ثبت سفارش بیش از ۱۹ میلیارد دلار کالا از ابتدای ۹۷

نوبخت: براساس گزارش وزارت صنعت، از ابتدای سال جاری تا روز ششم خردادماه بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار برای ۱۸۲ هزار و ۲۱۶ قلم کالا ثبت سفارش صورت گرفته است

سخنگوی دولت اعلام کرد که براساس گزارش وزارت صنعت، از ابتدای سال جاری تا روز ششم خردادماه بالغ بر ۱۹ میلیارد و ۷۷۴ میلیون دلار برای ۱۸۲ هزار و ۲۱۶ قلم کالا ثبت سفارش صورت گرفته است.

محمدباقر نوبخت صبح امروز در نشست خبری هفتگی خود با خبرنگاران گفت: در حالی که براساس گزارش بانک مرکزی تا هفته گذشته بیش از ۱۴ میلیارد دلار کالا ثبت سفارش شده بود اما براساس گزارش وزارت صمت در یک هفته اخیر این رقم به بیش از ۱۹ میلیارد دلار افزایش یافته است.

رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد: از بیش از ۱۹ میلیارد دلار کالای ثبت سفارش شده، یک میلیارد و ۴۸۰ میلیون دلار برای کالاهای اساسی، ۲ میلیارد و ۱۹۰ میلیون دلار برای کالاهای مصرفی و ۱۱ میلیارد و ۶۶۳ میلیون دلار برای کالاهای واسطه ای ثبت سفارش شده است.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: تا تاریخ ششم خردادماه برای کالاهای سرمایه ای ۳ میلیارد و ۵۹۳ میلیون دلار و برای سایر کالاها ۸۴۸ میلیون دلار ثبت سفارش صورت گرفته است.

سخنگوی دولت همچنین توضیح داد که از تاریخ ۲۲ فروردین ماه و آغاز اجرای سیاست های جدید ارزی،  برای ۷۱ هزار و ۹۰۳ قلم کالا بالغ بر ۸ میلیارد و ۲۵۴ میلیون دلار ثبت سفارش صورت گرفته است.

نوبخت اعلام کرد که تا روز ششم خردادماه یک میلیون و ۶۳۵ هزار تن گندم در قالب طرح خرید تضمینی گندم از کشاورزان خریداری شده است.

وی، ارزش گندم خریداری شده را بالغ بر ۲ هزار و ۱۷۰ میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: از این رقم تا تاریخ ششم خرداد یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به کشاورزان پرداخت شده و یک هزار و ۷۰ میلیارد تومان دیگر باقی مانده است.

به گفته سخنگوی دولت در زمان خرید گندم نیمی از رقم گندم خریداری شده به طور نقدی یا با فاصله کوتاه به کشاورزان پرداخت شده و نیمی دیگر تا اواسط آبان ماه پرداخت می شود.

رییس سازمان برنامه و بودجه رقم خرید تضمینی گندم را یک هزار و ۳۰۰ تومان اعلام کرد و افزود: البته این رقم با توجه به هزینه های جانبی برای دولت یک هزار و ۴۰۰ تومان تمام می شود.

وی درباره صحبت‌های مطرح شده در مورد تحقق نیافتن صددرصدی منابع بودجه سال ۹۶، اظهار داشت: بودجه، پیش‌بینی منابع و مصارف دولت است که این پیش‌بینی منابع، فرآیندی خاص خود را دارد.

وی ادامه داد: سازمان برنامه و بودجه پیشنهاد خود را به دولت می‌دهد و هیئت وزیران آن را ارزیابی می‌کند، سپس به مجلس می‌رود و در کمیسیون تخصصی و در نهایت صحن علنی عددی تصویب می‌شود که نسبت به منابع تصویب شده، مصارف را تخصیص می‌دهیم.

سخنگوی دولت با بیان اینکه منابع پیش‌بینی شده معمولا در همه سال‌ها تحقق پیدا نمی‌کند، تصریح کرد: در بودجه ۹۶ پیش‌بینی دولت از منابع ۳۲۰ هزار میلیارد تومان بود که در مجلس تبدیل به ۳۴۶ هزار میلیارد تومان شد.

رییس سازمان برنامه و بودجه خاطرنشان کرد: طبق اعلام خزانه منابع دریافتی ۳۲۰ میلیارد تومان بود و ۲۶ هزار میلیارد تومان منابع که در مجلس اضافه شده بود، تحقق پیدا نکرد.

وی با اشاره به اینکه دستگاه‌ها به اندازه ۲۳۶ هزار میلیارد تومان منابع مصوب داشتند که ۲۶ هزار میلیارد تومان آن قابل پرداخت نبود، افزود: در این مواقع دواقدام می‌توان انجام داد، یکی اینکه به دلیل مواجه شدن با کسری بودجه از محلی قرض می کنیم و روش دوم اینکه به همان مقداری که منابع تحقق پیدا کرد مصارف را انجام دهیم که در این صورت کسری نداریم و عدم تحقق منابع خواهیم داشت.

کد خبر 24601

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 12 =