ابلاغ موارد ۷ گانه گشایش اعتبار اسنادی در پسابرجام 

بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران‌ در پی اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) طی بخشنامه ای موارد۷ گانه ای را به ‌منظور گشايش اعتبار اسنادي و ثبت وصولي (بروات) اسنادي به شبکه بانکی ابلاغ کرد

به گزارش اگزیم نیوز به نقل از روابط عمومی بانک مرکزی ، در این بخشنامه آمده است :
نظر به اينکه برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به مرحله اجرا درآمده‌ است، لذا مقتضي است به ‌منظور گشايش اعتبار اسنادي و ثبت وصولي (بروات) اسنادي با رعايت موارد ذيل و مراعات کردن مقررات ارزي اقدام های لازم را به‌عمل آورند.
1- صدور گواهي ثبت آماري از محل منابع بانک مرکزي نزد بانک مسقط به ارزهاي يورو، فرانک سوئيس، پوند،
ين ژاپن و ريال عمان امکان‌پذير است. گواهي ثبت آماري تاييد شده به ارز يورو در بانک مسقط قابل استفاده براي تامين ارز از بانک EIH هم خواهد بود. 
2- در اعتبارات اسنادي گشايش شده، بانک‌ مسقط و بانک EIH مي‌توانند به عنوان بانک ابلاغ‌کننده و معامله‌کننده و نيز بانک پوششي تعيين شوند.
3- گواهي ثبت آماري تاييد شده به ارز يورو در بانک کونلون براي واردات از مبدأ غيرچين، مي‌تواند قابليت استفاده در بانک مسقط و يا بانک EIH را داشته باشد.
4- بابت ثبت سفارش‌هاي مربوط به واردات کالا با مبلغ حداکثر معادل 500.000 يورو (براي کليه موارد از جمله بانک کونلون، هالک بانک و ...)، انجام پرداخت‌ها به روش حواله ارزي امکان‌پذير مي‌باشد و براي ثبت‌ سفارش‌هاي با مبالغ بالاتر (به استثناي مواردي که قبل از روز اجراي برجام گواهي ثبت آماري تاييد شده دريافت شده باشد) مي‌بايست صرفاً از طريق گشايش اعتبار اسنادي و يا ثبت وصولي (بروات) اسنادي اقدام شود.
5- مهلت گشايش اعتبار اسنادي/ ثبت وصولي (بروات) اسنادي از تاريخ صدور گواهي ثبت آماري، يک‌ماه است و زمان تامين ارز آن بنا به درخواست بانک عامل تا والور پرداخت وجه اسناد و با رعايت رويه‌هاي فعلي خواهد بود.
6- در صورت تغيير نوع نرخ ارز تعرفه کالاهاي موضوع اعتبار اسنادي از "ارز بانکي" به "ارز متقاضي"، تمديد سررسيد آن صرفاً از محل ارز متقاضي امکان‌پذير خواهد بود.
7-به منظور افزايش توان اعتباري بانک‌ها نزد کارگزاران خارجي، با توديع سپرده‌هاي ارزي توسط بانک مرکزي نزد بانک‌هاي ايراني براي مدت سه ماه و با نرخ Libor موافقت مي‌گردد. مبلغ سپرده با توجه به ظرفيت مالي و حجم فعاليت ارزي بانک تعيين مي‌شود. تمديد سپرده در سررسيد منوط به ارائه گزارش عملکرد سپرده توسط بانک عامل به اداره بين‌الملل بانک مرکزي مي‌باشد. ارائه تسهيلات ارزي از محل سپرده‌هاي مزبور به مشتريان ممنوع است.
 
کد خبر 3069

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 13 =