ابهام در کدهای قابل تخصیص برای واردات در بخشنامه جدید دولت

پیربابایی: واقعیت این است که ابهام در ثبت سفارش های جدید وجود دارد تا جایی که کدهای قابل تخصیص در این بخشنامه مشخص نیست و واردکنندگان نمی دانند که آیا تمام درخواست ها به تخصیص ارز و کد هشت رقمی منجر خواهد شد؟

پیربابایی: واقعیت این است که ابهام در ثبت سفارش های جدید وجود دارد تا جایی که کدهای قابل تخصیص در این بخشنامه مشخص نیست و واردکنندگان نمی دانند که آیا تمام درخواست ها به تخصیص ارز و کد هشت رقمی منجر خواهد شد؟ اما امیدواریم که بخشنامه دولت و بانک مرکزی و هماهنگی آنها با وزارت صمت به شیوه ای باشد که به تمام نیازهای کشور برای ثبت سفارش جواب داده شود و متعاقب آن در شبکه بانکی یا صرافی ها تبدیل به حواله یا اختصاص ارز بشود.

بیش از ۱۰ روز از اجرای سیاست‌های جدید ارزی دولت می‌گذرد. قرار است طبق این بخشنامه دلار با قیمت ۴۲۰۰ تومان تک‌نرخی شده و بر اساس آنچه بانک مرکزی اعلام کرده، دلار ۴۲۰۰ تومانی فقط به متقاضیان قانونی از جمله واردکنندگان ارایه شود. در این رابطه محمدحسین برخوردار، عضو هیأت نمایندگان اتاق بازرگانی ایران با تصریح اینکه در حال حاضر، قیمت‌ها در بازار به صورت فزاینده در حال افزایش است که این اتفاق مثبت نیست و بازار غیررسمی برای دلار شکل می‌گیرد، یادآور شد که احتمالا مسوولان دولتی و بانکی می‌خواهند دستورالعمل‌هایی را مجددا تعیین کنند؛ چون به علت محدودیت ارزی مجبور هستند کنترل‌های بیشتری در ثبت سفارش‌ها انجام دهند و به خاطر همین، این روند طولانی شده است. امیدوارم این مسأله زودتر حل شود، چون هرچه بیشتر طول بکشد، روی بازار هم اثر می‌گذارد.

از سوی دیگر پرونده قاچاق 6400 خودرو وارداتی امنیتی شده و در این مورد رییس سازمان توسعه تجارت از ارسال این پرونده به دستگاه های امنیتی و قضایی خبر داد. وی با تاکید بر اینکه علی رغم آن که تیرماه سال گذشته اعلام شد که ثبت سفارش واردات خودرو متوقف شده اما خودروهایی از مسیر گمرک ترخیص شده که ثبت سفارش آنها بعد از تاریخ اعلامی بود. این اقدامات در حالی صورت گرفته است که ابهام در مورد واردات کالاهای مورد نیاز همچنان وجود دارد.

سیامک پیر بابایی عضو هیات رییسه فدراسیون واردات در گفتگو با اگزیم نیوز با بیان اینکه بخشنامه بانک مرکزی درخصوص تک نرخی شدن ارز و تاثیر آن بر واردات کالا و همچنین بازگشایی مجدد سامانه ثبت سفارش ابهامات و ضعف های خود را دارد، اظهار داشت: در کلیات موضوع اشاره شده که به ثبت سفارش 4200 تومانی تخفیف داده می شود که این امر قابل تایید وحمایت است، البته این در صورتی است که به مرحله اجرا نزدیک شود.

وی با اشاره به اینکه واقعیت این است که ابهام در ثبت سفارش های جدید وجود دارد تا جایی که کدهای قابل تخصیص در این بخشنامه مشخص نیست و واردکنندگان نمی دانند که آیا تمام درخواست ها به تخصیص ارز و کد هشت رقمی منجر خواهد شد؟ اما ما برای اینکه تبدیل به سیاه نمایی نشود امیدواریم که بخشنامه دولت و بانک مرکزی و هماهنگی آنها با وزارت صمت به شیوه ای باشد که به تمام نیازهای کشور برای ثبت سفارش جواب داده شود و متعاقب آن در شبکه بانکی یا صرافی ها تبدیل به حواله یا اختصاص ارز بشود.

پیر بابایی با تاکید بر این نکته که امروز برای قضاوت در مورد میزان کارایی و قدرت اجرایی این بخشنامه بسیار زود است، یادآورشد: با حفظ امیدواری ما داریم موضوع را رصد می کنیم و در این زمینه جلسات متعدد و فشرده ای را با مراجع مختلف برگزار کرده ایم  تا این طرح با موفقیت به اجرا درآید در غیر این صورت باید گفت که شرایط برای حوزه واردات بسیار غبارآلود و مبهم خواهد شد.

عضو هیات رییسه فدراسیون واردات در مورد واردات غیر قانونی خودروهای لوکس در زمان بسته بودن سامانه ثبت سفارش، علام کرد: در خصوص کلیپی که پخش شده و ادعایی روی آن است بنده اطلاع درستی ندارم و باید در این زمینه مسوولین گمرکی اعلام نظر کنند ولی درخصوص تخصیص ارز برای خودرو به نظر نمی رسد مشکلی وجود داشته باشد و ثبت سفارش خودرو هم در زمان مقرر خود انجام می شود. واردات خودرو هم از جمله کدهایی است که ارز 4200 تومانی باید به آن تعلق گیرد. در این زمینه امید است که درخصوص تمام کالاهای مورد نیاز کشور سبد ارزی کافی باشد و به آنها ارز لازم تخصیص داده شود.

وی درپاسخ به این سوال که آیا تک نرخی شدن ارز موجب کاهش قیمت کالای اساسی خواهد شد، عنوان کرد: آن بخش که ما از آنها به عنوان کالاهای استراتژیک یاد می کنیم مانند نهاد های دامی ، گوشت، گندم، جو، ذرت و کالاهایی که ارز مبادله ای به آنها تعلق می گیرند،  تاثیری در نرخ آنها براساس سوبسیدی که قرار است دولت به آنها پرداخت کند نخواهد داشت. زیرا دولت 3 هزارمیلیارد تومان در این زمینه سوبسید در نظر گرفته است که اگر اتفاق خاصی رخ ندهد تمام کالاهایی که با ارز 3800 تومان وارد می شدند نباید دچار افزایش یا کاهش بشود و قیمت آنها باید ثابت بماند چون تفاوت 400 تومانی ارز را دولت قول داده است بازپرداخت کند که فکر می کنم در حال انجام است.

پیربابایی در ادامه افزود: بنابراین بر روی کاغذ و براساس آنچه که مشهود است قرار است که مبلغ از محل افزایش نرخ ارز به کالاهای استراتژیک و اساسی بازپرداخت شود که در حالت عادی نباید خلاف این اتفاق بیافتد مگر اینکه آن مبلغ بازگردانده نشود.

عضو هیات رییسه فدراسیون واردات در پاسخ به این سوال که چرا تا کنون دلار 4200 تومانی  به دست وارد کنندگان نرسیده است، گفت: باتوجه به اینکه تنها چند روز از اجرای این سیاست دولت گذشته است امیدواریم هر چه زودتر این تخصیص ها به دست وارد کنندگان برسد و این ارز انتقال داده شود تا این طرحی که دولت درصدد اجرای آن است، آثار مثبتی داشته باشد. اما باید زمان لازم برای اجرای آن داده شود تا صحت و عملکرد بخشنامه بتواند در اجرا خودش را نشان دهد. ما امیدواریم که دولتمردان بتوانند بر سر قول و قرار خود باشند و ارز مورد نظر وارد کنندگان را با قیمت تک نرخی تامین کنند.

 

کد خبر 24195

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 0 =