ظرفیت تبادلات ۳ میلیارد دلاری ایران و اسپانیا

محمد طاهری: در ۲۰۱۷ حجم مبادلات دو کشور ۱.۶ میلیارد دلار بوده است که ظرفیت رسیدن به ۳ میلیارد دلار را دارد.

 مهرماه سال جاری طی سفر اعضای اتاق بازرگانی ایران به مادرید اسپانیا بر ضرورت توسعه همکاری های صنعتی بر پایه سرمایه گذاری تاکید شد و این روزها با حضور هیات تجاری بلند پایه اسپانیایی گمانه زنی ها برای عملیاتی شدن پیشنهادات همکاری قوت گرفته است. محمد طاهری، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و اسپانیا در گفتگو با اگزیم نیوز در مورد نتایج رایزنی ها برای افزایش همکاریهای دوجانبه گفت: اتاق مشترک ایران و اسپانیا با آلفردو بنت مدیر بین الملل اتاق بازرگانی و گونزالس نایب رئیس کنفدراسیون کارفرمایان اسپانیا دیدار داشت و طی این جلسه نقطه نظرات دو طرف مطرح شد.

طاهری با اذعان به اینکه حجم مبادلات تجاری دو کشور رو به رشد است گفت: در 2017 حجم مبادلات دو کشور 1.6 میلیارد دلار بوده است که ظرفیت رسیدن به 3 میلیارد دلار را دارد.

رئیس اتاق مشارک بازرگانی ایران و اسپانیا بر ضرورت تقویت مبادلات تجاری در حوزه محصولات غیر نفتی بین دو کشور تاکید کرد و گفت: در این زمینه مذاکراتی با هیات اسپانیایی انجام شده است؛ از جمله برنامه های آتی ما با اسپانیا طراحی نقشه راه کاری در همه زمینه های اقتصادی از جمله کشاورزی، صنایع تبدیلی، ماشین آلات و نیز تشکیل اتاق مشترک بازرگانی در اسپانیا است.

وی از اعلام آمادگی بیمه مرکزی اسپانیا(سسه) برای حمایت از توسعه روابط تجاری دو کشور خبر داد و گفت: در آینده نزدیک، رئیس بزرگترین انجمن کارفرمایی بخش پتروشیمی اسپانیا به ایران سفر خواهد کرد؛ این دیدار زمینه را برای همکاری در حوزه های قطعات صنایع پتروشیمی فراهم خواهد کرد.

طاهری با اظهار خشنودی از روند حل مسائل بانکی دو کشور گفت: حل موانع بانکی  زمینه را برای توسعه هر چه بیشتر روابط دو کشور فراهم خواهد کرد؛ به هر حال روابط بین المللی متاثر از جو بین المللی است، خوشبختانه پس از برجام سیگنال های خوبی از سوی اسپانیا دریافت کردیم. حضور هیات تجاری بلند پایه 100 نفری متشکل از سه وزیر این کشور نشان از اهمیت روابط تجاری با ایران برای اسپانیاست.

رئیس اتاق بازرگانی مشترک ایران و اسپانیا بیان داشت: اسپانیا بعد از آلمان بزرگترین صادرکننده اروپایی در دنیاست و در حوزه های مختلف خصوصا ترانسفر تکنولوژی و توریسم می تواند کمک شایانی به اقتصاد ایران صورت دهد؛ لذا تعامل بیشتر هیات های تجاری دو کشور می تواند این روند را سرعت بدهد و در این رابطه اتاق بازرگانی برنامه های بیشتری را تدارک دیده است.

وی به اجرایی شدن  قرارداد 600 میلیون دلاری منعقد شده بین شرکت نفت ایران و شرکت پتروشمی اسپانیایی اشاره کرد و گفت: این موضوع نشان دهنده روند رو به رشد روابط اقتصادی دو کشور است؛ همچنین هیات های مختلفی از بیلبائو، بارسلون و والنسیا به ایران آمده اند و شرکت های مختلفی از ایران در مهمترین نمایشگاههای اسپانیایی شرکت کرده اند.

 طاهری گفت: تلاش داریم از ظرفیت های اسپانیا در زمینه قطعه سازی خودرو و تکنولوژی کشاورزی و نیز بازار اسپانیا برای زعفران  استفاده کنیم.

طاهری نتیجه بخش بودن مذاکرات را در گرو حمایت های سیاستگذاران تجاری کشور در سطح کلان  دانست و گفت: افتتاح یک دفتر مشترک بازرگانی در اسپانیا با همت سازمان توسعه تجارت می تواند حلقه ارتباطی استانهای مختلف و معرفی نمایندگان فعالین اقتصادی و معرفی کالاهای صادراتی باشد.

 به گزارش اگزیم نیوز هفتم اسفند ماه آلفردو بونت، مدیر بین‌الملل اتاق بازرگانی اسپانیا در اتاق بازرگانی تهران با اشاره به گروه همراه خود در ایران که شامل 9 شرکت بزرگ و 14 شرکت کوچک و متوسط است از علاقمندی بخش خصوصی اسپانیا برای حضور در بازار ایران و مشارکت با بنگاه‌های ایرانی  سخن گفت.

بونت با بیان این که شرکت‌های اسپانیایی به روند رو به رشد اصلاحات و توسعه زیرساخت‌ها در اقتصاد ایران امیدوار هستند، افزود: شرکت‌های اسپانیایی علاقمند به مشارکت در این فرآیند هستند. تعدادی از این بنگاه‌ها پیش از تحریم‌ها با ایران همکاری داشتند و اکنون هم علاقمند به توسعه مراودات هستند.

در اسپانیا اتاق‌های بازرگانی حدود 130 سال سابقه فعالیت دارند. استان‌های مختلف اسپانیا اتاق‌های بازرگانی متعدد در اندازه‌های مختلف دارند که در زمینه دفاع از حقوق بخش خصوصی و توسعه فعالیت‌های اقتصادی در داخل و خارج از کشور کار می‌کنند.

سال گذشته در اسپانیا میزبان دو هیات تجاری ایرانی، یکی از اتاق ایران و دیگری از سازمان توسعه تجارت ایران بوده‌اند که نشست‌ها و گردهمایی‌های خوب و موفقی بین دو طرف برگزار شده است.

دبیرکل اتاق تهران نیز در این دیدار با اشاره به پیشینه و گستردگی فعالیت اعضای اتاق تهران از نظر حجم و تنوع، توضیحاتی درباره فعالیت‌های اتاق تهران برای توسعه روابط بین‌المللی فعالان اقتصادی بخش خصوصی با همتایان خارجی خود داد.

بهمن عشقی با اشاره به روابط دیرینه سیاسی و اقتصادی ایران و اسپانیا این مراودات را خوب و منطقی توصیف کرد و گفت: برای توسعه روابط تجاری دو کشور باید برنامه شفاف و روشنی وجود داشته باشد. ما می‌توانیم روی همکاری بنگاه‌های کوچک و متوسط تمرکز کنیم. شرکت‌های ایرانی می‌توانند از توان، تجربه، سرمایه و فناوری شرکت‌های اسپانیایی بهره ببرند و روی پروژه‌های سودآور موجود در اقتصاد ایران مشارکت داشته باشند.

بونت نیز در ادامه این نشست با اشاره به مشکلات موجود در مسیر همکاری‌های بانکی گفت: مراودات بانکی در حال حاضر بزرگترین مشکل سر راه توسعه روابط تجاری ایران و اسپانیاست. آمریکا از برقراری روابط بانکی ایران و اروپا خوشحال نیست و از همین رو بانک‌های اروپایی را تهدید می‌کند. به ویژه بانک‌های بزرگی که در ایالات متحده شعبه دارند و فعالیت می‌کنند در معرض این تهدیدها هستند. بانک‌هایی که در آمریکا فعالیت ندارند هم بانک‌هایی به مراتب کوچک و با فعالیت‌های محدود هستند. مقامات بانکی ایران و اروپا تلاش‌هایی برای گشایش روابط داشته‌اند که تا حدودی نتیجه داشته اما روند کند و زمان‌بر است.

او با این حال از خبر حمایت دولت اسپانیا از سرمایه‌گذاری شرکت‌های این کشور در ایران خبر داد و گفت: خوشبختانه دولت اسپانیا روشی برای حمایت از سرمایه‌گذاری‌های عظیم و بزرگ در برخی کشورهای خارجی دارد که ایران نیز مشمول این طرح شده است. در این طرح دولت که بدون نیاز به مراودات بانکی است، دولت از سرمایه‌گذاری‌های عظیم و مشارکت‌های بزرگ حمایت می‌کند و بخشی از تامین اعتبار را برعهده می‌گیرد. این حمایت البته شامل پروژه‌های کوچک و همکاری SMEها نمی‌شود.

در این رابطه بهمن عشقی با اشاره به پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری در صنایع نفت، گاز، پتروشیمی به دو طرح اخیر دولت برای بازسازی ناوگان حمل‌ونقل و بازسازی بافت فرسوده اشاره و عنوان کرد بنگاه‌های اسپانیایی برای کار در ایران فرصت‌های زیادی دارند که می‌توانند استفاده کنند.

در این دیدار خوزه وینسنته گونزالس، نایب‌رئیس و نارسیسو کاسادو مارتین مدیر روابط امور بین‌الملل کنفدراسیون صنعت و کارفرمایی اسپانیا و هم‌چنین محمدرضا بختیاری معاون امرو بین‌الملل اتاق تهران حضور داشتند.

کد خبر 23761

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =