عملیاتی شدن سیاست های حمایت از صادرات در  ۹۷

محمد لاهوتی اظهار امیدواری کرد با توجه به هدف گذاری هایی که در برنامه ششم بر دولت تکلیف شده، صادرات در اولویت قرار بگیرد و ردیف بودجه هایی که هر سال به نام صادرات مصوب می شود در سال جاری محقق گرددتا بتوانیم از طریق رشد صادرات، اوضاع اقتصادی کشور را چه در حوزه اقتصاد مقاومتی و چه در حوزه خروج از وضعیت رکود حاکم بر اقتصاد، بهبود بخشیم

 مریم خورشیدی - محمد لاهوتی در گفتگو با خبرنگار اگزیم نیوز به ارزیابی وضعیت صادرات کشور در سال 96 پرداخت و گفت: مجموع صادرات غیرنفتی ایران در 11 ماهه سال گذشته به 41 میلیارد و 690 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان 4 و 96 صدم درصد افزایش داشته و واردات با رشد 22 درصدی به مبلغ 5/46 میلیارد دلار رسیده است که تراز تجاری منفی 6 میلیارد دلار را نشان می دهد.

 وی تشریح کرد: با توجه به واسطه ای و سرمایه ای بودن کالاهای وارداتی، صادرات کشور از رشد خوبی برخوردار بوده اما این رشد با اهداف تعیین شده فاصله دارد؛ در برنامه از پیش تعیین شده، ۲۱.۵ درصد رشد صادراتی برای امسال پیش بینی شده بود که تنها 5 درصد آن عملی شده است. با بررسی آمارها مشخص می شود که حدود 53 درصد از رشد صادرات ما به علت نوسانات نرخ ارز بوده است.

لاهوتی نرخ ارز را عامل اساسی و انکار ناپذیر در قیمت تمام شده کالاهای صادراتی دانست و گفت: با توجه به اینکه قیمت مواد اولیه کالاهای صادراتی، چه آن بخشی که از داخل تامین می شود و چه بخش وارداتی آن، متاثر از نرخ ارز می باشد بنابراین رشد صادراتی که شاهد آن هستیم کوتاه مدت و مقطعی است.

 رئیس کنفدراسیون صادرات ایران اظهار داشت: با توجه به بررسی های انجام شده، پیش بینی می شود رشد اقتصادی در سال جاری حدود 4 درصد باشد و امیدوار هستیم با توجه به هدف گذاری هایی که در برنامه ششم بر دولت تکلیف شده، صادرات در اولویت قرار بگیرد و ردیف بودجه هایی که هر سال به نام صادرات مصوب ولی به کام صادرات نمی شود در سال جاری محقق شود تا بتوانیم از طریق رشد صادرات، اوضاع اقتصادی کشور را چه در حوزه اقتصاد مقاومتی و چه در حوزه خروج از وضعیت رکود حاکم بر اقتصاد، بهبود بخشیم.

وی با تاکید بر اینکه صادرات تنها ابزار بهبود اوضاع اقتصادی کشوراست گفت: در بخش برنامه ریزی و اجرایی شدن سیاست های حمایتی از صادرات، از اهداف برنامه بسیار عقب هستیم و باید تلاش بسیاری انجام دهیم تا این اهداف در سال جاری محقق شود.

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی ایران اظهار امیدواری کرد دولت در سال ۹۷ به بحث بسته های حمایت از صادرات توجه جدی کند، چرا که این حمایت ها می تواند مشوقی برای صادرکنندگان باشد؛ بررسی نوع کالاهای وارداتی نشان می دهد که رشد واردات این نوع کالاها برای اقتصاد ما نوید بخش است، ولی بخش نگران کننده آمار جایی است که می بینیم صادرات هم پای واردات رشد نکرده است.

وی با بیان اینکه معتقد به وضع ممنوعیت و محدودیت در واردات نیست، اذعان داشت: هدف ما باید این باشد که هم صادرات رشد کند و هم واردات ما به سمت کالاهایی برود که در خدمت تولید صادرات محور باشد و نباید تصور کنیم چنانچه برای برخی کالاها ممنوعیت و محدودیت های هدفمند وضع کنیم تقاضای این کالاها در کشور پایان می یابد بلکه نتیجه این محدودیت این است که واردات غیر رسمی رونق پیدا می کند.

لاهوتی تصریح کرد: معتقدم باید راه واردات قانونی برای هر کالایی که تقاضایی برای آن در کشور وجود دارد و منافاتی باشئونات اسلامی ندارد باز باشد. اگر تقاضا از مسیرهای  قانونی پاسخ داده نشود، قطعا مسیرهای غیر قانونی باز خواهند شد و هم تولید کننده و هم مصرف کننده متضرر می شوند.

 رئیس کنفدراسیون صادرات ایران با اشاره به جهش ارزی در دو ماهه اخبر گفت: امیدوارم دولت از جهش هایی که امسال در نرخ ارز پیش آمد درس گرفته بگیرد و اجازه دهد در سال ۹۷ نرخ ارز به صورت طبیعی تعیین شود تا تورم به صورت تدریجی و نامحسوس به نرخ ارز تعمیم داده شود. چرا که این جهش های ناگهانی سم مهلکی برای شرایط اقتصادی کشور خواهد بود.

 محمد لاهوتی در ادامه در مورد عملکرد دولت در حوزه کنترل قاچاق گفت:

دولت یازدهم با ایجاد پنجره واحد، مکانیزه کردن گمرکات و برخورد با کالاهای وارداتی غیر رسمی توانست میزان قاچاق را از 24 میلیارد به ۱۰.۵ میلیارد دلار برساند؛ گرچه این کاهش، رقم قابل توجهی است، اما همین حجم ۱۰.۵ میلیارد دلاری چیزی در حدود 20 تا 22 درصد واردات رسمی است که میزان بسیار بالایی است و باید با آن برخورد شود.

وی تاکید کرد: قطعا افزایش شفافیت در اقتصاد داخلی اعم از خرید و فروش، صندوق های مکانیزه و ارائه فاکتور رسمی و همچنین منطقی کردن تعرفه های وارداتی به گونه ای که هزینه واردات رسمی کمتر از واردات غیر رسمی شود، از راهکارهای مناسب برای مقابله با قاچاق است.

به گفته عضو هیات رئیسه اتاق بازرگانی تهران در مجموع دولت در زمینه مقابله با قاچاق خوب عمل کرده است و امیدواریم این روند ادامه ادامه داشته باشد  و با از بین بردن حفره های باقی مانده شرایط به سمتی پیش برود که واردات غیر رسمی اصولا صرفه اقتصادی نداشته باشد و نهایتا با واردات رسمی و قانونی با پرداخت حقوق و عوارض، مالیات بر ارزش افزوده و افزایش شفافیت اقتصادی، فضای کسب و کار ما بهبود یابد.

 

کد خبر 23956

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 14 =