تدوین بسته قانونی حمایت از برندهای منتخب

نخستین نشست کمیسیون ملی نام نشان (برند) های تجاری ایران با حضور اعضای اصلی بخش دولتی در محل سازمان توسعه تجارت برگزار شد.

نخستین نشست کمیسیون ملی نام نشان (برند) های تجاری ایران با حضور اعضای اصلی بخش دولتی در محل سازمان توسعه تجارت برگزار شد.

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این نشست که با حضور نمایندگان دستگاه ها و سازمان های مختلف دولتی و در غیاب اتاق های بازرگانی و تعاون در سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، به اهم وظائف کمیسیون ملی برند، نقش این کمیسیون در توسعه نشان­های تجاری داخلی، اقدامات انجام شده در طول سال های گذشته و برنامه های آتی کمیسیون پرداخته شد.

محمدرضا مودودی دبیرکمیسیون ملی برند ایران با اشاره به اهمیت و تأثیر برندسازی در توسعه صادرات و بازارهای هدف صادراتی و همچنین بهبود تصویر ایران در نزد افکار عمومی خارج از کشور، موضوع برند را فراتر از مسئولیت یک دستگاه و سازمان برشمرد و جایگاه آن را در سطح بسیار بالاتری توصیف کرد و ابراز امیدواری کرد که در آینده نزدیک شاهد ایجاد «شورای عالی برند» با ریاست عالی ترین مقام اجرایی کشور و عضویت ارکان ذیربط حاکمیتی باشیم تا از این ثروت ملی که متعلق به همه مردم ایران است، به نحو شایسته تری بهره برداری شود.

سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران یادآور شد: متأسفانه در طول سالیان گذشته از برند بعنوان ابزاری برای سودجویی استفاده شده و هیچ مرجعی برای ساماندهی موضوع نشان های تجاری وجود نداشت تا اینکه در سال 94 زیرساخت های قانونی و حقوقی برای ساماندهی فضای تبلیغات و برندینگ ایجاد شد.

مودودی افزود: علیرغم اینکه ایران، 1.2 درصد از جغرافیای جهان، 1.2 درصد از جمعیت جهان و 1.2 درصد از GDP جهان را در اختیار دارد، ولی متأسفانه جایگاه این کشور متناسب با ثروت، تمدن، فرهنگ و اقتصاد آن نیست و سهم صادرات ما از کل صادرات دنیا کمتر از 0.25 درصد است و مهمترین بستر برای توسعه بازارهای صادراتی، در گام نخست تصویر مطلوب مشتری از کشور مبدأ است و ذهنیتی که از ظرفیت های فنی، علمی و تولیدی آن کشور در ذهن مصرف کننده و مشتری وجود دارد. به عبارت دیگر برای اثربخشی و هویت رقابتی دادن به نشان «ساخت ایران» ابتدا باید جایگاه «ایران» را در نزد افکار عمومی دنیا ارتقا داد.

دبیر کمیسیون ملی برند ایران خاطرنشان ساخت: ایران که به لحاظ GDP هجدهمین کشور بزرگ دنیا، به لحاظ ذخایر زیرزمینی و ظرفیت های گردشگری (اقلیمی، تاریخی، فرهنگی و مذهبی) جزو ده کشور مستعد برتر دنیا و همچنین به لحاظ اندازه، نوزدهمین بازار بزرگ دنیا است، چرا در ارزیابی و رتبه بندی کشورهای دنیا، جایگاه آن (در سال 2018)، چهل و چهارم تعیین شده است؟! در حالی که بسیاری از کشورهای صدرنشین فاقد این ظرفیت ها و استعدادهای طبیعی، مادی، انسانی و تاریخی هستند! معنی این جایگاه این است که ایران نتوانسته داشته های خود را تا به امروز به درستی تبیین و معرفی کند و تصویری که در ذهن دیگران است، ساخته رسانه هایی است که همسوی با واقعیات نیستند و لذا این غفلت باعث از دست رفتن فرصت های بیشمار در داخل و سودجویی بسیار دشمنان انقلاب از این خلاء رسانه ای شده است.

سرپرست توسعه صادرات کالا و خدمات سازمان توسعه تجارت ایران با اشاره به اینکه از سال 94 و با تصویب ماده 8 قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی کشور و همچنین تصویب نامه شهریور ماه 94 هیأت وزیران، موضوع ساماندهی و توسعه فرهنگ برندینگ مورد توجه قرار گرفت و به عنوان یکی از تکالیف قانونی به سازمان توسعه تجارت ایران تکلیف شد تا در جهت معرفی و ارتقا برندهای تجاری کشور برنامه ریزی و اقدام کند، افزود: در همین راستا نخستین جشنواره برندهای برتر تجاری کشور در سال 95 برگزار شد و 18 شرکت از بین متقاضیان حضور در ارزیابی برند داخلی، منتخب و موفق به اخذ تندیس برنزی برند تجاری کشور شدند و امسال نیز ارزیابی مجدد برای معرفی برندهای تجاری برتر در دستور کار قرار سازمان توسعه تجارت ایران قرار دارد و امیدواریم که در نیمه دوم فصل زمستان، این برندها با حضور مقامات عالیرتبه کشور مورد تقدیر قرار گیرند.

دبیرکمیسیون ملی برند همچنین یادآور شد که مهمترین وظیفه کمیسیون در گام نخست تعریف و تدوین بسته حمایتی از برندهای برتر منتخب است تا بتوان در سایه قوانین، مقررات و ضوابط حمایتی و تشویقی برانگیزاننده، برندهای برتر داخلی را بین المللی کرده، منابع تشویقی را با هدف ساماندهی فضای کسب و کار و حمایت از شاگرد اول ها مدیریت کرده و در سایر بنگاه های تولیدی و خدماتی برای برندشدن ایجاد انگیزه و شوق و کشش نمود.   

مودودی از تدوین استراتژی توسعه برند و ایجاد هسته اولیه انجمن برندهای برتر ایران (بخش خصوصی) به عنوان اقدامات صورت گرفته در این سال ها خبر داد و ابراز امیدواری کرد که با همگرایی سایر دستگاه ها و سازمان های عضو کمیسیون و نیز بخش خصوصی فعال در حوزه برندسازی (به ویژه برندهای منتخب ملی) نه فقط تصویر ایران را به لحاظ جایگاه مذهبی، تاریخی و فرهنگی (به ویژه فرهنگ میهمان نوازی و صلح دوستی ایرانی)، بلکه به لحاظ منابع جوان و باهوش انسانی، سطح دانش و بینش آکادمیک، جایگاه فنی و تکنولوژیکی صنایع و مرغوبیت محصولات تجاری در سطح بازارهای جهانی نیز ارتقا داد وبا این اقدامات موجب تقویت حس همبستگی و غرور ملی، کاهش میل به مهاجرت مغزها و سرمایه ها، افزایش مشارکت همگانی در توسعه نام و جایگاه ایران و افزایش حمایت از کالای ایرانی شده و کیان این سرزمین را از هر نوع تهدید و بدخواهی حفظ و حراست کرده و موجب ناکامی دشمنان در مخدوش کردن چهره مردمان با تمدن و با فرهنگ و آبادی و شکوه این سرزمین همیشه سبز شوند.

گفتنی است، اعضای اصلی کمیسیون برند متشکل از  وزارت صنعت، معدن و تجارت، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت امور خارجه، وزارت دادگستری، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، سازمان ملی استاندارد، سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به همراه اتاق های بازرگانی و تعاون بوده و وزارت کشور، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، سازمان صدا و سیما، و وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نیز از دیگر اعضای مدعوی این کمیسیون ملی می باشند.

کد خبر 25738

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 7 =