ممنوعیت صادرات شیرخشک

اتحادیه گاوداران و دامداران صنعتی در نامه ای به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی خواستار ممنوعیت صادرات شیر خشک در برهه کنونی کشور شد

اتحادیه گاوداران و دامداران صنعتی در نامه ای به محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی خواستار ممنوعیت صادرات شیر خشک در برهه کنونی کشور شد.

در متن این نامه آمده است: احتراماً با توجه به پیگیری‌های برخی از صنایع فرآورده های لبنی برای جلوگیری از صادرات شیر خشک به سایر کشورها لازم می داند این نکته را به استحضار برساند که احساس می‌شود صنایع لبنی کشور به بهانه کمبود محصولات لبنی بازار داخل و تعطیلی کارخانجات درصدد مقابله با دامدارانی هستند که سالهاست برای نرخ فروش شیر خام و پرداخت های بلند مدت خسارت های فراوانی دیده اند. این رفتار صنایع لبنی بیشتر به یک خودکشی دسته‌جمعی شباهت دارد تا یک فرصت برای رشد صنعت دامپروری کشور و لبنی.

حال این سوال در اذهان مطرح می گردد که:

آیا در حال حاضر مردم با کمبود محصولات لبنی در فروشگاه های سطح کشور مواجه هستند یا اینکه به دلیل افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی قدرت خریدشان پایین آمده است؟

آیا اگر صادرات شیر خشک نشود کارخانجات پودر شیر که در چارچوب همین صنایع فعالیت می‌کنند، کارکنانشان بیکار نمی شوند؟

آیا زمانی که می باید شیر خام را به قیمت ۱۴۴۰۰ ریال خریداری نمایند؛ اینگونه دلسوزانه از تولید و مصرف صحبت میکردید؟

آیا برای جبران سوء مدیریت برخی از صنایع لبنی با لطمه زدن به شیر کشور به دنبال واردات شیرخشک با تخصیص ارز نیستید؟

لذا خواهشمند است ضمن بررسی ادعاهای بیان شده از سوی برخی از مسئولین صنایع لبنی راه برون رفت از این فضا، ضمن اعلام آمادگی کلیه دامداران جهت تامین شیر پیشنهادات زیر ارائه می گردد یک بازارهای بین المللی به سختی به دست صادرکنندگان افتاده است لذا پیشنهاد می‌شود: ما به التفاوت ارز حاصل از بازار صادرات در جهت توسعه شیر کشور سرمایه‌گذاری شود؛ این مابه تفاوت قیمت ارز می‌تواند بخشی از قیمت بخشی از افزایش قیمت محصولات لبنی در داخل را جبران نمایند
این رونق صادرات در جهت واردات  نهاده‌های دامی و کنترل افزایش قیمت آنها بهره برداری شود.

کد خبر 25092

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 8 =