مشکلی در تامین کالا‌های اساسی نیست

وزیر اقتصاد گفت از نظر تامین کالا‌های اساسی مشکل نداریم و مشکلات موجود به دلیل اختلال در نظام توزیع رخ داده است

وزیر اقتصاد اعلام کرد از نظر تامین کالا‌های اساسی مشکل نداریم و مشکلات موجود به دلیل اختلال در نظام توزیع رخ داده است. 

به گزارش ایبِنا، فرهاد دژپسند در دومین همایش ملی اقتصاد دفاع که در دانشگاه عالی دفاع ملی برگزار شد، با اشاره به مفهوم اقتصاد گفت: نباید اقتصاد را به چند متغیر کلان خلاصه کنیم؛ امروز لازم است دامنه متغیر‌های کلان را افزایش دهیم و متغیر‌هایی را ببینیم که در صورت عدم بهبود آن ها، متغیر‌های کلام نیز دچار چالش شود؛ وارات کالا‌های اساسی نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشته و از نظر تامین کالا‌های اساسی مشکل نداریم، در تامین برخی از کالا‌ها مشکلاتی داشتیم که با ورود دولت این موارد کاهش پیدا می‌کند؛ از ابتدا نیز مشخص بود که این مشکلات به دلیل اختلال در نظام توزیع رخ داده است.

وی با اشاره به فضای کسب و کار در کشور افزود: سرمایه انسانی را صرفا نباید در روند تولید ببینیم؛ در دوران‌جنگ با دشمنی تا دندان مسلح مواجه بودیم. در آن زمان ایران کشوری بود که به دنبال کاهش اتکا به نفت و ساماندهی مسائل جهانی بود. البته که این جنگ برای سرنگونی انقلاب اسلامی طراحی شده بود.

دژپسند با اشاره به جنگ تحمیلی گفت: در جنگ تحمیلی، جمهوری اسلامی ایران دارای سرمایه اجتماعی عظیمی بود و انسان‌هایی وجود داشتند که معتقد بودند فقط با اتکا به ابزار‌های دنیایی نمی‌شود شرایط بحرانی را مدیریت کرد؛ چیزی که در آن زمان بسیار موثر بود، سرمایه اجتماعی کشور و اعتقاد به آرمان‌های انقلاب بود.

وزیر اقتصاد با بیان این که برنامه‌های دشمن علیه جمهوری اسلامی تمامی ندارد، افزود: دشمنان برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران برنامه‌های متعددی را خواهند داشت؛ امروز جنگ اقتصادی به کشور تحمیل شده است که البته این جنگ سابقه طولانی را در تاریخ کشور دارد. در سال‌های جنگ تحمیلی، شرایط به گونه‌ای بود که کشور با مبلغ ۶/۵ میلیارد دلار اداره می‌شد.

دژپسند گفت: پیروزی ایران در سوریه و اقتدار آن در منطقه، باعث تحریک دشمنان شد؛ جنگ اقتصادی امروز دارای ابعاد مختلفی است، ابتدا می‌خواهند جلوی ورود منابع به کشور را بگیرند و از سرمایه گذاری خارجی، صادرات نفت و ... جلوگیری کنند.

وی افزود: دشمنان چتر ایمنی معیشتی مردم را هدف قرار داده اند؛ دشمن، جنگ اقتصادی را تحمیل کرد که با انسداد ورودی‌ها شرایط را آن قدر سخت کند که مردم را از نظام بگیرد، آن‌ها این هدف را از طریق فشار بر معیشت مردم پیگیری می‌کنند.

دژپسند تاکید کرد: دشمنان می‌دانند تا زمانی که نظام از پشتوانه مردمی برخوردار باشد، آسیب پذیر نیست و لذا تمرکز خود را بر موضوعات معیشتی مردم گذاشته اند، قوای نظامی کشور اگر به توانمندی اقتصادی کشور مستحضر نباشد آسیب پذیری افزایش خواهد یافت؛ سیاست‌های اقتصادی مقاومتی هرگز محدود به کف نشده است بلکه در آن بر موضوعاتی از قبیل اقتصاد دانش بنیان و درون زا تاکید موکد شده است.

وی با بیان این که بدون دغدغه عدالت نمی‌توانیم اقتصاد دانش بنیان داشته باشیم، افزود: باید به دنبال مردمی کردن اقتصاد و دخالت دادن بیشتر مردم بر اقتصاد باشیم، سیاست‌های اقتصاد مقادمتی دارای مواردی است که مولفه‌های یک اقتصاد پویا و آسیب ناپذیر را دارد، البته این اقتصاد به معنی حصار کشیدن به دور کشور و قطع ارتباط با جهان نیست.

وزیر اقتصاد با اشاره به همکاری نیرو‌های مسلح در مسائل اقتصادی گفت: آن‌چیزی که در قانون اساسی آمده که نیرو‌های مسلح در زمان صلح باید به سازندگی کشور کمک کنند، در حال حاضر موضوعیت پیدا کرده است.

دژپسند افزود: ما باید دست به دست هم دهیم که با تقویت بنیه علمی، ابزار‌های مورد نیاز کشور را خودمان تولید کنیم؛ برای ادامه حیات باید به توانایی‌های خودمان اتکا کنیم البته که از ورود تکنولوژی جلوگیری نمی‌کنیم بلکه بایستی تمامی فناوری جهان را بومی سازی کنیم.

وی با اشاره به خودکفایی تولید بنزین گفت: در شرایطی که دشمن به دنبال فشار بر کشور است، باید در تولید بنزین به نقطه‌ای برسیم که نیاز به واردات نداشته باشیم.

وزیر اقتصاد تاکید کرد: زمانی می‌توانیم پیشرفت کنیم که امنیت را کنار بگذاریم و دست به دست هم دهیم؛ در این صورت است که مقام معظم رهبری می‌تواند کشتی انقلاب را به اهداف خود برساند.

وی افزود: اگر همگی متحد و مانع از نفوذ دشمنان از کشور شویم قطعا از شرایط بحرانی عبور خواهیم کرد، باید قوای نظامی‌ و تولید را تقویت کنیم و با وسیله دانش بنیان کردن جامعه به نقطه اوج برسیم و جایی برسیم که تولید منبع کنیم و به غیر از خدا هیچ چیز را نبینیم، با تحقق اقتصاد هوشمند هدررفت‌های منابع را می‌توانیم به حداقل برسانیم.

کد خبر 26578

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =