سرمایه گذاری در زنجیره تولید صنعت خودرو

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صمت اعلام کرد با سرمایه‌گذاری در زنجیره تولید صنعت خودرو وقطعه سازی، علاوه بر ایجاد اشتغال برای حدود یک میلیون نفر، از خروج حدود ۱۵ میلیارد دلار ارز از کشور جلوگیری شده است

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از وزارت صنعت، معدن و تجارت؛ مهدی صادقی نیارکی در نشست مشترک با نمایندگانی از تشکل‌های تخصصی صنعت قطعه سازی افزود: صنعت خودرو و قطعه سازی در ایران به رغم اینکه با کاستی‌های روبه روست، اما با توجه به وابسته نبودن کشور به واردات خودرو آماده و ایجاد اشتغالزایی گسترده در سراسر کشور به عنوان یکی از صنایع پیشران توسعه قلمداد می‌شود.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت، توسعه صنعت قطعه سازی را از مزیت‌های اصلی کشور برشمرد و گفت: کشور ما در تولید فلزات اساسی، پتروشیمی و... که نیازمندی‌های این صنعت را پوشش می‌دهد، در شرایط مناسبی قراردارد و تولید‌کنندگان در این صنعت باید با بهره مندی از صنایع دانش بنیان توسعه این صنعت را تسریع کنند.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن و تجارت سهم این صنعت در تولید ناخالص ملی را مورد تاکید قرارداد و افزود: با ایجاد و توسعه زنجیره تولید در صنعت خودرو و قطعه سازی ۱۵ میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای کشور بهمراه داشته است و تمرکز در توسعه ساخت داخل در این صنعت، میزان کاهش ارزبری را بیش از گذشته افزایش خواهد یافت.

به اعتقاد صادقی نیارکی این صنعت اگرچه به عنوان یکی از صنایع پیشران در کشور تلقی می‌شود، اما در حوزه ارتقاء کیفیت، توسعه عمق ساخت داخل و صادرات نقش مطلوبی ایفا نکرده است.

وی افزود: صنعت قطعه سازی می‌بایست رویکرد‌های برون‌گرا و تولید صادراتی را در این سال‌ها دنبال می‌کرد و راهبرد مشخصی برای صادرات قطعات خودرو به سایر کشور‌ها در نظر می‌گرفت.

سرپرست معاونت امور صنایع وزارت صنعت، معدن وتجارت، فقدان مدل توسعه‌ای برای صنعت قطعه سازی را ناشی از نگاه دورن گرایی فعالان این صنعت برشمرد واظهار امیدواری کرد با تغییر سیاست گذاری و برنامه‌ریزی برای تدوین سند راهبردی با محوریت توسعه داخلی سازی و صادرات در این صنعت توسط تشکل‌های تخصصی و صاحبنظران این صنعت، شاهد تحولی نو در صنعت قطعه سازی در این بخش باشیم.

وی در پایان با اشاره به چالش‌ها و دغدغه‌های تولیدکنندگان در صنعت قطعه سازی نظیر کمبود سرمایه در گردش، مشکلات گمرکی، تامین مواد اولیه گفت: با ایجاد مدل و برنامه راهبردی مشخص در صنعت قطعه سازی می‌توان تدابیری برای تامین سرمایه در گردش با همکاری سیستم پولی و مالی کشور در نظر گرفت.

گفتنی است، در این نشست که با حضور نمایندگانی از تشکل‌های تخصصی برگزار شد، مهمترین مشکلات وچالش‌های این صنعت مورد بررسی قرار گرفت و راهکار‌های اجرایی جهت بهبود وضعیت این صنعت اتخاذ شد.

کد خبر 28621

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =