بازار آماده خروج آمریکا از برجام بود

فاضلی: در تامین مواد اولیه و تخصیص ارز مشکلی نداریم اما ممکن است برخی دست های دلالی بخواهند با سوء استفاده از شرایط پیش آمده در زمین دشمن بازی کنند که اصناف باید با بیداری و هشیاری این دسیسه ها را رفع کنند

اتاق اصناف ایران در پی خروج آمریکا از توافق هسته ای با صدور بیانیه ای اعلام کرده است که اصناف درکنار مردم و نظام ایستاده است.

در این بیانیه آمده است خروج امریکا از توافق هسته ای ۱+۵ نه تنها نمونه ای آشکاراز بدعهدی، بی اعتباری و غیرقابل اعتماد بودن آمریکا است، بلکه نمونه ای روشن از به سخره گرفتن تعهدات بین المللی توسط دولت ایالات متحده است.  اگر چه دولت آمریکا پیش تر از برجام خارج شده و عملا این تعهدنامه بین المللی را فاقد اعتبار و تاثیر نموده بود اما شیوه غیرمرسوم و غیردیپلماتیک آمریکا چهره واقعی و غیرقابل اعتمادشان را بار دیگر برملا کرد

این اقدام بیش از هر چیز نشان دهنده عدم پایبندی و التزام این کشور به معاهدات و کنوانسیون های بین المللی است. ما اتحادیه های صنفی و اتاق های اصناف سراسر کشور بار دیگر با ملت بزرگ ایران و دولت عزیز تدبیر و امید و رهبری معظم انقلاب اسلامی عهد و پیمان می بندیم که چون همیشه تاریخ انقلاب مومنانه و صبورانه به پای آرمان های انقلاب خواهیم ایستاد و به عنوان سربازان خط مقدم جنگ اقتصادی با تمام توان بازار و کسب و کار را دور از گزند دشمن قسم خورده کشور پر رونق تر از همیشه اداره خواهیم کرد و بر سر مصالح و امنیت کشورمان لحظه ای کوتاه نخواهیم آمد.

ما در کنار ملت بزرگ ایران با مسئله تحریم بیگانه نیستیم؛ از بدو شکل گیری انقلاب اسلامی و در هشت سال دفاع مقدس همواره تحریم های مختلف و گوناگون را مقتدرانه پشت سر گذاشته ایم و اینک نیز با تجارب ارزشمند گذشته و قدرت مثال زدنی که در اکثر حوزه های اقتصادی به دست آورده ایم، در کنار مردم ایران با سربلندی و افتخار از انقلابمان دفاع خواهیم کرد. دشمنان ایران اسلامی بدانند که در عزم و اراده قاطبه بازار کشور که حضرت امام خمینی (ره) به حق تعبیر بازوان ستبر انقلاب را برای آن بکار بردند و در دو قرن اخیردر سخت ترین و پیچیده ترین دشمنی ها علیه ملت ایران، سربلند بوده ، خللی وارد نشده است. ما در کنار مردم و نظام ایستاده ایم و برای غلبه بر دشمنی های بی حد و حصر آنان برنامه های جامعی خواهیم داشت.

علی فاضلی رییس اتاق اصناف ایران در گفتگو با اگزیم نیوز با بیان اینکه اصناف خود را برای خروج امریکا از برجام آماده کرده بودند اظهار داشت: خروج امریکا از برجام یک فرصت ملی است که باید درست به آن نگریسته شود. نگاه ما از روز اول این نبوده که برجام نجات دهنده اقتصاد ما خواهد بود ضمن اینکه در این زمینه قدردان دستاوردهای مثبت تیم مذاکره کننده وزارت امورخارجه هستیم اما با اتکا به پتانسیل ها و مزیت های داخلی، از این برهه جنگ روانی نیز عبور خواهیم کرد. خروج امریکا از برجام اتفاق مهمی نیست زیرا نگاه ما داخلی است، سرمایه های خوبی در داخل هست که می تواند در صورت تقویت و حمایت دولت جایگزین کالاهای خارجی شود.

وی با بیان اینکه اجرای تصمیم رییس جمهور امریکا مبنی برخروج از برجام با مخالفت های گسترده ای را در دنیا و حتی در داخل امریکا به دنبال داشت سبقه اقتصادی دارد، اظهارداشت: آنچه که در ماه های اخیر در اقتصاد ایران اتفاق افتاد نشان می دهد که افزایش نرخ ارز هیچ توجیه ای براساس شاخصه ها و ساختار اقتصادی ایران ندارد و تنها یک جنگ روانی است که فوق العاده سازمان یافته از سوی استکبار جهانی طراحی شده است.

فاضلی با تاکید بر اینکه بخش خصوصی و اتاق اصناف در نشست و تعاملی که با دولت داشتیم عنوان شد که کمبودی در تامین نیازهای بازار وجود ندارد، عنوان کرد: در بحث تخصیص ارز، ثبت سفارش و واردات مواد اولیه هیچ مانع یوجود ندارد و کارها به روال قبلی خود انجام می شود. اما یک جنگ روانی در حوزه اقتصاد را سازماندهی کرده اند که ما نباید به هیچ عنوان تسلیم آن بشویم دربعضی موارد ممکن است کمبودهایی باشد و سیاست های و تصمیم سازی های غلط  موجب بروز بحران هایی شده باشد اما باید این موارد با تدبیر اصلاح و هدایت شود.

رییس اتاق اصناف یادآورشد: باید از فرصت پیش آمده به نحو احسن استفاده کنیم. دولت باید در این مورد از تولید داخلی در همه زمینه ها و از مجموعه بنگاه ها حمایت کند  و با اتکا به مزیت های داخلی در بحث بنگاه های کوچک و متوسط  به عنوان یک سرمایه ملی به آنها نگاه کند.

وی در پاسخ به این سوال که اتحادیه اروپا با توجه به سیاست جدید ترامپ، به قراردادهای خود با بخش خصوصی و بازرگانی ایران تا چه اندازه متعهد خواهد بود، گفت: بعید است که اتحادیه اروپا در این زمینه دنباله روی از امریکا داشته باشد گرچه نگاه رهبری این است که اروپایی ها هم قابل اعتماد نیستند ولی چنانچه به تعهدشان عمل نکنند ما خیلی متضرر نخواهیم شد.

فاضلی در ادامه افزود: ما در تولید و تامین مواد اولیه برای اصناف مشکلی نداریم در تخصیص ارز برای ورود مواد اولیه ، ماشین الات و کالاهای جنبی نیز با مانعی روبرو نیستیم اما ممکن است برخی دست های دلالی بخواهند با سوء استفاده از شرایط پیش آمده در زمین دشمن بازی کنند که اصناف باید با بیداری و هشیاری این دسیسه ها را رفع کنند. دل نگرانی هایی هست که دولت باید کمک کند و با راهکارهایی که اتاق اصناف ارایه میکند در کنار مجموعه به کمک بنگاه ها بیاید که من مطمئن هسستم تا دوهفته آینده در این زمینه خبرهای خوبی خواهیم داشت.

رئیس اتاق اصناف ایران افزود: در تعامل با دولت مقرر شد اتحادیه های صنفی نیز می‌توانند همانند بخش صنعت از دلار با نرخ ۴۲۰۰ تومان استفاده کنند. در این زمینه  اتحادیه های صنفی از جمله افراد حقیقی و حقوقی برای تأمین ارز مواد اولیه ، ماشین آلات، مواد جانبی و کالاهای مصوب و ثبت سفارش آنها از ارز ۴۲۰۰ تومانی استفاده کنند. اگر اتحادیه های صنفی در گمرک مشکلی برای ثبت سفارش داشته باشند، می توانند این موضوع را به اتاق اصناف اطلاع دهند و با هماهنگی که با مرکز توسعه صادرات انجام شده برای حل مشکل آنان اقدام خواهد شد .

 

 

کد خبر 24421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 13 =