آغاز وظیفه خطیر بخش خصوصی در اقتصاد

رییس جمهور کشورمان در همایش اجرای برجام گفت امروز سنگینی بار از روی دوش دستگاه دیپلماسی برداشته شده است و نوبت بخش خصوصی است که به وظایف خود عمل کند

امروز رییس جمهور کشورمان در همایش اجرای برجام که در سالن اجلاس سران برگزار شد با بیان اینکه از تحریم تا توسعه راه طولانی است که باید طی شود، گفت: در کشور ما بر اهمیت موضوع اقتصاد به عنوان اهداف ملی اتحاد تاکید شده است، چون اقتصاد قدرت، استقلال و اشتغال می‌آورد و امروز مشکل اصلی ما بیکاری، رکود و نبود رونق است بنابراین باید بانک‌ها را زنده کنیم و به صحنه بیاوریم.
به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز روحانی با اشاره به اینکه امروز با تراژدی طلبکاران و بدهکاران مواجه هستیم، ادامه داد: دولت در سرلیست بدهکاران قرار دارد و باید بتواند از بدهکاری خارج شود و دولت بدحساب به دولت خوش‌حساب تبدیل شود.
رئیس‌جمهور گفت: از برنامه‌های ما در برنامه پنج ساله ما و حتی تا پایان دولت یازدهم این است که بدهکاری و طلبکاری دولت با بخش خصوصی و پیمانکاران و بانک‌ها تسویه شود، برای این کار پیش‌بینی‌هایی در بودجه 95 شده است.
روحانی با اشاره به اینکه در روزهای اول تبلیغات انتخاباتی‌ام گفتم اقتصاد تا زمانی که دست دولت است مشکلاتش حل نخواهد شد، گفت: حتی گفته می‌شود چقدر برای وزرا سخت است که بنگاه‌ها را رها کنند اما تا زمانی که اقتصاد دست دولت باشد و شرکت‌های خصولتی داشته باشیم و تا وقتی که بخش خصوصی رقابتی غیررانتی نداشته باشیم، مشکلات اقتصاد حل نخواهد شد.
رئیس دولت یازدهم با تاکید بر اینکه ما با امکانات داخلی نمی‌توانیم حرکت ایجاد کنیم، تقاضای داخلی ما کافی نیست، تصریح کرد: متاسفانه در سال‌هایی که بیشترین درآمد ارزی تاریخ ایران را داشتیم اشتغال خالص ما صفر بوده است و امروز یکی از بزرگترین مسائل ما اشتغال جوانان است چون رقم بیکاری جوانان و خانم‌های تحصیلکرده تکان‌دهنده است و ما برای حل این مساله نیاز به رونق اقتصادی داریم.
روحانی با بیان اینکه ضرورت رشد اقتصادی متوسط هشت درصد برای سال‌های آتی حرفی درست است، خاطرنشان کرد: برای ایجاد اشتغال نیاز به رشد اقتصادی هشت درصد داریم که با سرمایه داخلی امکان‌پذیر نیست و ما برای رشد هشت درصد اگر همه امکانات داخلی را به میدان بیاوریم سالانه 50 میلیارد دلار جذب سرمایه خارجی نیاز داریم و باید برای تولیدمان بازار پیدا کنیم.
روحانی تاکید کرد: با تکنولوژی قدیمی نمی‌توانیم در بازار دنیا رقابت کنیم و ورود تکنولوژی‌های جدید نیز بدون سرمایه‌گذاری‌های خارجی امکان‌پذیر نیست.
رئیس‌جمهور با تاکید بر خروج از تصدی‌گری دولت در امور یادآور شد: در برنامه پنج‌ساله پیش‌بینی کرده‌ایم حتی در حوزه بهداشت و آموزش به جای تصدی‌گری خرید خدمت کنیم تا رقابت ایجاد شود؛ بنابراین دولت قدم به قدم باید از اقتصاد به نفع بخش‌های خصوصی عقب‌نشینی کند.
وی تصریح کرد: اقتصاد همیشه به سیاست خارجی یارانه می‌داد و این دولت می‌خواهد کاری کند که این بار سیاست خارجی به اقتصاد یارانه بدهد و امروز روزی است که این هدف محقق شود.
رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه امروز فرایند نقل و انتقال مالی و حمل‌ونقل و بیمه آماده است، گفت: ما داشتیم به چند قرن پیش برمی‌گشتیم اما دوباره حالا به نقطه مطلوب دست یافتیم و برنامه ما این است که صادرات غیرنفتی ما در سال‌های پیش‌رو حداقل 13 درصد افزایش یابد و همچنین برنامه داریم که تمام پروژه‌های ناتمام به قیمت مناسب به بخش خصوصی واگذار شود تا برجام آغازی در حرکت اقتصادی کشور باشد.
روحانی در پایان افزود: امروز روزی است که کار سیاست خارجی تا حدی سبک شده و بار سنگینی بر دوش کارآفرینان برای احیای کشور و اشتغال جوانان گذاشته شده است.

 

کد خبر 3099

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 3 + 11 =