کشور‌های حوزه خلیج فارس از قطع روابط با ایران ضرر می‌کنند

دبیرکل شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه معتقد است کشور‌های حوزه خلیج فارس بسیاری از نیاز‌های اقتصادی خود را از بازار ایران تامین می‌کنند برای همین مطمئنا قطع کردن روابط دیپلماتیک‌ آن‌ها با ایران به ضرر این کشور‌ها خواهد بود

سید جلال ابراهیمی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا،‌درباره اینکه قطع کردن و کاهش دادن روابط دیپلماتیک برخی کشور‌ها از جمله بحرین،سودان و امارت با ایران چه تاثیراتی در فضا و تجارت ایران با کشور‌های منطقه دارد،اظهار کرد : به لحاظ تجاری و اقتصادی مجموع خروجی کشور‌های حوزه خلیج فارس برای ایران آنچنان نیست که به لحاظ اقتصادی به ایران لطمه وارد کند.

وی افزود‌: اینکه برخی کشور‌های حوزه خلیج فارس اعلام کرده‌اند روابط خود را با ایران قطع می‌کنند متاثر از نا آگاهی و افق پایین دید دیپلماسی عربی است. در عرصه سیاسی کشور‌های با آگاهی سیاسی بالا به افق‌های چندین ساله توجه می‌کنند و برخی دیگر تا به منافع روز خود نگاه می‌کنند و به آینده توجه ندارند. این کشور متوجه نیستند که قطع کردن روابط‌شان با ایران برایشان یک اشتباه بزرگ است.

ابراهیمی ادامه داد: توجه ایران در عرصه تجارت فقط به چند کشور کوچک خلیج فارس نیست گرچه هر حوزه تجاری برای اهمیت خود را دارد. امیدوار هستیم این کشورها به خودشان بیایند و اقتصاد بزرگ 80 میلیونی ایران را از دست ندهند.

دبیرکل شورای بازرگانی ایران و ترکیه تصریح کرد: کشور‌های حوزه خلیج فارس از روابط اقتصادی با ایران بیشتر منتفع می‌شوند تا ایران از روابط با این کشور‌ها. این کشور‌ها بسیاری از نیاز‌هایشان را در زمینه‌هایی چون سبزیجات،غلات،صیفی‌جات و... از ایران تامین می‌کنند. این کشور‌ها غلاتی که از ایران می‌خرند را به صورت ری اکسپورت (صادرات مجدد) از ایران به کشور‌های دیگر صادر می‌کنند. این کشور‌ها حتی خاک کافی هم ندارند و از ایران خاک می‌خریدند و اخیرا ایران ورود خاک خود را به آن‌ها متوقف کرد.

ابراهیمی همچنین تصریح کرد که ایران در روابط اقتصادی تنها به کشور‌های خلیج فارس توجه ندارد و امروز با کشور‌های مختلف از جمله آسیای میانه و فدراسیون روسیه روابط بسیار مطلوبی دارد و بازار‌های جدیدی در آن مناطق در اختیار ایران قرار گرفته است.

کد خبر 2875

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 15 =