افتتاح کارخانه خودروسازي ايران در آذربايجان

كرباسيان از افتتاح کارخانه خودروسازي مشترک ايران و جمهوري آذربايجان همزمان با سفر رئيس جمهور به باکو خبر داد

به گزارش اگزيم نيوز، مسعود کرباسيان در پايان روز نخست کميسيون مشترک همکاريهاي اقتصادي ايران و آذربايجان که در وزارت اقتصاد برگزار شد گفت: کريدور آستارا به آذربايجان در حال حاضر از طريق مسير ريلي راه‌اندازي شده و روزانه تعدادي واگن کالاهاي دو طرف را جابجا مي‌کند. اين در حاليست بنا داريم با تکميل مسير ريلي رشت به آستارا با سرمايه‌گذاري مشترک دو طرف کريدور رشت - آذربايجان را تکميل کنيم.
وي ادامه داد: همچنين در‌ آينده قرار است راه آهن قزوين- رشت به بهره‌برداري برسد و با اتصال شهر قزوين و کشور آذربايجان يک اقدام فراملي در حوزه حمل و نقل انجام دهيم.
به گفته وزير اقتصاد، نصف شدن زمان انتقال و ترانزيت کالا از هند به روسيه از جمله ويژگي‌هاي اين همکاريهاي مشترک در زمينه راه‌آهن خواهد بود.
کرباسيان گفت: کشت فرا سرزميني،‌ بهداشت و داروسازي از طرح هاي همکاريهاي مشترک اقتصادي ايران و آذربايجان است.
به گفته وي وزارت جهاد کشاورزي کشت فراسرزميني را با کشورهاي مختلف در دست اجرا دارد و در اين باره تاکنون با جمهوري آذربايجان براي 4 هزار هکتار قرارداد منعقد شده و سه هزار هکتار ديگر هم در دست مذاکره است که ظرف امروز و فردا به نتيجه مي رسند.
رئيس کميسيون مشترک اقتصادي ايران و جمهوري آذربايجان گفت: با حضور آقاي روحاني رئيس جمهور در کشور آذربايجان، کارخانه خودروسازي مشترک دو کشور در جمهوري آذربايجان افتتاح خواهد شد.

مذاکرات توسعه روابط چندبعدی و همه جانبه است

وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان با اشاره به عزم باکو – تهران برای توسعه مناسبات دو کشور گفت: مذاکرات افزایش حجم مبادلات تجاری اقتصادی چند بعدی و همه جانبه است.
شاهین مصطفی اف در پایان روز نخست کمیسیون مشترک همکاریهای اقتصادی ایران و آذربایجان که در وزارت اقتصاد برگزار شد گفت: روابط ایران و آذربایجان به خوبی رو به پیشرفت است، مخصوصا در 4 سال گذشته موفقیتهای بیشتری داشتیم و این طبق اراده سیاسی روسای جمهور دو کشور است.
وی با بیان اینکه حجم روابط تجاری 2017 نسبت به 2016 حدود 20 درصد رشد داشت گفت: در سفری که آقای روحانی در نوروز سال آینده به آذربایجان خواهد داشت طرح هایی که در سالهای قبل برای آن توافق شده بود به بهره برداری می رسد.
رئیس کمیسیون مشترک اقتصادی جمهوری آذربایجان و ایران از بهره برداری از کارخانه خودروسازی ایران خودرو در شهرک صنعتی نفت چالا خبر داد، همینطور کلنگ زنی کارخانه تولید دارو با سرمایه گذاری شرکتهای ایرانی در آذربایجان خواهد بود و نیز تخصیص زمین به شرکتی آذربایجانی برای تولید مصالح ساختمانی در سمنان که آن را از مهمترین نتایج مذاکرات پیشین برشمرد.
وی در عین حال از همکاریها در زمینه نفت و گاز در حوزه خزر گفت و یادآور شد: در تبادل انرژی همکاریها از دوجانبه به سه جانبه ارتقاء یافت و بین روسیه و آذربایجان و ایران کریدور انرژی برقرار خواهد شد ضمن آن که شبکه برقی ایران از مسیر مغان به هم وصل شده اند. 
مصطفی اف همینطور از همکاریها در زمینه آب و محیط زیست گفت و تفاهمنامه خداآفرین و قزقلعه برای استفاده بهینه از آب و تولید برق و در عین حال با تاکید بر ضرورت همکاریها در زمینه سلامت گفت: آذربایجان تصمیم دارد اداره بیمارستانی را در باکو به پزشکان ایرانی واگذار کند و این طرح در زمانی کوتاه به انجام می رسد.
این وزیر جمهوری آذربایجان در ادامه از تخصیص امکانات لازم برای تولید ادوات کشاورزی ایران در آذربایجان خبر داد و گفت: در مناطق مرزی و گمرکی نیز شرایطی برای تسهیل و عبور و مرور مردمان دو طرف فراهم می کنیم تا امور گردشگری دو طرف تسهیل شود.
مصطفی اف در ادامه یکی از طرح های مهم را اتصال کریدور شمال جنوب دانست و گفت: آذربایجان تعهداتش را انجام داده، راه آهن ایجاد کرده حتی پل های مورد نیاز را احداث کرده است و در روزهای نزدیک ترمینال جدیدی نیز در اراضی ایران احداث می شود.
وی خاطرنشان کرد: کریدوری که از خلیج فارس به دریای سیاه می رسد فقط در مسیر رشت آستار هنوز متصل نشده که آذربایجان برای تکمیل این طرح به ایران کمک می کند و در سفر آقای روحانی به جمهوری آذربایجان تفاهم پرداخت وام بانکی و تامین فاینانس این طرح انجام می شود.
وزیر اقتصاد جمهوری آذربایجان گفت: این طرح طی 3 سال به سرانجام می رسد تا بارها از خلیج فارس به شمال و شرق اروپا منتقل شوند و ظرفیتهای اقتصادی دو کشور را ارتقاء‌ بخشد که این طرح هم به منافع اقتصادی دو کشور و هم تثبیت امنیت منطقه کمک خواهد کرد.

 

راه آهن رشت - آستارا از مهمترين اسناد تفاهم ايران و جمهوري آذربايجان

وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: يکي از مهمترين اسناد در تفاهم نامه ايران و جمهوري آذريايجان، امضاي سند سرمايه گذاري مشترک ايران و آذربايجان در راه آهن رشت به آستاراست.
مسعود کرباسيان با بيان اينکه در پايان نشست کميسيون مشترک ايران و آذربايجان 12 سند همکاري امضا خواهد شد، گفت: تامين مالي براي راه اهن رشت آستارا با سرمايه گذاري 500 ميليون دلاري از جانب ايران و همچنين سرمايه گذاري متقابل جمهوري آذربايجان به همين ميزان (500 ميليون دلار) تکميل خواهد شد.
وي با بيان اينکه سواپ گازي هم يکي ديگر از اسناد مهمي است که در اين نشست به امضا مي رسد، اضافه کرد: سواپ گازي و نفتي دو کشور ايران و جمهوري آذربايجان از اسناد مهمي است که امروز به امضا و تفاهم مشترک مي رسد.
نتايج دوازدهمين اجلاس کميسيون مشترک دو کشور پس از مباحث کارشناسي، فردا به امضاي وزراي اقتصاد ايران و جمهوري آذربايجان به عنوان روساي کميسيون مشترک مي رسد.
اين قراردادها پس از تعطيلات نوروزي با سفر رييس جمهور ايران به جمهوري آذربايجان، نهايي خواهند شد.

کد خبر 23922

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 15 =