تراز تجاری ٨٠ میلیارد دلاری مناطق آزاد در ۵ سال

مرتضی بانک گفت: در پنج سال گذشته ١١٨ میلیارد دلار کالا از این مناطق صادر و ٣٨ میلیارد دلار واردات داشتیم که بیانگر تراز تجاری ٨٠ میلیارد دلاری است

دبیر شورایعالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی گفت: در پنج سال گذشته ١١٨ میلیارد دلار کالا از این مناطق صادر و ٣٨ میلیارد دلار واردات داشتیم که بیانگر تراز تجاری ٨٠ میلیارد دلاری است.

به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) مرتضی بانک در نشست «استراتژی های توسعه خدمات، تولیدات و صادرات برترین شرکت های ایرانی» که در سالن همایش های صداوسیما برگزار شد، افزود: در پنج سال گذشته 6 هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری در حوزه زیربنایی داشتیم که توسط خود مناطق تامین شد و بخش خصوصی نیز ١٣٠ هزار میلیارد تومان در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی سرمایه گذاری کرد.

مشاور رییس جمهوری یادآوری کرد: مناطق آزاد از نظر سرزمینی سه دهم مساحت کشور را پوشش می دهند و در این شرایط کمتر از یک میلیون نفر در این مناطق ساکنند.

وی افزود: اکنون یک هزار و 607 واحد صنعتی معدنی و کشاورزی در این مناطق فعالیت می کنند و 285 هزار اشتغال وجود دارد.

به گفته وی، ١٠٠٨ واحد صنعتی خدماتی با 190 هزار اشتغال در منطقه ویژه اقتصادی فعال است.

بانک گفت: نتوانسته‌ایم برخی مزیت‌های مناطق آزاد و ویژه اقتصادی را تبیین کنیم و بسیاری از مشکلات حال حاضر مربوط به این موضوع است.

وی ادامه داد: باید از محتوا و هویت قانونی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی حمایت و حفاظت کنیم، همچنین تقویت فرصت ها و مزایای سرمایه‌گذاری و تولید و صادرات در این منطقه ضروری است.

وی گفت: مهمترین اقدام برای پیوند میان نیازها و تولیدات، ایجاد بورس بین‌المللی بوده که سرمایه آن توسط سرمایه گذاران داخلی و خارجی فراهم شد و مکانیسم آن بین المللی و مشارکت آن نیز داخلی و خارجی است.

به گفته وی، یکی از مسائل مهم در حوزه سرمایه‌گذاری توجه به ریسک و بازده است و به کمک معافیت‌های مالیاتی و گمرکی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی توانستیم ریسک محیطی و قانونی را کم کنیم. همچنین هزینه کمتر برای دسترسی به محیط صادرات و ترانزیت همچنین دسترسی به مواد اولیه ارزان تر باعث شده تا هزینه تولید در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی کاهش یابد.

وی گفت: نیاز امروز کشور و ملت توسعه و اقتصاد است که یکی از بخش های مهم آن وجود کارآفرینان، سرمایه گذاران و تولید گران در بخش‌های خدماتی و گردشگری است.

مشاور رئیس جمهوری گفت: برای حمایت از سرمایه گذاران، سیستم اعتبارسنجی پیش بینی شده است که وضعیت سرمایه گذار را مشاهده و بستر معاملات را فراهم می کند.

کد خبر 26667

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 9 + 0 =