سلطانی: لزوم افزایش سهم بخش خصوصی در سیاست‌گذاری مناطق آزاد

در نشست مدیرعامل منطقه آزاد کیش و روسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور، علی اصغر مونسان به ظرفیت‌های زیرساختی و سرمایه‌گذاری در این جزیره اشاره کرد. رییس اتاق ایران نیز طی سخنانی به تغییر فضای اقتصادی کشور در دوره پساتحریم اشاره و بر این نکته تاکید کرد که در شرایط پیش رو، ارتباط جزیره کیش با سرمایه‌گذاران خارجی باید تقویت شود

به گزارش اگزیم نیوز در گردهمایی روسای اتاق‌های بازرگانی سراسر کشور، علی اصغر مونسان طی گزارشی به ظرفیت‌های زیرساختی و سرمایه‌گذاری در جزیره کیش اشاره کرد. رییس اتاق ایران نیز طی سخنانی به تغییر فضای اقتصادی کشور در دوره پساتحریم اشاره و بر این نکته تاکید کرد که در شرایط پیش رو، ارتباط جزیره کیش با سرمایه‌گذاران خارجی باید تقویت شود. محسن جلال‌پور افزود: جزیره کیش با نشان دادن یک ایران مترقی و پیشرفته می‌تواند تصویر خوبی از توسعه کشورمان برای سرمایه‌گذاران خارجی باشد به همین دلیل برگزاری همایش‌ها و نمایشگاه‌های بین‌المللی در این جزیره از جمله موارد پیشنهادی روسا و اعضای اتاق بازرگانی در دیدار با رییس‌جمهور بوده است. وی جزیره کیش را پایلوت شفاف‌سازی و کاهش بروکراسی‌های اداری دانست و گفت: در هشت ماه گذشته 150 هیات از کشورهای خارجی به ایران سفر کرده‌اند که مطمئنا در ماه‌های آتی میزان استقبال دیگر کشورها برای برقراری ارتباط با کشور ما افزایش خواهد یافت.
مونسان معافیت‌های 20 ساله مالیاتی، تخفیفات و معافیت‌های گمرکی روی مواد اولیه و ماشین‌آلات تولیدی، امکان جابجایی ارز بین مناطق آزاد مختلف کشور و تمرکز مدیریت را از مزایای مناطق آزاد و انگیزه جالب توجه برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی عنوان کرد. وی با اشاره به آسان‌سازی روند دریافت مجوزها و انجام فرآیندها در کیش، از الکترونیکی کردن فرایندها در مسیر دریافت مجوزها در این منطقه آزاد طی دو سال گذشته خبر داد. توسعه بندرگاه و فرودگاه جزیره کیش، بهره‌برداری از ترمینال بندری کیش با ظرفیت پذیرش سالانه یک و نیم میلیون مسافر و احداث ترمینال جدید فرودگاهی با ظرفیت پذیرش چهار و نیم میلیون مسافر در سال، ایجاد زیرساخت‌های تامین انرژی و آب به عنوان یکی از نیازهای مبرم جزیره کیش، افزایش فضاهای فرهنگی با ساخت دو مدرسه جدید، توسعه فضاهای تفریحی و فرهنگی و فعال‌سازی بخش‌های مختلف کیش از جمله مواردی بود که مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش به آن اشاره کرد. به گفته مونسان، در حال حاضر 420 واحد صنعتی فعال در منطقه آزاد کیش در زمینه صنایع دانش‌بنیان و غیرآلاینده فعال هستند. وی با اعلام این که منطقه آزاد کیش از شش شهرک صنعتی برخوردار است، از ساخت هفتمین شهرک صنعتی در این منطقه خبر داد.  مونسان افزود: سال گذشته 370 میلیون دلار تولید در بخش‌های صنعتی و 85 میلیون دلار صادرات از محصولات تولید شده جزیره کیش داشتیم.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در ادامه تجهیز جزیره هندورابی به فرودگاه و بندرگاه را یکی دیگر از اقدامات در دست اجرای سازمان منطقه آزاد کیش عنوان کرد و گفت: طرح جامع توسعه فرودگاه جزیره هندورابی با همکاری مشاور آلمانی- ایرانی مراحل تدوین را سپری کرده و در مرحله تصویب است.   به گفته وی، هم اکنون ساخت بندرگاه این جزیره در مراحل پایانی قرار دارد و عملیات زیرسازی باند فرودگاه به پایان رسیده و60 درصد عملیات روسازی نیز تمام شده است. 
مونسان در ادامه به بیان برخی آمار پروژه‌ای در جزیره کیش پرداخت و گفت: حدود 400 میلیارد تومان پروژه در کیش به اتمام  رسیده است، 700 میلیارد تومان پروژه در حال اجرا و هزار میلیارد تومان پروژه نیز در حال مطالعه و طراحی برای سال‌های آتی  است.  وی همچنین از انعقاد 5 هزار و600 میلیارد تومان قرارداد سرمایه‌گذاری با بخش خصوصی در بخش‌های غیرصنعتی و 600 میلیارد تومان قرارداد با بخش‌های صنعتی خبرداد و با بیان اینکه تاکنون عمده سرمایه‌گذاری‌های جذب شده در منطقه آزاد کیش از سوی سرمایه‌گذاران داخلی بوده، افزود: امیدواریم درسال آینده با برداشته شدن تحریم‌ها بتوانیم سرمایه‌های خارجی را به جزیره کیش جذب کنیم.
حضور بانک‌های خارجی در منطقه آزاد کیش از دیگر مباحث مطرح شده از سوی مدیرعامل این منطقه آزاد بود. به گفته مونسان، دو بانک خارجی فعال در جزیره کیش به دنبال تحریم‌ها فعالیت خود را متوقف کردند اما با اجرایی شدن برجام، این دو بانک فعالیت دوباره خود را در منطقه آزاد کیش از سر گرفتند.  وی در ادامه افزود: در حال حاضر درخواست سه بانک خارجی مورد تایید سازمان قرار گرفته است و دو بانک دیگر هم درخواست‌شان در حال بررسی است و این موضوع با بانک مرکزی در حال پیگیری است تا با حمایت دولت در کیش منطقه آزاد مالی ایجاد شود.  به گفته مونسان، سرانه سپرده در جزیره کیش نسبت به همه کشور بالاتر و چهار برابر تهران است که این موضوع بیانگر رونق اقتصادی در این جزیره مرجانی است و می‌تواند انگیزه خوبی برای سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی باشد.

 در این نشست، رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران گفت: اتاق بازرگانی علاوه بر وظایف ساختاری خود، نقش‌آفرینی در عرصه جدید اقتصادی کشور و هموارسازی سرمایه‌گذاری خارجی در ایران را در دستورکار قرار داده است. وی با بیان اینکه لغو تحریم‌ها، فضای اقتصادی ایران را به یک‌باره دچار تغییر و تحول کرده است، افزود: در حال حاضر یکی از اقدامات بخش خصوصی باید بررسی این موضوع باشد که چگونه می‌توان جذب سرمایه‌گذاران خارجی در منطقه آزاد کیش را سرعت بخشید و به راهکارهایی عملی برای آن دست یافت. خوانساری از فعالان اقتصادی منطقه آزاد کیش خواست نسبت به این موضوع با حساسیت بیشتری واکنش نشان دهند و پیشنهادها و راهکارهای خود را با اتاق ایران در میان بگذارند.
پدرام سلطانی نایب رییس اتاق ایران نیز در این نشست، با بیان اینکه دوره پساتحریم برای منطقه آزاد کیش فرصتی مغتنم در راستای رشد و توسعه این منطقه آزاد تجاری است، گفت: این پرسش کلیدی مطرح است که آیا بخش خصوصی ایران آمادگی لازم برای قدم گذاشتن در دوره جدید اقتصادی کشور دارد؟
سلطانی همچنین با طرح این پرسش که آیا ایجاد مناطق آزاد جدید به صلاح است یا خیر، افزود: اینکه مناطق آزاد موجود به درستی جانمایی شده‌اند یا خیر و اینکه چگونه می‌توان رویکرد صنعتی را نیز در مناطق آزاد اقتصادی تقویت کرد، محور بررسی‌هایی است که اتاق بازرگانی باید در همکاری و تعامل با فعالان اقتصادی در مناطق آزاد صورت دهند.

نایب رییس اتاق ایران با بیان اینکه سهم بخش خصوصی را باید در مناطق اقتصادی و به ویژه منطقه آزاد کیش ارتقا داد، افزود: آنچه که مهم است، این است که سهم بخش خصوصی در سیاست‌گذاری مناطق آزاد اقتصادی چگونه است و آیا فعالان اقتصادی در تصمیم‌گیری‌ها نقش دارند؟
علا میرمحمدصادقی، نایب رییس اتاق تهران نیز در این گردهمایی با تاکید بر اینکه ارتباط میان تجار و فعالان اقتصادی کیش را با اتاق ایران باید تقویت کرد، گفت: در صورت تصویب از سوی هیات رییسه اتاق ایران، جامعه فعالان اقتصادی منطقه آزاد کیش می‌توانند یک نفر را به عنوان نماینده و ناظر خود به اتاق ایران معرفی کنند.

کد خبر 3156

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 3 =