بازگشت ثبات به بازار ارز

مجلس با پیشنهادات دولت مبنی بر تعهدات لازم برای صادرکنندگان کالا برای بازگرداندن ارز به سامانه نیما بر اساس مشوق های بانک مرکزی موافقت کرده که این مجموعه کارها به کاهش التهاب بازار ارز کمک خواهد کرد

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ارتباط تلفنی با برنامه تیتر امشب درباره جلسه مجلس با مسئولان گفت: امروز مجلس بر اساس اعلام هیئت رئیسه جلسه غیرعلنی خواهد داشت که بخشی از جلسه به موضوعات اقتصادی با اولویت بازار ارز با توجه به شرایط کنونی اختصاص خواهد داشت.

وي افزود: در این جلسه، رئیس کل بانک مرکزی و وزیر صنعت معدن تجارت حضور خواهند داشت؛ یکشنبه بعد از ظهر همچنین جلسه جداگانه ای برای بررسی وضعیت بازار ارز و بازار کالاها در کمیسیون اقتصادی مجلس خواهیم داشت؛ روسای اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و تعاون نیز در این جلسه حضور خواهند داشت.

پورابراهیمی در ادامه درباره استمرار آرامش در بازار ارز گفت: با توجه به جایگاهی که بانک مرکزی دارد باید بتواند با توجه به مسئولیت و اختیارات در حوزه بازار ارز تصمیم گیری لازم را انجام دهد.

وي ادامه داد: در جلسه شورای اقتصادی با حضور سران قوا، بانک مرکزی پیشنهاداتی داشت که یکی از انها این بود که بتواند بر اساس نظارت مداخله بر اساس چارچوب عملیات کنترلی را انجام دهد.

پورابراهيمي افزود: مجلس نیز با این پیشنهادات موافقت کرد و اختیاراتی به بانک مرکزی داده شد تا بتواند در خصوص مطلوب سازی بازار ارز عمل کند؛ تعهدات لازم برای صادرکنندگان کالا برای بازگرداندن ارز به سامانه نیما بر اساس مشوق های بانک مرکزی انجام خواهد شد. این مجموعه کارها به کاهش التهاب بازار ارز کمک خواهد کرد که مجلس شورای اسلامی نیز از این روند استقبال کرده است.

رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس در ادامه درباره ارزیابی این تصمیمات در بازار گفت: مصوبات شنبه 7 مهر مجلس در خصوص ارز این بود که کمیته ارزی با مسئولیت بانک مرکزی تشکیل شود و با هماهنگی وزارت صنعت، سازمان برنامه و بودجه، وزارت نفت و جهاد کشاورزی با اشراف تصمیم گیری کند؛ این تصمیمات به بانک مرکزی برای اینکه بتواند با آرامش خیال در این حوزه با شرایط تعریف شده ای با اختیارات خود تصمیم گیری کند، کمک می کند.

او افزود: این بخش از اختیارات که بانک مرکزی داده شد حتما در کاهش التهابات بازار ارز کمک خواهد کرد و قطعا بانک مرکزی با این ظرفیت ها باید به طور کامل پاسخگو باشد و هیجانات بازار را کاهش دهد. در این باره باید تا هفته های آینده صبر کرد تا نتایج را شاهد باشیم. 

تیمور رحمانی کارشناس مسائل اقتصادی گفت: برای کنترل تورم نیاز به ابزار هایی است که ما تاکنون نداشتیم و کلیات تصمیمات جدید بانک مرکزی در جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، برای فراهم کردن ابزار کافی و کنترل تورم است.

رحمانی افزود: سامانه نیما بعنوان یکی از ابزار های مهار تورم و افزایش نرخ ارز تا کنون به موفقیت چندانی دست نیافته زیرا ارز حاصل از صادرات بطور کامل به سامانه نیما باز نگشته است.

تیمور رحمانی از اختیارات بیشتر بانک مرکزی در جلسات اخیر بانک مرکزی گفت: اجازه وارد کردن هر کس به هر مقدار ارز از جمله ابزار های جدید است. باید ابزار های جدید به مردم معرفی شود.

او با بیان اینکه از تصمیم گیری های امروز تا اجرایی شدن آن فاصله زیادی وجود دارد گفت: تاثیرگذاری و اجرای قوانین کنترل تورم نیاز به زمان دارد.

رحمانی افزود: مشکلات امروز، مشکلات انباشته شده گذشته است علاوه بر این اقدامات و محدودیت ها که از بیرون از حیطه تصمیم گیری ما تحمیل می شود باید مدیریت شود.

او افزود: افزایش نرخ ارز چرخ تولید را هم مختل خواهد کرد چون توان وارد کردن مواد اولیه مورد نیاز در صورت واردات را نخواهد داشت. با جهش نرخ ارز خیلی از قیمت کالاها افزایش خواهد یافت بنابراین نرخ قیمت کالاها باید مطابق با نرخ واقعی اقتصاد باشد.

رحمانی افزود: سامانه نیما برای تامین ارز بنا شده ، برآورد 6 ماهه امسال بر تزریق 18 میلیارد دلار ارز به سامانه نیما بوده است که تا کنون صادرکنندگان، انتظارات سامانه نیما را برآورده نکرده اند علت آن نیز نداشتن ضمانت اجرایی در بازگشت ارز به سامانه نیماست.

کامران ندری کارشناس مسائل اقتصادی دیگر مهمان برنامه تیتر امشب گفت: وقتی در کنار سامانه نیما بازار سومی هست که ارز با قیمت بالا خرید و فروش می شود، بدیهی است که عرضه کنندگان ارز ترجیح می دهند ارز خود را در آن بازار به فروش برسانند و با مکانیزم های دستوری برخورد شاید بتوان بخشی از ارز صادرکنندگان غیر نفتی را وارد سامانه نیما کرد اما بدلیل اختلاف زیاد این کار به طور کامل امکان پذیر نیست.

او افزود: شورای سران قوا این اختیار را به بانک مرکزی داده است که از تمهیداتی برای تشویق صادرکنندگان برای وارد کردن ارز به سامانه ارز نیما به کار گیرد.

کارشناس مسائل اقتصادی در ادامه درباره اختیارات جدید بانک مرکزی گفت: اینها اختیارات جدیدی نیست مسئله این است که بیش از حد در مسائل بانک مرکزی مداخله شده است. اختیاراتی که امروز به بانک مرکزی داده شده به صورت ذاتی مربوط به بانک مرکزی است که از بانک مرکزی گرفته شده بود حالا امروز دوباره این اختیارات به بانک مرکزی برگردانده شد.

او گفت: اینکه گفته شده هرکس می تواند ارز وارد کند نباید جلوگیری می شد که امروز برگردانده شود. ما تابحال بد تدبیر کرده و حال به نقطه ای رسیده ایم که می خواهیم گذشته را جبران کنیم.

ندری گفت: تا زمانیکه جزئیات کنترل و نظارت بانک مرکزی را ندانیم نمی توان درباره نتایج این تصمیم و کنترل بازار پرالتهاب ارز نظر داد.

او گفت: سران قوا باید از دستگاه دیگر مثل سازمان برنامه و بودجه، وزارت صنعت نیز کمک بگیرد و تاکید می شود که بانک مرکزی بدون حمایت دستگاه ها نمی تواند در کنترل بازار موفق عمل کند. مثلا وقتی خوراک پتروشیمی ها ارزان دریافت شود ارز را نگه نمی دارند و وارد بازار می کنند بنابراین باید قیمت ها اصلاح شود تا بانک مرکزی نیز بتواند به طور کامل نظارت دقیق داشته باشد.

او افزود: در شرایط بحران استقلال بانک مرکزی به تنهایی جوابگو نیست بلکه نیاز به شورایی داریم که کلیه دستگاه ها را نیز با بانک مرکزی هماهنگ کند تا بازار به ثبات برسد. 

ندری در ادامه درباره درآمد اضافی دولت گفت: دولت باید دست از کنترل قیمت ها بردارد. وقتی قیمت را کنترل می کنیم و پایین می آوریم کشورهای همسایه کالاهای مورد نیاز کشور را خریداری می کنند و قاچاق صورت می گیرد و مردم مجبورند کالا را با قیمت بالا خریداری کنند. 

دولت باید سیاست یارانه ای را تغییر دهد، اگر منابع دولت افزایش یابد و تورم بالا رود دولت می تواند بر اساس نرخ بالای تورم از منابع کسب کرده میزان دستمزدها را افزایش دهد چراکه در شرایطی که قیمت ها بالا می رود ولی دستمزدها بازهم ثابت مانده، بی عدالتی ایجاد می شود بنابراین توصیه می شود دولت تا جایی که امکان دارد از کنترل قیمت ها دست بردارد و از درآمد ایجاد شده برای اصلاح حقوق و دستمزدها استفاده کند تا در اقتصاد تعادل ایجاد شود.

کارشناس اقتصادی برنامه درباره کنترل احتکار گفت: ما تنها کشوری هستیم که هیچ کنترلی در تراکنش مالی افراد و تعاملات مالی بانک ها نداریم بنابراین اگر مقررات مبارزه با پولشویی در سیستم بانکی پیاده شود و بتوانیم سه بازاری را از بین ببریم، بازار مطلوب تر خواهد شد.

کد خبر 25415

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =