واردات خودرو، تحرک تولیدکنندگان را دوبرابر کرده است

واردات ۱۵۰ هزار خودرو خارجی در قیاس تولید ۲ میلیون خودرو بسیار ناچیز است، نباید این میزان ناچیز را عامل رکود بازار خودرو دانست، مشکل اصلی رکود اقتصادی یا رکود بازار خودرو تولید خودروهای کم کیفیت است که متقاضیان را وادار به خرید ماشین های خارجی می کند

یک فعال بازار خودرو گفت: واردات خودرو های لوکس از دیدگاه خودروسازان داخلی عامل اصلی برهم خوردن تعادل بازار است در صورتی که این موضوع هیچ نقشی در رکود اقتصادی ندارد همچنین باعث شده تا جنب و جوش تولیدکنندگان برای حضور در میدان رقابت بیشتر شود.

یک کارشناس خودرو با اشاره به تاثیر خودروهای لوکس بر رکود داخلی به اگزیم‌نیوز گفت: با توجه به اینکه زمان زیادی از اجرای برجام نگذشته است، تا کنون تغییر خاصی در روند واردات خوردروها ایجاد نشده، اما در کل واردات خودروهای لوکس به حدی نیست که منجر به رکود اقتصادی شود.

کاظم محمدی نیک خواه ادامه داد: واردات خودروهای لوکس با توجه به جمعیت کشور انگشت‌شمار است، سال گذشته حدود 150 هزار خودرو خارجی وارد کشور شده که از این میزان تعداد کمی به خودروهای گران قیمت و لوکس تعلق دارد. به طور طبیعی خودرو سازان داخلی ظرفیت تولیدی بالای 2 میلیون خودرو دارند که از این ظرفیت به صورت مناسب استفاده نمی‌شود، از این رو اقشاری که توان مالی مناسبی دارند با خرید خودروهای خارجی بازار داخلی را با چالش همراه می کنند.

وی اظهار کرد: واردات 150 هزار خودرو خارجی در قیاس تولید 2 میلیون خودرو بسیار ناچیز است، نباید این میزان ناچیز را عامل رکود بازار خودرو دانست، مشکل اصلی رکود اقتصادی یا رکود بازار خودرو تولید خودروهای کم کیفیت است که متقاضیان را وادار به خرید ماشین های خارجی می کند.

محمدی نیک خواه با اشاره به اینکه واردات خودروهای خارجی مزایایی را به همراه داشته، گفت: واردات خودروهای خارجی خودرو سازان داخلی را وادار به پویایی بیشتر، بهره گیری بیشتر از تکنولوژی و خروج از روند سنتی تولید کرده است، البته هنوز فاصله زیادی با خطوط تولید خودروهای جهانی داریم که این موضوع منجر به رکود اقتصادی شده است.

یک فعال بازار خودرو با تاکید بر اینکه قبل از تحریم ها شرکت های خودروسازان ایرانی در منطقه برند مطرحی بودند، بیان کرد: برخی شرکت‌ها قبل از جنگ تحمیلی و تحریم‌ها با بهره‌گیری از تکنولوژی لازم، قطعات و طراحی‌های مناسب در بازارهای منطقه جایگاه مطلوبی کسب کرده بودیم اما پس از مدتی خودروسازان داخلی با درنظر گرفتن کاهش هزینه‌ها و عدم استفاده از قطعات مناسب افت شدید کیفیت را ایجاد کردند که تا به امروز این موضوع ادامه داشته است. وی ادامه داد:  رکود اقتصادی از ابتدای سال تا کنون تشدید شده است، این موضوع تا جایی ادامه یافته که فعلا خودروهای لوکس هم متقاضی ندارد. یعنی رکود اقتصادی برای قشر ثروتمند کشور هم دردسر ساز شده است.

کد خبر 3150

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 11 =