صورت آزمایشی فعالیت می کند و به فرایند موجود و فعلی صرافی ها، خللی وارد نمی کند

هدف از راه اندازی سامانه نیما (نظام یکپارچه معاملات ارزی) تسهیل و سرعت بخشی به تامین ارز مورد نیاز واردکنندگان است که در حال حاضر حجم مبالغی که از طریق کانال های غیربانکی تأمین ارز بسیار بالاست و سامانه ای به مانند پرتال ارزی که متعلق به بخش بانکی تامین ارز متاقضیان است، وجود ندارد.

کد خبر 23737

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 7 =