محافظت دولت از صادرات غیرنفتی ۵۰ میلیارد دلاری

برای خنثی سازی اهداف آمریکا در تحریم برنامه ریزی های مناسبی صورت گرفته و اجازه نخواهیم داد مشکل زیادی در روند صادرات ۵۰ میلیارد دلاری محصولات غیر نفتی شامل کالاهای مختلف و موادی همچون فولاد، مس و محصولات پتروشیمی ایجاد شود

معاون اول رئیس جمهوری گفت: با توجه به جنگ اقتصادی دشمن، شرایط جدید و دشواری پیش روی ما قرار دارد و باید با تمام قوا برابر این جنگ بایستیم.

اسحاق جهانگیری روز سه شنبه در مراسم افتتاح طرح توسعه فولاد سبا در اصفهان افزود: کشور در یکی از مقاطع ویژه تاریخی به سر می برد و براساس گفته های مقامات آمریکایی، وزارت خزانه داری ایالات متحده به یک اتاق جنگ علیه اقتصاد ایران تبدیل شده است. 

معاون اول رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: اینگونه رفتار نشان می دهد که آنها می خواهند شرایط اقتصادی را بر مردم ایران تنگ کنند و با ایجاد نارضایتی به اهداف خود برسند و این راهبردی از سوی آمریکا، رژیم صهیونیستی و سعودی ها است.

وی با تاکید بر اینکه مردم و مسئولان کشور باید در مقابل آمریکا، راهبرد مناسبی در پیش گیرند گفت: ما باید با مقاومت،‌ برنامه ریزی دقیق و دقت نظر در اجرا بتوانیم برنامه های آمریکا را با شکست مواجه کنیم و با سرپا نگه داشتن اقتصاد ایران زندگی مردم را مصون بداریم.

جهانگیری ادامه داد: رئیس جمهوری آمریکا قصد دارد در یک دوره زمانی سه ماهه و 6 ماهه تحریم های جدیدی بر ایران اعمال کند. 

وی گفت: همه می دانیم که شرایط جدید و دشواری پیش روی ما قرار دارد و باید با تمام قوا برابر این جنگ اقتصادی بایستیم. 

جهانگیری ادامه داد: آمریکا با کشورهای دیگری ازجمله چین نیز وارد جنگ اقتصادی شده است و تلاش دارد هم پیمانان خود را نیز تحت فشار قرار دهد تا برای مقابله با ایران همراه سازد.

معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به اینکه یکی از برنامه ریزی های اصلی آنان این است که صادرات نفت ایران به صفر برسد، ادامه داد: این حرف بی حساب و واهی محسوب می شود، زیرا عملی شدن این

ادعا نیازمند آن است که کشورهای دیگر ناچیز بودن خود را در برابر آمریکا بپذیرند و تسلیم شوند. 

جهانگیری خاطرنشان کرد: ما در برابر این موضوع و ادعای طرف مقابل برنامه ریزی های مناسبی انجام داده ایم و در حال مذاکره هستیم تا صادرات نفت ایران با مشکل مواجه نشود. 

وی با بیان اینکه جلوگیری از صادرات سایر کالاها نیز از دیگر اهداف و برنامه های دشمن جهت ایجاد مشکلات اقتصادی برای ایران به شمار می رود، گفت: برای خنثی سازی این اهداف نیز برنامه ریزی های مناسبی صورت گرفته است و اجازه نخواهیم داد مشکل زیادی در روند صادرات 50 میلیارد دلاری محصولات غیر نفتی شامل کالاهای مختلف و موادی همچون فولاد، مس و محصولات پتروشیمی ایجاد شود. 

طرف های مذاکره با ایران باید پایبندی خود به برجام را در عمل نشان دهند

معاون اول رئیس جمهوری در بخش دیگری از سخنان خود گفت: طرف های مذاکره کننده با ایران از پایبندی به توافق برجام صحبت می کنند، اما باید دید که درعمل تا چه اندازه به تعهدات خود پایبند هستند و تضمین آنها به چه نحوی است.

جهانگیری با اشاره به توافق هسته ای با 6 قدرت بزرگ جهان و همچنین با سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا و سازمان بین المللی انرژی هسته ای گفت: در این توافق ایران به همه تعهدات خود پایبند بوده، اما طرف مقابل بطور کامل تعهدات خود را اجرا نکرده است. 

معاون اول رئیس جمهوری، خروج یک طرفه آمریکا از برجام را یکی از بدترین اقدامات در رابطه با این توافق بین المللی دانست و افزود: ما با آمریکا و جوامع غربی بر سر مسائل مختلف اختلاف نظر داشته و داریم و در رابطه با بسیاری از موارد آنها گفتگو کردیم اما نه در همه موارد. 

صنعت فولاد باید پیشگام عرصه تولید و صادرات غیرنفتی باشد 

وی در ادامه سخنان خود از صنعت فولاد به عنوان پیشگام عرصه تولید و صادرات غیرنفتی نام برد و افزود: مسئولان این حوزه تاکنون بارها شایستگی های خود را نشان داده اند. 

معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: حوزه فولاد کشور باید در زمینه تولید و افزایش صادرات بطور جدی تلاش کند و این موضوع از انتظارات دولت است. 

وی ادامه داد: ملت انتظار دارد که فرزندان خود در عرصه فولاد، هدف گذاری های جدیدی انجام دهند تا بر مبنای آن تولید و صادرات افزایش یابد. 

جهانگیری همچنین تحت فشار قراردادن نظام بانکی کشور را یکی دیگر از اهداف دشمن بیان کرد و گفت: برای خنثی کردن این هدف دشمن با اتخاذ راهکارهایی، کانال ها و مجراهایی با روسیه و چین ایجاد شده است تا بواسطه آن امکان جا به جایی پول برای کشورمان امکانپذیر شود. 

معاون اول رئیس جمهوری افزود: آنان قصد دارند تا با تحریم کشتیرانی و بنادر، مانع از واردات کالا به کشور شوند که این موضوع نیز به جدیت و عزم و اراده نیاز دارد. 

وی با اشاره به دشمنی و بدعهدی های آمریکا گفت: طرف مقابل پیش از این می گفت که تحریم ها به دلیل این است که ایران پشت میز مذاکره نمی نشیند اما هم اکنون این سئوال مطرح می شود که با وجود

مذاکرات اصلی با ایران چرا تحریم ها علیه ایران ادامه پیدا می کند؟ 

معاون اول رئیس جمهوری گفت: تحریم ها اگر چه شرایط سختی را برای ایران رقم می زند اما فرصت هایی نیز برای کشور دارد. 

توجه بیش از پیش به ظرفیت های داخلی، دستاورد تحریم است 

معاون اول رئیس جمهوری ادامه داد: یکی از فرصت های حاصل از تحریم ها، این است که بار دیگر به ظرفیت های داخلی توجه کنیم و به تولید داخلی بیش از گذشته بها دهیم. 

جهانگیری با بیان اینکه دستور العمل خودکفایی به عنوان یک راهکار جدی مقابله با تحریم ها مورد توجه قرار دارد، افزود: طبق این دستورالعمل واردات کالاهایی که در کشور تولید می شود، ممنوع است. 

معاون اول رئیس جمهوری افزود: استان اصفهان در همه عرصه ها، همواره پیشتاز بوده و همواره در تحولات اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی کشور نقش آفرین بوده است. 

وی ادامه داد: پیشرفت های مهم اقتصادی و صنعتی از جمله مواردی است که استان اصفهان همواره در آن نقش اصلی ایفا کرده و این خطه در صنایع مختلف از جمله پتروشیمی، نفت، فولاد، صنایع کوچک، متوسط و بزرگ و همچنین در گردشگری و کشاورزی جایگاهی ممتاز در کشور دارد. 

جهانگیری در بخشی دیگر از سخنان خود به موضوع کم آبی در کشور اشاره کرد و گفت: محدودیت های آبی در کشور یکی از مشکلات اصلی به شمار می رود و این موضوع در اصفهان نیز اصلی ترین چالش است. 

وی یکی از راهکارهای مهم سازگاری با کم آبی را صرفه جویی 10 درصدی آب در همه بخش ها از جمله کشاورزی، شُرب و صنعت دانست و و افزود: با صرفه جویی 10 درصدی تمام مشکلات آبی کشور برطرف خواهد شد و دشت های ایران از منابع آبی بهره خواهند برد. 

معاون اول رئیس جمهوری در بخشی دیگر از سخنان خود ضمن هشدار به اختلالگران اقتصادی خود گفت: متاسفانه ملت در شرایطی که باید مقابل آمریکا بایستد، عده ای به دنبال سود جویی و غارت مردم هستند که با این عده قلیل هم به شکل مناسب برخورد خواهد شد. 

معاون اول رئیس جمهوری بمنظور افتتاح و رونمایی از چند پروژه عمرانی و حضور در شورای اداری امروز سه شنبه وارد اصفهان شد.

اسحاق جهانگیری در بدو ورود به فرودگاه شهید بهشتی اصفهان طی مراسمی مورد استقبال استاندار، شخصیت ها، فعالان سیاسی، مسئولان اجرایی و جمعی از نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی این استان قرار گرفت. 

منبع: ایرنا

کد خبر 24890

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 4 =