سیمان در دست انداز بازار عراق

متاسفانه به علت افزایش هزینه های نظامی در عراق تقاضای این کشور برای محصولات صادراتی ما کاهش یافته است و با وجود مشکلات دیگری اعم از کاهش قیمت جهانی نفت امید می رود کسری صادرات ما به عراق به زودی برطرف شود

علی محمد بُد کاهش صادرات سیمان به عراق را ناشی از کاهش تقاضا و افزایش هزینه های نظامی در این کشور دانست. وی با ابراز امیدواری نسبت به آثار گشایش اعتبار صادراتی بر صادرات سیمان،
 از دولت و بانک های تخصصی خواست تا با تامین مالی صادرکنندگان سیمان، این حوزه مهم صادراتی را ارتقا دهند.

علی محمد بُد، عضو انجمن سیمان ایران در گفتگو با خبرنگار اگزیم نیوز افزود: متاسفانه به علت افزایش هزینه های نظامی در عراق تقاضای این کشور برای محصولات صادراتی ما کاهش یافته است و با وجود مشکلات دیگری اعم از کاهش قیمت جهانی نفت امید می رود کسری صادرات ما به عراق به زودی برطرف شود.

وی در زمینه حضور صادرکنندگان ایرانی سیمان در بازارهای جهانی گفت: با وجود تحریم های مالی و بانکی بین المللی و عدم امکان صدور اعتبار و استفاده از ال سی ها، صادرات ایران عمدتا بصورت چمدانی و با استفاده از ریال صورت می گرفته است. این شیوه از صادرات در مرزهای ایران و با کشورهای همسایه رایج شده است. کشورهایی مانند عراق، آذربایجان، ترکمنستان و افغانستان از جمله بازارهای صادراتی ما در شرایط تحریم بوده اند.

عضو انجمن تولیدکنندگان سیمان ایران با ابراز امیدواری نسبت به برطرف شدن مشکلات سوئیفت و تحریم های بانکی در آینده نزدیک گفت: ال سی های صادراتی که بحث ایجادشان در سیستم بانکی مطرح شده است می توانند کمک شایانی به رشد و توسعه صادرات کشور در همه ابعاد اعم از سیمان نمایند و ریسک های حاصل از صادرات را به کمترین میزان کاهش دهند. از جمله این ریسک ها می توان به ریسک پرداخت از سوی کشورهای مبدا اشاره کرد.

وی افزود: ال سی های صادراتی می تواند حجم کاهشی صادرات به عراق را جبران نماید. پیش ازاین سیمان های تولیدی در غرب و جنوب غربی کشور به عراق صادر می شد اما اکنون میتوانیم روی افزایش ظرفیت سیمان در جنوب کشور نیز تمرکز کنیم و به کشورهای دیگری مانند حوزه آفریقا یا قطر هم صادرات سیمان داشته باشیم.

بُد در پاسخ به سوالی مبنی بر ارائه پیشنهاد در جهت حمایت دولت از صنعت سیمان گفت: در شرایط رکود فعلی کارخانه های سیمان مجبور به کاهش سطح تولید یا تعطیل نمودن خط تولید شده اند و با توجه به وجود هزینه های دستمزد و بهره وام بانکی که حتی در صورت عدم تولید هم وجود دارند، حاشیه سود کارخانه ها کاهش یافته است. لذا عمده صادرکنندگان پیشین در این صنعت توان پرداخت هزینه های صادراتی سیمان را از دست داده اند.

وی در ادامه گفت: دولت باید به فکر تامین مالی و پشتیبانی هزینه های صادرکنندگان باشد. برای مثال کرایه حمل از کارخانه تا بندر عباس به ازای هر تن سیمان صادراتی حدودا  50 هزار تومان است و 10 هزار تومان هم هزینه گمرکی دارد، این در حالی است که ارزش یک تن سیمان چیزی در حدود 120 هزار تومان است که اغلب نقد پرداخت نمی شود و توجیه اقتصادی صادرات در این شرایط معنایی نخواهد داشت.

علی محمد بُد در مورد کاهش تقاضای سیمان در داخل نیز گفت: تقاضای سیمان در داخل کشور برای سومین سال متوالی کاهش یافته است. رکود پروژه های ساختمانی و عمرانی در کشور موجب شده است تا در طول سه سال اخیر جمعا 17 درصد از تقاضای سیمان در کشور کاسته شود. این مقدار چیزی در حدود سطح تولید 8 کارخانه سیمان می باشد.

وی در پایان افزود: فشار رکودی وارد بر صنایع سیمان از یک سو و مشکلات صادراتی آنها از سوی دیگر از عوامل افت صنعت فولاد در سطح داخلی و بین المللی بوده است که امید می رود سازمان های مربوطه مانند بانک توسعه صادرات و دولت محترم نسبت به سیاست ها و اقدامات حمایتی در این حوزه اقدام نمایند.

کد خبر 2878

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 12 =