توقف محموله صادراتی سیمان سفید به مقصد عربستان

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان از توقف یک محموله سیمان سفید به مقصد عربستان در پی قطع روابط دو کشور خبر داد

عبدالرضا شیخان در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا همچنین از توقف فعالیت 30 تا 35 کوره به دلیل قطع گاز و تعمیرات خبرداد و با بیان اینکه از مجموع 97 کوره در 71 کارخانه سیمان حدود 30 تا 35 کوره خاموش است، اظهارکرد: حدود 35 کوره به دلیل تعمیرات و قطع گاز متوقف شده‌اند که البته این موضوع ارتباطی با آلودگی هوا ندارد.

وی با بیان اینکه خاموش بودن کوره‌ها به معنی تعطیل بودن کارخانه نیست، ادامه داد: برخی از کارخانه‌ها با دو کوره فعالیت می‌کنند و ممکن است یک یا هر دو کوره را به دلیل قطع گاز یا تعمیرات متوقف کرده باشند.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان افزود: کوره‌های متوقف شده در کارخانه‌های مختلف سراسر کشور هستند و دو تا سه کارخانه نیز به دلیل قطع گاز یا داشتن کلینکر مورد نیاز کوره خود را خاموش کرده‌اند که البته بخش سیمان این کارخانه‌ها هنوز فعال است.

شیخان با اشاره به وضعیت نه چندان خوب کارخانه‌های سیمان،ادامه داد: البته در مقطعی بحث تعطیلی برخی کارخانه‌های سیمان به دلیل آلودگی مطرح بود که ما با مکاتبه‌ای که انجام دادیم، اعلام کردیم که اگر دولت دستوری مبنی بر قطع فعالیت کارخانه‌های سیمان دارد، باید هزینه‌ای که به دلیل توقف کار، به واحدهای تولیدی وارد می‌شود را بپردازد تا این طرح اجرا شود.

وی افزود: به هر حال توقف کوره‌ها برای کارخانه‌ها هزینه زاست، چراکه ممکن است آجر کنار آن بریزد و نیاز به تعمیرات داشته باشد، از سوی دیگر پول کارگر و سایر هزینه‌ها نیز روی آن اضافه می‌شود.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان درباره قطع ارتباط سیاسی و اقتصادی عربستان با ایران و تاثیر آن بر صنعت سیمان گفت: اخیرا یک محموله سیمان سفید به حجم 1000 تن به مقصد عربستان که بارگیری هم شده بود، متوقف شد.

شیخان با بیان اینکه بخشی از صادرات کلینکر ایران به کشورهای حاشیه خلیج فارس است، اظهارکرد: سیمان سفید عمدتا به عراق و کشورهای CIS صادر می‌شود، اما بخش مهمی از صادرات کلینکر به کشورهای جنوب ایران است که قطعا از این موضوعات تاثیر می‌پذیرد.

وی گفت: به هر حال کشورهای عربی این منطقه مثل دومینو می‌مانند که اگر یکی خراب شود بقیه هم به دنبال آن می‌روند، بنابراین زمانی که فوتبال را نیز به این مسائل ربط می‌دهند، قطعا سیمان هم در این میان به مشکل می‌خورد.

دبیر انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان با اشاره به بازارهای جایگزین برای صادرات کلینکر و سیمان در صورت قطع ارتباط با این کشورها، تصریح کرد: صادرات ما به تانزانیا و مصر آغاز شده و می‌توانیم با گسترش صادرات به این کشورها این مشکل را جبران کنیم.

کد خبر 2928

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 0 =