رشد ۲۵ درصدی صادرات و افت ۱.۵ درصدی واردات

فرود عسگری: با توجه به تصمیمات جدید دولت و راه‌اندازی سامانه نیما، صادرات کالا نسبت به سال‌گذشته افزایش ۲۵ درصدی و واردات کاهش یک و نیم درصدی داشته است که نشان از موفقیت‌های سیاست‌های ارزی دولت دارد

فرود عسگری با اعلام رقم 7 میلیارد دلاری صادرات تا 29 اردیبهشت 97 گفت: با توجه به تصمیمات جدید دولت و راه‌اندازی سامانه نیما، صادرات کالا نسبت به سال‌گذشته افزایش 25 درصدی و واردات کاهش یک و نیم درصدی داشته است که نشان از موفقیت‌های سیاست‌های ارزی دولت دارد.

وی گفت: در این مدت واردات به رقم 6 میلیارد دلار رسیده است و در حال حاضر واردات کالاهای اساسی و دیگر اقلام عمده وارداتی شامل نهاده‌های دامی، کنجاله سویا، ذرت و قطعات منفصله خودرو در گمرکات در حال انجام تشریفات گمرکی و ترخیص است و اختصاص ارز به کالاهای وارداتی طبق مصوبه ساماندهی ارزی از سوی بانک مرکزی در حال انجام است.

رئیس کل گمرک ایران تأکید کرد: در حال حاضر نظارت و کنترل تمامی کالاهای ورودی به گمرکات کشور به صورت مکانیزه و سیستمی انجام می‌شود.

عسگری درباره میزان قاچاق از مبادی رسمی گمرکی گفت: ما مدعی هستیم با کنترل‌هایی که از طریق سیستم‌ها انجام می‌دهیم و با دریافت بارنامه الکترونیکی و گواهی بازرسی از مبدأ و مانیفست الکترونیکی و تطبیق اطلاعات با قبض انبار الکترونیکی و دریافت اطلاعات از شرکت‌های حمل‌ونقل و سازمان‌های مجوزدهنده، نظارت و کنترل کالاهای ورودی به گمرکات کشور به صورت سیستمی و مکانیزه انجام می‌شود.

رئیس کل گمرک ایران افزود: در راستای مکانیزه کردن گمرک ایران و سیستم‌های کنترلی در سال گذشته و امسال، دستگاه‌های ایکس‌ری فوق پیشرفته‌ و پرسرعت خریداری و در گمرکات مستقر شدند که با قرار گرفتن این دستگاه‌ها در مبادی اصلی ورود کالا به کشور مثل بندر شهید رجایی علاوه بر کنترل‌های هوشمند تمامی کالاهای ورودی به کشور از طریق سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی، 100 درصد کالاهای ترانزیتی از این ایکس‌ری‌ها عبور می‌کنند و همه کالاهای وارداتی که در سطح سه قرار دارند به وسیله ایکس‌ری‌ها کنترل می‌شوند.

وی 15 میلیارد دلار آمار رسمی قاچاق ورودی به کشور را برآورد دستگاه‌های دیگر عنوان کرد و گفت: گمرک وفق قانون متولی برآورد میزان ورود کالای قاچاق به کشور نیست و برآورد حجم قاچاق برعهده سازمان‌های دیگر است، ضمن اینکه مسئولیت گمرک در زمینه مبارزه با قاچاق کالا صرفاً در حوزه مبادی رسمی گمرکی است.

رئیس کل گمرک با بیان اینکه در حال حاضر نقش گمرک در مناطق آزاد پررنگ‌تر شده است و همکاری‌های خیلی خوبی را فی‌مابین گمرک و مناطق آزاد شاهد هستیم؛ افزود: براساس مصوبات مقرر شد که گمرک هم در ورودی و هم در خروجی مناطق آزاد حضور داشته باشد و این کار به کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی صورت می‌گیرد. با توجه به مصوبه ساماندهی و مدیریت بازار ارز همه کالاهای ورودی به کشور باید دارای ثبت سفارش باشند و در سامانه جامع گمرک کالاها را اظهار کنند. بنابراین در بخش ورود کالا به مناطق آزاد گمرک مستقر شده و تشریفات گمرکی صورت می‌گیرد و کالا در اختیار تولیدکنندگان در این مناطق قرار می‌گیرد و یا از طریق مناطق وارد سرزمین اصلی می‌شود.

عسگری گفت: یکی از مباحثی که الان در مناطق آزاد مطرح است بحث ورود کالای همراه مسافر بوده که برای این دو تا کار انجام دادیم. اول، به موجب مصوبه دولت کارگروهی تشکیل و بانک مرکزی، گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت از شورای عالی مناطق آزاد این تقاضا را داشتند و اینها سهمیه هر منطقه را مشخص و الان کالاها تحت مدیریت و نظارت گمرک وارد می‌شوند و ورود و خروج را گمرکات چک می‌کنند.

عسگری تأکید کرد: با اقداماتی که انجام شده و سامانه‌هایی که ما مستقر کردیم و سهمیه‌بندی که انجام دادیم، می‌توانیم بگوییم که قاچاق از مناطق آزاد کنترل شده است.

کد خبر 24539

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 5 + 5 =