ثبت ۹۴۲ میلیون دلار مازاد تراز تجاری / رشد ۴۵۰ درصدی صادرات به  آمریکا

تراز تجارت خارجی ایران در دو ماهه نخست سال‌جاری با ثبت۹۴۲ میلیون دلار مازاد تراز تجاری مثبت شد. گزارش گمرک ایران حاکی از آن است که میزان صادرات به آمریکا و واردات رسمی از این کشور به رغم خروج آمریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید با افزایش چشمگیری روبرو بوده است.

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی گمرک ایران، در دو ماهه نخست سال جاری صادرات انواع کالاها به غیر از پتروشیمی و میعانات گازی رشد قابل توجهی داشت و با ۴۰.۵۴ درصد افزایش به 4 میلیارد و 391 میلیون دلار رسید. این در حالی است که صادرات پتروشیمی با رشد ۱.۱۹ به 2 میلیارد و 318 میلیون دلار و صادرات میعانات گازی با افزایش ۱۰.۵۴ درصد به یک میلیارد و 29 میلیون دلار رسید.

بنابراین گزارش ، مجموع صادرات و واردات غیر نفتی ایران در دو ماهه اول سال‌جاری بالغ بر 14 میلیارد و 536 میلیون دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 11 درصد افزایش داشته است.

همچنین براساس آمار گمرک ایران به رغم تیره شدن روابط دیپلماتیک دو کشور ایران و آمریکا، خروج دولت امریکا از برجام و اعمال تحریم های جدید ، حجم تجارت با این کشور در فروردین ماه سال جاری افزایش یافته است. صادرات ایران به آمریکا در این مدت ۷۷ تن به ارزش یک میلیون و ۳۱۱ هزار دلار بوده که نسبت به فروردین ماه سال گذشته با افزایش ۴۵۰ درصدی از لحاظ وزنی و ۳۳۳ درصدی از لحاظ ارزش همراه بوده است؛ به طوریکه در فروردین ماه سال گذشته، صادرات ایران به این کشور تنها ۱۴ تن به ارزش ۳۰۲ هزار دلار بوده است.

واردات ایران نیز از آمریکا، ۲۱۵ درصد از لحاظ وزنی و ۱۵۰ درصد از لحاظ ارزش افزایش یافته است. بنابر این آمار، ۲۵۱۴ تن کالا به ارزش هفت میلیون و ۴۷۷ هزار دلار در فروردین ماه امسال از آمریکا به ایران وارد شده، در حالی که این ارقام در همین ماه در سال گذشته ۷۹۷ تن به ارزش سه میلیون دلار بوده است.

صادرات
بر اساس گزارش دفتر فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک ایران، صادرات غیرنفتی ایران در این مدت به 7 میلیارد و 739 میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل به میزان ۲۱.۹۳ افزایش داشت. سال گذشته در همین مدت 6 میلیارد و 347 میلیون دلار کالا به خارج از کشور صادر شده بود.

همچنین صادرات کالاهای غیرنفتی ایرانی به چین در دو ماهه نخست سال‌جاری نسبت به سال گذشته ۲.۹۴ درصد افزایش یافته است. صادرات غیرنفتی ایران به امارات متحده عربی و عراق به ترتیب با افزایش ۴۴.۶۷ درصدی و ۱۱.۰۹ درصدی همراه شد و شاهد افت ۱۴.۵۴ درصدی صادرات کشورمان به هند بوده‌ایم. همچنین طی این مدت میزان صادرات غیرنفتی به افغانستان ۴۵.۲۰ درصد و سایر کشورها ۳۵.۳۶ درصد افزایش داشته است.

در دو ماهه نخست سال‌جاری تشریفات گمرکی 24 میلیون و 31 هزار تن کالا در گمرکات کشور تماماً به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شده که از این مقدار 5 میلیون و 263 هزار تن سهم واردات و 18 میلیون و 768 هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴.۱۷ درصد کاهش را نشان می‌دهد. با کمک سامانه جامع گمرکی و پنجره واحد تجارت فرامرزی در حال حاضر اطلاعات تمامی کالاهای وارداتی و صادراتی در بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور به تفکیک جزیی‌ترین اطلاعات ثبت می‌شود.

واردات

این گزارش می‌افزاید؛ در دو ماهه نخست سال‌جاری به میزان 6 میلیارد و 797 میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۰.۴۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی

اقلام عمده صادراتی کشورمان در دو ماهه نخست سال 97 به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش یک میلیارد و 29 میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش 335 میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها بجز بنزین 274 میلیون دلار، پلی‌اتیلن گریدفیلم به ارزش 232 میلیون دلار، گازهای نفتی و هیدروکربورهای گازی شکل مایع شده به ارزش 203 میلیون دلار بوده است. سهم سایر کالاها 4 میلیارد و 391 میلیون  دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۴۰.۵۴ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

اقلام عمده وارداتی

اقلام عمده وارداتی در دو ماهه نخست سال‌جاری نیز به ترتیب شامل قطعات منفصله جهت تولید اتومبیل سواری با 333 میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش 296 میلیون دلار، لوبیای سویا به ارزش 248 میلیون دلار، برنج به ارزش 184 میلیون دلار، و اجزا و قطعات ماشین‌آلات و دستگاه‌ها به ارزش 144 میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در دو ماهه نخست سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش یک میلیارد و 451 میلیون دلار، امارات متحده عربی با یک میلیارد و 371 میلیون دلار، عراق با یک میلیارد و 162 میلیون دلار، افغانستان با 577 میلیون دلار و هند با 460 میلیون  دلار و سایر کشورها به ارزش 2 میلیارد و 718  میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با یک میلیارد و 736 میلیون دلار، امارات متحده عربی با 986 میلیون دلار، جمهوری کره با 423 میلیون دلار، آلمان 357 میلیون  دلار، ترکیه با 353 میلیون دلار بوده است.

 

 

 

کد خبر 24580

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 9 =