به دنبال بازار روسیه هستیم 

یکی از برنامه های جدی سازمان توسعه تجارت حضور گسترده در بازار روسیه است و از حدود یک سال پیش برای ورود به این بازار برنامه ریزی کرده ایم

محمود بازاری گفت: سازمان توسعه تجارت در راستای اجرای اهداف خود به دنبال گسترش روابط تجاری میان ایران و روسیه است.

محمود بازاری مدیر کل دفتر توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت در خصوص تجارت ایران با روسیه و برنامه های سازمان توسعه برای گسترش روابط تجاری میان این دو کشور به اگزیم نیوز توضیح داد: یکی از برنامه های جدی سازمان توسعه تجارت حضور گسترده در بازار روسیه است. سازمان از حدود یکسال پیش برای ورود به این بازار برنامه ریزی کرده است.

وی ادامه داد در همین راستا سازمان در نظر دارد تا برای نمایشگاه غذا که در بهمن ماه در روسیه برگزار می شود هیئت هایی را به این کشور اعزام نماید همچنین هیئت های تخصصی تری را برای مذاکره در حوزه دامی و نباتی اوایل دی ماه به این کشور اعزام خواهیم کرد.

بازاری افزود: وزیر جهاد کشاورزی نیز در حال رایزنی در بحث قرنطینه با روسیه است و قراردادهایی نیز در زمینه صادرات میگو، آبزیان، لبنات، گوشت و مرغ با طرف روسی منعقد کرده ایم که امیدواریم هر چه سریعتر این قراردادها اجرایی شده و ما بتوانیم محصولات بیشتری را به روسیه ارسال نماییم. در خصوص تعرفه ها نیز به نتایج خوبی دست یافته ایم.

مدیر کل دفتر توسعه صادرات سازمان توسعه تجارت در خصوص چالش های موجود در بحث کیفیت کالاهای ایرانی نیز توضیح داد: سازمان در این خصوص تنها می تواند مشورت دهنده به بخش تولیدی باشد که برای حضور در  بازارهای جهانی چه شاخص هایی را باید رعایت کنند اما در خصوص گسترش بازارهای هدف صادراتی کشور، سازمان دو هدف جدی را دنبال می کند اعزام هیئت ها و پذیرش هیئت های خارجی برای حضور در نمایشگاه های خارجی و نیز کمک به صادرکنندگان برای کاهش هزینه های صادراتی. در خصوص هدف اول اولویت با کشورهایی است که با رفع تحریم ها بتوانیم نفوذ بیشتری در آن کشورها داشته باشیم. در حال حاضر نیز سازمان در تلاش است تا دفاتر رایزنی خود را توسعه دهد البته ذکر این نکته نیز ضروری است با کمک سازمان توسعه 23-24 رایزن در کشورهای هدف مستقل شده اند.

وی با بیان این که با بالا گرفتن تنش های اقتصادی میان ترکیه و روسیه بازارهای بیشتری در روسیه به روی تجار ایرانی باز شده است گفت: پوشش سهم ترکیه در روسیه توسط ایران بسیار سخت است. تجار ترک خود نیز برای دور زدن این تحریم ها از طریق سایر کشورها فعالیت می کنند و در حال حاضر نیز کشورهایی مثل هند، مصر و اکوادور وارد روسیه شده اند و اگر دولت از تولید کنندگان ایرانی حمایت نکند تولیدکنندگان ما نمی توانند در این بازار با همتاهای خود رقابت کنند.

بازاری گفت: مشکل اصلی صادرکنندگان ایرانی در بازار روسیه شامل بالا بودن تعرفه های ورود کالا، کاهش ارزش پول روسیه و عضو بودن روسیه در اتحادیه اوراسیا می باشد که در این خصوص نیز در حال رایزنی با روسیه هستیم.

کد خبر 2877

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 3 =