ورود بخش خصوصی به پروژه های پیمانکاری

الله قلی زاده: دولت باید برای تکمیل پروژه های خود از توان بخش خصوصی استفاده کافی را ببرد

قلی الله قلی زاده در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به وضعیت پروژه های عمرانی در سال 97، گفت: تکیه صرف به اعتبارات دولتی روند تکمیل پروژه های عمرانی در سال 97 را به بیش از 25 سال پس از این می کشاند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه طولانی شدن روند تکمیل پروژه های عمرانی به اتمام عمر مفید پروژه و مستهلک شدن آن می انجامد، افزود: بهترین راهی که برای تکمیل پروژه های عمرانی در سال جاری پیش بینی شده استفاده از توان بخش خصوصی است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی، با تاکید بر اینکه دولت باید با واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی بار مضاعف بر دوش خود را کاهش دهد، تصریح کرد: خوشبختانه دولت به فواید این نوع واگذاری پی برده و به طور حتم در سال جاری شاهد سرعت بخشیدن به آن خواهیم بود.

الله قلی زاده با بیان اینکه نخستین گام برای واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی اعمال توجیه اقتصادی در آن ها است، گفت: باید انگیزه ای برای حضور بخش خصوصی در این نوع پروژه ها در نظر گرفته شود.

وی با تاکید بر اینکه تکمیل و بهره برداری از پروژه های عمرانی به نفع کشور، اقتصاد و همچنین سرمایه گذاران است، تصریح کرد: واگذاری این نوع پروژه ها به بخش خصوصی از سال 96 مرسوم شد اما در سال گذشته توفیقاتی در این زمینه حاصل نشد.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با بیان اینکه منطقی ترین راهکار رونق اقتصادی، حل مشکل و معضلات خواب سرمایه ها در پروژه های عمرانی کمک گرفتن از منابع مردمی و بخش خصوصی است، افزود: در حال حاضر در نتیجه کمبود منابع بسیاری از پروژه ها که چندین دهه از ساخت آن ها می گذرد متحمل هزینه به کشور شده اند.

وی ادامه داد: با به مرحله بهره برداری نرسیدن پروژه های عمرانی سرمایه گذاری های انجام شده هدر رفته و در نتیجه هیچ بازگشتی از سرمایه گذاری های انجام شده به کشور بازنگشته است.

این نماینده مردم در مجلس دهم، با تاکید بر اینکه دولت در خصوص واگذاری پروژه های عمرانی به بخش خصوصی تمایل دارد، گفت: متاسفانه توجیه نبودن بخش خصوصی و آغاز به کار این تئوری در خصوص واگذاری ها علت طولانی شدن این روند شده است.

الله قلی زاده، لازمه حضور بخش خصوصی در پروژه های عمرانی کشور را توجیه این بخش از سوی دولت و تضمین بازگشت اصل سرمایه و سود آن خواند و تصریح کرد: بخش خصوصی و حتی سرمایه گذار خارجی باید از بازگشت از اصل و سود سرمایه خود توسط دولت اطمینان حاصل کند.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: با پیش بینی های صورت گرفته سال جاری روند تکمیل پروژه های عمرانی سرعت بیشتری خواهد گرفت.  

کد خبر 23985

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 15 =