اختصاص ۱۴ میلیارد دلار برای کالا‌های اساسی

نوبخت گفت آنچه به صورت رسمی جزو تعهدات دولت است با هر بخش از درآمدهای ارزی حداقل ۱۴ میلیارد دلار را برای کالاهای اساسی مردم از جمله نهاده‌ها و دارو تخصیص دهیم

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه امیدواریم با تکمیل رسیدگی به لایحه بودجه در سال آینده خدمات مناسبی به جامعه ارائه شود و مسائلی که در توزیع برخی کالاها وجود دارد حل و برطرف شود اضافه کرد : تلاش می‌شود، آنچه به صورت رسمی جزو تعهدات دولت است با هر بخش از درآمدهای ارزی حداقل 14 میلیارد دلار را برای کالاهای اساسی مردم از جمله نهاده‌ها و دارو تخصیص دهیم.

وی با اشاره به اینکه به همه کسانی که می‌خواستند این کالاها را عرضه کنند و به همه 25 قلم کالای اساسی در همان حد 4 هزار و 200 تومان ارز پرداخت شد، گفت: البته بخشی از اینها وارد نشد و بخشی که وارد شد به لحاظ تفاوت قیمتی که داشت با ارز 4 هزار و 200 تومانی محاسبه نشد و از همین رو ما باید تجدید نظر کنیم.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه آنچه که دولت و مجلس بر آن توافق دارند ، 32 هزار میلیارد تومان به حقوق کارکنان اضافه شود گفت: اما اینکه این مبلغ چگونه بین حدود 5 میلیون نفر توزیع شود یعنی به همه 20 درصد بدهیم یا طبق مصوبه مجلس در دو مرحله واریز شود یعنی 400 هزار تومان به هر کارمند بدهیم که در آن صورت 24 هزار میلیارد تومان خواهد شد و 8 هزار میلیارد تومان باقی خواهد ماند که این هم اختلاف در پرداخت است.

نوبخت ضمن قدردانی از مجلس شورای اسلامی در همکاری با دولت در حوزه‌های مختلف گفت: متاسفانه این پیشنهاد در کمیسیون مطرح نشد و شاید اگر با جزئیات مطرح می‌شد مثل همین 14 میلیارد دلار یا یارانه اگر این هم مطرح می‌شد، بهتر بود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه امروز به هیچ وجه مصلحت نیست که دو صدایی بین دولت و مجلس باشد، اضافه کرد: خود این 20 درصد هم رقم قابل توجهی نیست و با توجه به سختی کارکنان دولت قابل توجه نیست و زیبنده نیست که همین مبلغ بین مجلس و دولت اختلاف‌افکنی کند.

وی گفت : 33 هزار میلیارد تومان برای آموزش و پرورش در نظر گرفته شده است و برای سال آینده این بودجه حدود 10 هزار میلیارد تومان افزایش و به 43 هزار میلیارد تومان رسیده است.

نوبخت با اشاره به اینکه امروز در کشور 934 هزار میلیارد تومان یارانه پنهان در حال پرداخت است، گفت: همچنین حدود 45 هزار میلیارد تومان معافیت رسمی مالیاتی است غیر از آنچه در قالب فرار مالیاتی وجود دارد که مجددا باید در این زمینه تجدید نظر شود که سازمان برنامه و بودجه در این باره تمهیدات لازم را اندیشیده است.

کد خبر 26689

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =