طرح جدید گمرکی ایران - اروپا کلید خورد

ایران و پاکستان ارتباط الکترونیکی میان گمرکات دو کشور را کلید زدند و نخستین­ محموله صادراتی در رویه تیر الکترونیک در گمرک زاهدان به مقصد پاکستان از طریق گمرک مرزی میرجاوه انجام شد

ایران و پاکستان ارتباط الکترونیکی میان گمرکات دو کشور را کلید زدند و نخستین­ محموله صادراتی در رویه تیر الکترونیک در گمرک زاهدان به مقصد پاکستان از طریق گمرک مرزی میرجاوه انجام شد.

TIR الکترونیک طرح ­جدید کمیسیون اقتصادی اروپا به شمار می رود که با محوریت گمرک ایران در حال پیاده سازی و اجرا است. در گام جدید تبادل اطلاعات گمرکی محموله های ترانزیتی میان گمرکات کشورهای ایران و پاکستان از این پس،​ از طریق الکترونیکی انجام خواهد شد.

بنابراین گزارش، با الکترونیکی شدن این سازمان و پس از پشت سر گذاشتن تجربه های بین المللی گمرک ایران در حمل ترکیبی و تیر الکترونیک، به تدریج برخی کشورهای منطقه مانند؛ چین هند، آذربایجان، پاکستان به کنوانسیون تیر پیوستند و این اقدام سرآغازی برای ایجاد ارتباطات الکترونیک میان این کشورها شد. سیستم “تیر الکترونیک” (e- TIR) برمبنای تبادل سریع اطلاعات دیجیتال میان شرکت حمل‌ و نقل، مقامات گمرک، سازمان‌های تضمین‌کننده سیستم TIR و کمیسیون اقتصادی اروپایی سازمان ملل عمل می کند.

در سیستم الکترونیک، دو کشور می‌توانند در هر زمان به همه­ اطلاعات مرتبط دسترسی داشته باشند و اطلاعات محموله را پیش از رسیدن مشاهده کنند که این امر با استفاده از مدیریت خطر و نکات ایمنی اضافه کاملا برای طرفین سودمند خواهد بود و ضمن کاهش خطر تقلب، رویه‌های گمرکی تسریع شده و هزینه‌ها کاهش می‌یابد.

از عضویت ایران در کنوانسیون تیر بیش از ۴۰ سال می گذرد. اخیرا نیز کشورهای عضو در منطقه در صدد اجرای تیرالکترونیکی در کریدور شمال- جنوب هستند و بزودی این طرح را با همکاری مشترک آغاز خواهند کرد.
کلمه تیر (TIR) مخفف حمل‌ونقل جاده‌ای بین‌المللی است و در حال حاضر سیستم TIR تنها سیستم ترانزیت جهانی است که تحت آن کالاها از گمرک مبدا به گمرک مقصد با کنترل‌های هماهنگ و پروسه‌های مشترک با تضمین بین‌المللی معتبر منتقل می‌شود. این امر موجب تسهیل تجارت و حمل‌ و نقل شده و از بروز مشکل در جمع‌آوری حقوق و عوارض گمرکی جلوگیری می‌کند.

کد خبر 24891

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 4 =