تحریم ویزایی آمریکا را پشت سر می گذاریم

با  اجرای برجام و اثر آن بر گسترش روابط دیپلماتیک و اقتصادی ایران با سایر کشورهای غربی، اثرات تحریم ویزایی آمریکا بر اقتصاد ایران نیز کمرنگ تر شود

 ابوالفضل شریف گفت: با اجرای برجام و اثر آن بر گسترش روابط دیپلماتیک و اقتصادی ایران با سایر کشورهای غربی، اثرات تحریم ویزایی آمریکا بر اقتصاد ایران نیز کمرنگ تر می شود. نایب رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران در خصوص اثرات تحریم های ویزایی آمریکا بر تجارت ایران به اگزیم نیوز گفت: تحریم های آمریکا علیه ایران بیشتر جنبه سیاسی دارد تا اقتصادی. هر چند نمی توان گفت که اینگونه تحریم ها بر اقتصاد کشور تاثیرگذار نیست اما به نظر من کشور می تواند همانند دوران تحریم از پس حل این مشکل نیز برآید.

وی با بیان اینکه این نوع تحریم ها برخلاف مقررات تصویب شده در برجام است افزود آمار تجارت خارجی کشور نشانگر آن است که تا به امروز تحریم ها نتوانسته اند چندان اثرگذار باشند. در دوران قبل از تصویب برجام نیز بیشترین مانع برای مبادلات تجاری ایران با کشورهای دیگر، تحریم های حوزه بانکی و نقل و انتقالات پولی بود و نه ورود و خروج افراد به کشور.

نایب رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق ایران ابراز امیدواری کرد با اجرای برجام و اثر آن بر گسترش روابط دیپلماتیک و اقتصادی ایران با سایر کشورهای غربی، اثرات تحریم ویزایی آمریکا بر اقتصاد ایران نیز کمرنگ تر شود. وی در ادامه با اشاره به استقبال گسترده کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری های مشترک در ایران و گسترش روابط تجاری با کشورمان گفت: هیئت های تجاری زیادی برای ورود به بازارهای ایران داوطلب شده اند و اتاق بازرگانی ایران نیز تلاش می کند تا در تصمیم گیری های اقتصادی، تبادلات کالایی، مشاوره هیئت های خارجی برای گسترش این روابط گامی موثر برداشته باشد. در حال حاضر نیز بعضی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای سرمایه گذاری در بخش پتروشیمی و بخصوص پتروشیمی فارس داوطلب شده اند.

وی در پایان نیز با تاکید بر پیشرفت های اقتصادی ایران در دوران تحریم گفت: امیدوارم این مشکل نیز با دیپلماسی قوی دولتمردان ایرانی بزودی حل شود اما در غیر اینصورت نیز ایران توانایی آن را دارد که همانند دوران تحریم بر این مشکلات نیز فائق آید.

کد خبر 2906

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 6 =