چرخش خوراک پتروشیمی ها بر مدار منطق

سید حمید حسینی در گفتگو با پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز نرخ تجدید نظر شده خوراک پتروشیمی ها را منطقی دانست

عضو اتاق بازرگانی ایران گفت: در حال حاضر که قیمت خوراک پتروشیمی منطقی شده است عرضه در بازار داخلی افزایش یافته، قیمت کاهش می یابد و تلاش برای صادرات نیز کم خواهد شد و تولیدکنندگان نیاز داخل را پوشش می دهند. سید حمید حسینی عضو اتاق بازرگانی ایران در خصوص کاهش نرخ خوراک پتروشیمی در بودجه سال 95 به پایگاه خبری- تحلیلی اگزیم نیوز گفت: 75 درصد از هزینه واحدهای پتروشیمی را قیمت خوراک تشکیل می دهد لذا کاهش قیمت خوراک از 13 به 8 سنت می تواند 50 درصد از هزینه های این واحدها را تحت تاثیر قرار داده و سودآوری آن ها را افزایش دهد.

حسینی در ادامه توضیح داد: قیمت بالای خوراک سبب شده بود تا تولیدکنندگان انگیزه خود را برای تولید در داخل از دست دهند و تنها برای پاسخگویی به سهامداران این محصولات را صادر می کردند. اما در حال حاضر که قیمت خوراک منطقی شده است عرضه در بازار داخلی افزایش یافته، قیمت کاهش می یابد و تلاش برای صادرات نیز کم خواهد شد و تولیدکنندگان نیاز داخل را پوشش می دهند. در حال حاضر ظرفیت کل صنایع پتروشیمی ما بالغ بر 52 میلیون تن است که تنها 26 میلیون تن تولید داریم و از این میزان نیز 6 میلیون تن را در بازار داخل و 20 میلیون تن دیگر را صادر می کنیم. اما در سال گذشته این میزان به 13 میلیون تن در داخل و13 میلیون تن برای صادرات تغییر کرد.

وی اصلاح قیمت ها در این بخش را عاملی برای افزایش تولید و پوشش کامل نیازهای داخل برشمرد و افزود: با لغو تحریم ها و گشایش خطوط اعتباری این امکان نیز وجود دارد که بعضی از واحدهای پتروشیمی ترجیح دهند به جای خرید مورد نیاز خود از واحدهای داخلی این محصولات را وارد کنند. با فایناس کالای مورد نیاز خود را وارد کرده و پول نقد پرداخت نکنند و بدین صورت بخشی از تقاضاهای داخلی را تامین کنند.

حسینی در خصوص راه اندازی فازهای پارس و افزایش تولید و توزیع گاز مورد نیاز پتروشیمی گفت: واحدهای پتروشیمی 9 میلیارد مترمکعب در سال گاز مصرف می کنند و بازگشایی یک فاز پارس جنوبی به معنای افزایش 40 درصدی تولید گاز است. مصرف گاز واحدهای پتروشیمی نیز 5 میلیارد متر مکعب است و این واحدها مشکلی برای تامین گاز ندارند، مگر در زمستان که به دلیل افزایش مصرف گاز در کشور، گاز مصرفی واحدهای پتروشیمی را قطع می کردند. با بازگشایی این فاز پارس جنوبی انتظار می رود تا با افزایش تولید گاز دیگر در زمستان ها خوراک واحدهای پتروشیمی را قطع نکنند.

این عضو اتاق بازرگانی ایران همچنین در ارتباط با کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی و رکود در بخش تولید صنایع پایین دستی نیز گفت: این امر سبب می شد تا صادرات این محصولات توجیه اقتصادی نداشته باشند. هر چند کاهش قیمت محصولات پتروشیمی معادل نفت و گاز نبوده حال نیز با لغو تحریم ها و امکان پوشش بیمه ای کشتیرانی هزینه های حمل و نقل به میزان 10 الی 15 درصد کاهش می یابد اما اگر نتوانیم روش های کارایی برای کاهش پایدار هزینه های حمل و نقل و توسعه کشتیرانی انجام دهیم صادرات ما نیز توسعه نخواهد یابد.

کد خبر 3192

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 2 =