بازگشت سیمان ایران به عراق از سال ۹۷

عبدالرضا شیخان: در صورت شروع بازسازی عراق در سال ۹۷، این کشور نیاز به واردات ۴ تا ۵ میلیون تن سیمان را خواهد داشت که با توجه به کیفیت بالای سیمان ایران و قیمت رقابتی آن، این نیاز می تواند از ایران تامین شود

مریم خورشیدی- عبدالرضا شیخان درگفتگو با اگزیم نیوز اعلام کرد: در صورت شروع بازسازی عراق در سال 97،  این کشور نیاز به واردات 4 تا 5 میلیون تن سیمان را خواهد داشت که با توجه به کیفیت بالای سیمان ایران و قیمت رقابتی آن، این نیاز می تواند از ایران تامین شود.

دبیر کنفدراسیون صنعت ایران پیش بینی کرد:  پیش بینی می شود در سال 97 وضع امنیتی عراق به ثبات رسیده و بحث بازسازی در عراق با جدیت دنبال شود. از آنجاییکه برای بازسازی، توان تولید داخلی عراق در حوزه مصالح ساختمانی، محدود است و به احتمال قوی نیاز به واردات سیمان پیدا می کند.

دبیر کنفدراسیون صنعت ایران ضمن اشاره به بالابردن تعرفه ها از سوی عراق از اواخر سال 94 گفت: این تصمیم عراق برای حمایت از واحدهای تولیدی داخلی عراق در آن برهه انجام شد و عراق تعرفه ها را به طور کلی بالا برد و واردات سیمان به این کشور را محدود کرد و این موضوع با وخیم شدن شرایط امنیتی عراق نیز همزمان بود که نیاز به سیمان را در این کشور بیش از گذشته کاهش داد.

شیخان علاوه بر این، کم شدن درآمد دولت عراق را به دلیل  کاهش بهای نفت در محدودیت واردات سیمان به این کشور دخیل دانست و گفت: در مقابل این محدودیت، عراق واحدهای تولیدی داخلی خود را فعال کرد و برای فعال سازی این واحدها بخشی از کلینکر مورد نیاز خود را از ایران تامین کرد که ماده پیش نیاز تولید سیمان است.

وی تشریح کرد: در واقع عراق سیاست های وارداتی خود را از واردات سیمان به واردات کلینکر تغییر داد و بخش عمده آن را از ایران تامین کرد و این موضوع همچنان هم ادامه دارد.

شیخان یکی از محورهای مذاکرات هیات تجاری بلند پایه ایران را که هم اکنون در عراق به سر می برد را سیمان دانست و گفت: امیدواریم مذاکرات انجام شده نتایج خوبی برای حوزه سیمان به همراه داشته باشد.

 وی در مورد فعالیت شرکت فرانسوی لافارژ در عراق گفت: حضور شرکت های خارجی در عراق نمی تواند سهم ایران را از بازار سیمان عراق از بین ببرد؛ این شرکت تولید سیمان فرانسوی از قبل هم در بازار عراق حضور داشته و تولید محدود  دارد که پاسخگوی نیاز بازار عراق نیست.

به گفته دبیر کنفدراسیون صنعت ایران رایزن بازرگانی ایران در عراق بسیار فعال بوده است اما به دلیل سیایت های دولت عراق بر اساس منافع ملی و در راستای حمایت از  واحدهای تولیدی و ایجاد اشتغال کماکان سیاست های محدود کننده واردات ادامه خواهد داشت اما با شروع بازسازیها این کشور مجبور به واردات سیمان خواهد بود.

عبدالرضا شیخان با تکذیب شایعه آزادسازی صادرات سیمان به عراق اعلام کرد:  با پیگیری های انجام شده مشخص شد این خبر مربوط به مصاحبه ای از بنده در سال 92 بوده و بنا به دلایل نامعلوم در هفته های اخیر منتشر شده که بعنوان دبیر کنفدراسیون صنعت ایران این خبر را تکذیب می کنم.

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از مدیرعامل هلدینگ سیمان فارس و خوزستان، ظرفیت تولید سیمان در کشور طی سال جاری به ۸۸ میلیون تن رسیده و طی دو سال آینده به حدود ۹۲ میلیون تن در سال خواهد رسید. عباس صفاکیش با اشاره به اینکه صادرات سیمان و کلینکر در کشور به ۱۲ میلیون تن رسیده است،  پیش‌بینی کرد تا پایان سال جاری ۶۰ میلیون تن کلینکر ‌و ۵۶ میلیون تن سیمان تولید شود و از این تولیدات معادل ۶ میلیون تن کلینکر و ۶ میلیون تن سیمان به کشورهای هدف صادر می‌شود. براین اساس صادرات امسال در مقایسه با سال گذشته معادل ۴ درصد افزایش نشان می‌دهد.

براساس آمار اعلام شده از سوی این مقام آگاه، با اقدامات صورت گرفته در سال جاری تولید سیمان و کلینکر در کشور از رشد ۴ درصدی برخوردار بوده که با کاهش پروژه های عمرانی و رکود بازار در کشور طی  سال های ۹۱ تا سال ۹۵ ، حدود ۱۰ میلیون تن مصرف سیمان داخل کاهش پیدا کرد که این رقم معادل تولید ۱۰ کارخانه است که این روند در حال تغییر است.

کد خبر 23848

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 10 =