رونق اقتصادی با مهار واردات و قاچاق

انصاری: زمانی که از نظر کمی با کمبود جنس یا کالایی مواجه هستیم برای برطرف کردن نیاز جامعه نیازمند واردات هستیم اما در شرایطی که در صنایعی امکان ارائه محصول از نظر کمی را داشته باشیم این نیاز برطرف می شود

سال 96 در شرایطی به پایان رسید که فعالان حوزه تولید معتقدند دولت باید برای سال 97 دفاع از رشد اقتصادی و حمایت تولید را به صورت جدی پیگیر شود تا بتواند از دو دستاورد مهم یعنی نرخ تورم در محدوده 10 درصد و رشد اقتصادی حمایت کند.

بررسی ها نشان می دهند دولت یازدهم و دوازدهم توانسته بعد از یک دوره رشد منفی و تورم بالای 40 درصد نرخ رشد اقتصادی را به محدوده 4 تا 5 درصد برساند و از طرفی بتواند از نرخ تورمی که با افت شدید روبرو شده مراقبت لازم را به عمل آورد. این در حالی است که رشد اقتصادی کشور به پیش بینی موسسات معتبر در سال جاری در حدود 4 تا 5 درصد خواهد بود.

در این رابطه فعالان اقتصادی معتقدند در سال جدید برای رونق تولید باید شرایطی فراهم شود تا تولیدکنندگان از برخی شوک ها به دور بمانند. نرخ ارز، تغییرات قیمت مواد اولیه، تغییرات تعرفه ای، واردات بی رویه و سیاست گذاری های آنی از جمله این موارد محسوب می شوند.

در این رابطه عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با اشاره به این که واردات بی رویه و بدون تناسب با نیاز بازار و در کنار آن قاچاق، ضربه بسیار بزرگی به سرمایه گذار و صنعت داخل وارد می کند و با آن که دستاوردهای خوبی در زمینه مبارزه با قاچاق حاصل شده اما هنوز نیازمند مدیریت این مقوله ها هستیم.

حبیب الله انصاری، در خصوص آسیب های واردات محصولات مشابه تولید داخل، اظهار کرد: در صورتی باید واردات به کشور انجام بگیرد که از نظر کمی و کیفی در تولید کالا با معضل روبه رو باشیم.

وی افزود: زمانی که از نظر کمی با کمبود جنس یا کالایی مواجه هستیم برای برطرف کردن نیاز جامعه نیازمند واردات هستیم اما در شرایطی که در صنایعی امکان ارائه محصول از نظر کمی را داشته باشیم که قطعا این امر مستلزم سرمایه گذاری در این حوزه بوده است تا بتوانند نیاز مشتری را رفع کنند، دیگر نیازی به واردات نیست.

رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع خانگی گفت: در شرایط فعلی در صنعت لوازم خانگی می توانیم پاسخگوی نیاز مردم از روستاها تا شهرها باشیم، زیرا این صنعت از نظر کیفیت مناسب و دارای خدمات پس از فروش است. در حال حاضر در لوازم خانگی انرژی بر اعم از سرمایشی وگرمایشی بسیاری از کارخانجات با سرمایه گذاری های کلان رفاه مشتری را اولویت خود قرار داده اند.

انصاری با اشاره به اینکه میزان مصرف انرژی یکی از مسائل بسیار مهم است، بیان کرد: کاهش مصرف انرژی و افزایش راندمان از اولویت های ماست که در حال حاضر یخچال های تولید داخل عموما رده انرژیشان A یا A+ است که در این شرایط به هیچ عنوان صحیح نیست در این زمینه واردات انجام دهیم.

عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران ادامه داد: امروز مشکل ما تنها به واردات خلاصه می شود بلکه قاچاق نیز یکی از معضلاتی است که صنایع داخل با آن دست و پنجه نرم می کنند. واردات بی رویه و بدون تناسب با نیاز بازار و در کنار آن قاچاق، ضربه و آسیب بسیار بزرگی به سرمایه گذار و صنعت داخل وارد کرده است.

وی تصریح کرد: در انواع وسایل و لوازم خانگی غیرانرژی بر بهترین شرایط تولیدی را در داخل داریم، اما متاسفانه بلورجات ترک وارد کشور و در بعضی فروشگاه نیز با جایزه به مشتریان ارائه می شود این در حالی است که کیفیت بلورجات داخلی بسیار بهتر از اینهاست که در چنین شرایطی واقعا واردات منصفانه نیست.

رئیس ستاد برنامه ریزی و اجرایی انجمن صنایع خانگی با بیان اینکه در وضعیت موجود نگاه به واردات موجب کاهش اشتغال، از بین رفتن انگیزه سرمایه گذاری و کاهش صادرات می شود، توضیح داد: امروز در صنعت لوازم خانگی چرخ خیاطی، آبگرمکن ما به کشورهای اروپایی، بخاری به کشورهای آسیانه میانه، اجاق گاز و ماشین لباسشویی به حوزه قفقاز و کشورهای آسیای میاره صادر می شوند.

انصاری تاکید کرد: امروز تولید باید صادرات محور باشد و در این راستا تولیدکننده ای موفق است که بخشی از تولیداتش را صادرات کند که این امر می تواند مبین کیفیت کالا باشد.

کد خبر 23961

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =