تراز مثبت تجاری ۱۵.۷ میلیون دلاری بین ایران و بلغارستان در چهار ماهه اول

امیرمسعود دانشخو: بر اساس آمار گمرک، در چهار ماهه نخست سال جاری ۲۰.۶ میلیون دلار به بلغارستان صادرات داشته و و ۴.۹ میلیون دلار از این کشور کالا وارد کرده ایم که بیانگر مثبت بودن تراز تجاری ۱۵.۷ میلیون دلاری به نفع ایران است

 مریم خورشیدی- امیرمسعود دانشخو در گفتگو با پایگاه خبری اگزیم نیوز شرایط حال حاضر تعاملات تجاری بین ایران و بلغارستان را مثبت ارزیابی کرد و گفت: بر اساس آمار گمرک، ایران در چهار ماهه نخست سال جاری 20.6 میلیون دلار به بلغارستان  صادرات داشته و و 4.9 میلیون دلار از این کشور کالا وارد کرده است که بیانگر مثبت بودن تراز تجاری 15.7 میلیون دلاری به نفع ایران است.

وی افزود: مجموع کل تجارت خارجی ایران و بلغارستان در چهار ماهه اول سال جاری، 25.5 میلیون دلار بوده که نسبت کل صادرات درسال گذشته که رقمی معادل 45.8 میلیون دلار بوده است رقم قابل توجهی محسوب می شود. در عین حال واردات ما از این کشور 25.7 میلیون دلار بوده است  که در مقایسه آماری چنین بر می آید که تنها در چهار ماهه اول  سال جاری علاوه بر افزایش صادرات( بیش از نصف کل صادرات سال قبل)، کاهش واردات را نیز دراین مقطع  تجربه کرده ایم.

دانشخو بر اساس آمار 2017 سازمان توسعه تجارت، گفت: در سال 2017 کل تجارت خارجی ایران و بلغارستان با تراز مثبت 1، رقمی معادل 121 میلیون دلار بوده که از این رقم  61 میلیون دلار صادرات و 60 میلیون دلار واردات را شامل می شود.

رئیس اداره کشورهای اسکاندیناوی و اروپای شرقی سازمان توسعه تجارت از اقلام عمده صادراتی ایران به بلغارستان، انواع خرما، پسته، گل، محصولات کشاورزی نام برد و گفت: ایران از بلغارستان، سوپرفسفات، دانه آفتاب گردان، توتون و تنباکو، کارتن، قوطی، جعبه، لوله های بدون درز با کاربری در خطوط نفت و گاز، انواع ظروف و مخزن و... وارد می کند.

امیرمسعود دانشخو با تاکید بر تلاش ایران برای فروش نفت به بلغارستان گفت: عمده صادرات ایران به بلغارستان غیر نفتی است و اگر بتوانیم به حوزه صادرات نفت به این کشور وارد شویم، حجم صادرات ایران را به بلغارستان به شکل چشمگیری افرایش خواهد داد؛ از آنجاییکه کشورهای اروپای شرقی نفت خود را از روسیه تامین می کنند و این وابستگی ممکن است تحت تاثیر اختلافات سیاسی واقع شود، این تمایل وجود دارد که مبدا دیگری را برای تامین نفت و گاز مورد نیاز خود، برای جایگزینی با روسیه انتخاب کند و این فرصتی است که می تواند از وی ایران مورد بهره برداری قرار بگیرد.

 وی با اهمیت بلغارستان به لحاظ ترانزیتی برای ایران بیان داشت: بلغارستان در روابط تجاری خود با ایران در صدد افزایش صادرات است؛ در حالیکه تمرکز ایران روی امتیاز ترانزیتی بلغارستان برای دسترسی به اروپای شرقی است؛ به همین منظور هم وزارت راه و شهرسازی متولی کمیسیون مشترک ایران و بلغارستان شده است؛ بلغارستان درگاه حمل و نقل کامیونی ما به کشورهای اروپایی است.

 به گفته رئیس اداره کشورهای اسکاندیناوی و اروپای شرقی سازمان توسعه، نیم نگاهی نیز به جمعیت 12 درصدی مسلمان بلغارستان دارد و می تواند از این موضوع نیز بهره برداری متناسب را در حوزه های مختلف داشته باشد.

وی به اهمیت نقش بلغارستان در موضوعات مرتبط با برجام و تحریم های آمریکا اشاره کرد و گفت: از آنجاییکه بلغارستان رئیس دوره ای اتحادیه اروپاست، نقش مهمی در فرایندهای تصمیم گیری اتحادیه اروپا در مورد تحریم های امریکایی و عکش العمل های اتحادیه اروپا دارد.

 دانشخو برگزاری هجدهمین کمیسیون مشترک ایران و بلغارستان را در سال 1395 بیانگر اهمیت و عمق مبادلات تجاری و اقتصادی دو کشور توصیف کرد و گفت: در کنار پیگیری های لازم در مورد قراردادها و یادداشت تفاهم های انجام شده در کمیسیون هجدهم، نشست مقدماتی نوزدهمین کمیسیون مشترک دو کشور در بهمن ماه 1396 برگزار شد و پیرو آن نوزدهمین کمیسیون مشترک ایران و بلغارستان 30-26  شهریور ماه در بلغارستان با حضور مقامات بلند پایه و فعالان اقتصادی دو کشور بر گزار می شود.

 به گفته دانشخو موافتنامه گمرکی، موافقتنامه اجتناب از مالیات مضاعف، موافقت نامه تشویق و حمایت از سرمایه گذاری متقابل، موافقتنامه حمل و نقل هوایی، دریایی، ریلی و زمینی و موافقت نامه قرنطینه دامی از جمله موافت نامه هایی است که تا امروز بین دو کشور اجرایی شده است.

 وی مباحث بانکی را از جمله موضوعاتی عنوان کرد که مبادلات تجاری کماکان مشکل ساز است و اظهار داشت و صدد هستیم با حمایت وزارت امور خارجه و مذاکرات پیش رو، این مساله حل شود.

امیرمسعود دانشخو به علاقه بلغارها برای حضور در بخش سد سازی و کشتی سازی ایران اشاره کرد و گفت: بلغارستان در گذشته در پروژه سدسازی در خراسان و ساخت کشتی انجام داده است و کماکان انگیزه و رغبت برای حضور در این بخش ها از سوی بلغارستان دیده می شود.

کد خبر 25224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 0 =