تولید و تجارت بخش کشاورزی باید «قراردادی» شود

وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت «قراردادی» شدن تولید و تجارت در بخش کشاورزی تاکید کرد و مهارت آموزی و انتقال یافته های نوین به عرصه های این بخش را اولویت برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور برشمرد

وزیر جهاد کشاورزی بر ضرورت «قراردادی» شدن تولید و تجارت در بخش کشاورزی تاکید کرد و مهارت آموزی و انتقال یافته های نوین به عرصه های این بخش را اولویت برنامه های سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی کشور برشمرد.

به گزارش اگزیثم نیوز به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی،محمود حجتی در نخستین گردهمایی مشترک روسای سازمان های نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی استان ها با مدیران ارشد وزارت جهاد کشاورزی،موضوع صدور مجوزها در سازمان نظام مهندسی کشاورزی با نظام مهندسی ساختمان را متفاوت دانست و افزود: در نظام مهندسی ساختمان،موضوعیت آن به کار و مجوز است و پس از ساخت پایان می یابد اما صدور مجوز فعالیت های کشاورزی توسط نظام مهندسی کشاورزی فرع است و پس از آن کار آغاز و تا پایان فعالیت بهره بردار ادامه می یابد.

وی با اشاره به این که در کشورهای پیشرفته،کشاورز مدیریت فعالیت کشاورزی را بر عهده دارد،گفت:در این کشورها،خدمات مختلف توسط شرکت های تخصصی ارائه می شود و کشاورز به صورت «خرید خدمت» از خدمات مورد نیاز بهره مند می شود.

حجتی با تاکید بر لزوم نقش آفرینی سازمان نظام مهندسی در زمینه ایجاد و توسعه شرکت های خدمات دهنده بخش کشاورزی، اظهار داشت:در کشاورزی اقتصادی در همه زیر شاخه های فعالیت های بخش کشاورزی باید تولید و تجارت «قراردادی» باشد زیرا در این صورت میزان و نوع تولید و همچنین فرآیند فروش و بازاررسانی محصولات کشاورزی شفاف می شود.

وی منشاء برخی از مشکلات بخش کشاورزی را به خاطر عدم توسعه کشاورزی قراردادی در کشور عنوان کرد.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به این که در بسیاری از زمینه های توسعه ای فعالیت های کشاورزی نظیر امور شیلاتی،دام و گلخانه ها،محدودیت خاک و آب موضوعیت ندارد،ورود سازمان نظام مهندسی کشاورزی به این حوزه ها را ضروری دانست و افزود: سازمان نظام مهندسی حدود ۲۵۰ هزار نفر عضو دارد و لازم است با توسعه مهارت آموزی و ترویج روابط «استاد-شاگردی» نسبت به بهره برداری از ظرفیت ها و منابع خدادادی و امکانات موجود برای ایجاد ارزش افزوده تولید اهتمام نماید.

حجتی بر ضرورت دانش بنیان کردن بخش کشاورزی تاکید کرد و گفت:دانش و یافته های نوین کشاورزی باید توسط سازمان نظام مهندسی کشاورزی به عرصه ها و بهره برداران منتقل شود.

وی با اشاره به این که صدای کشاورز،پژواک ندارد از سازمان نظام مهندسی کشاورزی خواست تا با ایجاد ساز و کارهای لازم،طنین صدای کشاورز باشد.

کد خبر 26411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 14 =