حضور در بازار عراق در قالب یک عرضه کننده واحد

سید محمد اتابک: در صورتیکه دولت و صنعت سیمان به صورت یکپارچه برای عرضه سیمان برنامه ریزی کنند و یک پروتکل اقتصادی در این زمینه تنظیم شود، امکان صادرات گسترده به عراق وجود دارد

مریم خورشیدی- نتیجه سفر هیات بلندپایه تجاری ایران به عراق در نیمه اسفند ماه 96، امضای ده سند همکاری در زمینه های  تجاری، صنعت، خدمات فنی و مهندسی، گمرک، استاندارد و سایر حوزه های مهم اقتصادی بین دو کشور بود. سید محمد اتابک، رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان از اعضا هیات بلندپایه تجاری حاضر در این سفر، در گفتگو با اگزیم نیوز در مورد دستاوردهای این سفر در حوزه سیمان گفت:

با توجه به شرایط کشور عراق بعد از داعش، این کشور برای تامین سیمان مورد نیاز خود گزینه ای بهتر از ایران ندارد؛ در صورتیکه دولت و صنعت سیمان به صورت یکپارچه برای عرضه سیمان برنامه ریزی کنند و یک پروتکل اقتصادی در این زمینه تنظیم شود، امکان صادرات گسترده به عراق وجود دارد.

وی افزود: به نظر می رسد تجار عراقی برای گسترش مراودات با شرکت های ایرانی تردیدهای جدی دارند؛ بخشی از این عدم تمایل ناشی از قوانین حمایتی است که دولت عراق نسبت به صنایع سیمان داخلی خود وضع کرده است.

 اتابک با اشاره به گفتگوهای سازنده صورت گرفته بین مسئولین ضمن این سفر خاطر نشان کرد: ما در این سفر با تجار و کسانی که قبلا با انجمن سیمان تماس گرفته بودند و درخواست ملاقات داشتند، صحبت های سازنده ای صورت دادیم که امیدواریم پیگیری آن ها منتج به نتایج مفیدی شود؛ اما همانطور که اشاره کردم در بخش دولتی باید پروتکل های موجود مجددا بازنگری شود؛ معتقدم لازم است پروتکل های سیاسی و اقتصادی همزمان باهم تنظیم و تصویب شوند.

رئیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان گفت: تصور من این است که اگر در سال آینده بتوانیم در قالب یک عرضه کننده واحد، سیمان را عرضه کنیم؛ عراق قطعا به سیمان ما نیاز خواهد داشت. ولی اگر به صورت متفرق وارد بازار شویم نتیجه خوبی نخواهیم گرفت.

 وی با اعلام عدم نگرانی در مورد حضور رقبا در بازار سیمان عراق اذعان داشت: ما از اینکه در یک بازار رقابتی بین المللی حضور پیدا کنیم هیچ گونه نگرانی نداریم زیرا باور داریم کیفیت محصولات ما در سطح جهانی است و نظارت کافی بر عرضه کنندگان سیمان وجود دارد؛ در این بین مساله مهم و قابل توجه تعرفه نابرابری است که دولت عراق بر سیمان ایران وضع کرده است که این تعرفه نابرابر می تواند نتیجه لابی گری رقبا باشد. از سوی دیگر بخشی از کارخانجات سیمان داخلی عراق نیز در این مساله دخیل هستند؛ البته برخی از تولید کنندگان ما محصولات خود را با قیمتی پایین تر از عرف بین الملل عرضه کرده  اند که باعث ایجاد نگرانی هایی در بازار عراق شده است؛ در این سفر پیشنهاد کردیم که سیمان تنها از طریق شرکت صادراتی انجمن و با یک قیمت واحد عرضه شود که مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفت.

سید محمد اتابک با تاکید بر مسجل بودن نیاز قطعی عراق به سیمان ایران تصریح کرد: نیاز عراق به سیمان ایران قطعی است و تجار عراقی و دست اندر کاران صنعت سیمان در عراق تمایل دارند که عرضه کنندگان ایرانی سیمان را با شرایطی که آن ها تعیین می کنند عرضه کنند که البته طرف ایرانی هم شرایط خود را دارد.

وی در مورد صادرات کلینکر به عراق گفت: صادرات کلینکر به این معنا است که ما بخشی از ارزش افزوده ممکن خود را در اختیار طرف مقابل بگذاریم . عراق واردات سیمان از ایران را ممنوع کرده است تا بتواند این ارزش افزوده را در اختیار بگیرد که ما هم به دلیل کمبود بازار به این امر تن داده ایم. 

 اتابک ظرفیت بخش خصوصی را برای صادرات به عراق چالش صادرات سیمان به عراق ندانست و بیان داشت: ظرفیت بخش خصوصی و یا دولتی در حال حاضر برای ما چالش محسوب نمی شود؛ مساله اساسی ما این است که بتوانیم با یک پروتکل پشتیبانی شده بخشی از مازاد سیمان تولید شده خود را با شرایط رقابتی و با تعرفه برابر و یا ترجیحی در بازار عراق عرضه کنیم. نباید شرایط به گونه ای باشد که شرکت های ایرانی 100 درصد تعرفه بدهند و بعضا رقبای ما با تعرفه صفر وارد بازار شوند. باید با رایزنی هایی که انجام می دهیم موضوع تعرفه را در طرف عراقی حل و فصل کنیم و در داخل هم مذاکره کننده و عرضه کننده را در یک مجموعه واحد تجمیع کنیم.

کد خبر 23984

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 6 =