آخرین وضعیت بازار میوه

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران در گفت وگو با اگزیم نیوز به آخرین وضعیت بازار میوه شب یلدا  پرداخت و گفت: با توجه به شرایط مساعد تولید و فراوانی میوه‌های همچون «انار، خرمالو، مرکبات، هندوانه، سیب درختی» در سردخانه‌ها کمبودی در عرضه وجود ندارد که بر تلاطم قیمت در بازار دامن بزند.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران با فرارسیدن شب  یلدا  در گفت وگو با «اگزیم نیوز» درباره وضعیت میوه‌ها در آستانه شب یلدا  عنوان کرد: در سال جاری به دلیل فراوانی انواع میوه جات، کمبود میوه در میادین میوه و تره بار را شاهد نخواهیم بود.

اسدالله کارگر  با اشاره به اینکه سال گذشته به دلیل برخی کمبودها با نزدیک شدن به پایان سال ناچار بودیم اقدام به واردات کنیم ، اظهار کرد: به طور مثال، سال گذشته به دلیل کمبود سیب درختی مجبور شدیم که این میوه را از سایر کشورها به ایران وارد کنیم،، اما در سال جاری خوشبختانه وضعیت بهتری را در بازار میوه شاهد هستیم؛ به طوریکه به دنیال صادرات این محصول به بازارهای هدف صادراتی هستیم.

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی تهران با تاکید بر اینکه مردم نگران کمبود میوه در میادین نباشند، عنوان کرد که به دلیل فراوانی کالا در نظر داریم مجوز  صادرات برخی محصولات به بازارهای منطقه را آزاد کنیم.

او درباره آخرین وضعیت بازار میوه شب یلدا نیز اظهار کرد: با توجه به شرایط مساعد تولید و فراوانی میوه‌های همچون انار، خرمالو، مرکبات، هندوانه، سیب درختی در سردخانه‌ها کمبودی در عرضه وجود ندارد که بر تلاطم قیمت در بازار دامن بزند.

در همین حال، کارگر آخرین قیمت گوجه فرنگی انباری در عمده فروشی‌ها را ۳ تا ۵ هزار تومان و گوجه فرنگی بوته راس را ۵ تا ۸ هزار تومان عنوان کرد.

او در ادامه  قیمت هر کیلو انار را ۵ تا ۹ هزار تومان اعلام کرد و گفت: قیمت هر کیلو انار دماوندی ۷ هزار تا ۱۲ هزار تومان، انگور بی دانه قرمز ۹ هزار تا ۱۶ هزار تومان، انگور بی دانه زرد ۵ هزار تا ۱۱ هزار تومان، انگور شاهرودی ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان، انگور مهری ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، پرتقال تامسون شمال ۲ هزار تا ۴ هزار و ۵۰۰ تومان، پرتقال رسمی جنوب ۴ تا ۶ هزار تومان، پرتقال رسمی شمال ۲ هزار تا ۳ هزار و ۵۰۰ تومان، خرمالو شمال ۳ هزار تا ۵ هزار تومان، خرمالو کرج ۵ هزار و ۵۰۰ تا ۹ هزار تومان و خرمالو کن ۷ هزار تا ۱۰ هزار تومان است.

کارگر  همچنین با اشاره به نرخ سایر میوه‌ها در بازار بیان کرد: هم اکنون هر کیلو خیار بوته‌ای با نرخ ۳ هزار تا ۷ هزار تومان، خیار گلخانه ۴ هزار تا ۷ هزار تومان، سیب لبنانی زرد ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تومان، سیب لبنانی قرمز ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۷ هزار تومان، گریپ فروت توسرخ ۲ هزار تا ۴ هزارتومان، لیموشیرین ۳ هزار تا ۵ هزار و ۵۰۰ تومان، نارنگی انشو ۲ هزار تا ۴ هزار تومان، نارنگی یافا ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۵ هزار تومان، نارنگی تخم ژاپنی ۳ هزار و ۵۰۰ تا ۶ هزار تومان و هندوانه نو ۲ هزار و ۵۰۰ تا ۴ هزار تومان در میدان مرکزی میوه و تره بار و با احتساب حداکثر ۳۵ درصد سود در خرده فروشی‌ها عرضه می‌شود.

رئیس اتحادیه میوه و سبزی در پاسخ به این پرسش که آیا امسال همانند سال‌های گذشته قیمت هندوانه با سیر صعودی در شب یلدا  مواجه شده است یا خیر، گفت: با توجه به فراوانی هندوانه در سردخانه‌ها کمبودی در عرضه شب یلدا وجود ندارد که ازدیاد تقاضا بتواند منجر به نوسان قیمت در بازار شود

رئیس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی همچنین درباره آینده بازار میوه گفت: با توجه به رشد چندبرابری تولید مرکبات و سیب درختی نسبت به سال قبل پیش بینی می‌شود که روند کنونی ثبات قیمت در بازار ادامه یابد.

از سوی دیگر،  رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران هم با اشاره به رشد ۷۰ درصدی تولید آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته اظهار کرد: قیمت ها در تابستان سال گذشته حدود ۳۰ تا ۴۰ کاهش یافت. مصطفی احمدی در رابطه با قیمت آجیل شب یلدا گفت: ما طبق سنوات گذشته قیمت آجیل شب یلدا را از یک ماه قبل به اعضای اتحادیه اعلام می کنیم. قیمت کف آجیل شب یلدایی با پوست برای سفره های مردم ۷۰ هزار تومان و قیمت سقف آن هم ۱۰۰ هزار تومان است.

براساس آمار اعلامی رئیس اتحادیه فروشندگان خشکبار و آجیل تهران،  قیمت آجیل با مغز و بدون پوست متفاوت است، عده ای هم با توجه به منطقه فروش و وسع مشتریان نخودچی و باسلوق آجیل را بیشتر می کنند و با قیمت زیر ۷۰ هزار تومان می فروشند اما ۹۰ درصد مصرف مردم مربوط به آجیل های ۷۰ تا ۱۰۰ هزار تومانی است.

در همین حال،  رئیس اتحادیه بارفروشان تهران با اعلام قیمت هندوانه شب چله  گفت: قیمت هر کیلو هندوانه صادراتی ۴ هزار تومان و هندوانه معمولی درهم ۲ هزار تومان است. مصطفی دارایی نژاد اظهار کرد: تولیدات حوزه کشاورزی خوشبختانه امسال نسبت به سال قبل دوبرابر افزایش یافته و فقط در زمینه گوجه فرنگی مشکل داشتیم که به لطف خدا مشکل حد شد و قیمت ها کاهش یافت.

او افزود: معمولاً مصرف هندوانه و انار و پرتقال و سیب برای شب یلدا بیشتر است که به وفور وجود دارند و مشکلی در توزیع نداریم. رئیس اتحادیه بارفروشان تهران ضمن اشاره به تفاوت قیمت هندوانه صادراتی با هنداونه معمولی گفت: قیمت هر کیلو هندوانه صادراتی ۴ هزار تومان و هندوانه معمولی درهم ۲ هزار تومان است. وزن هندوانه صادراتی بالای ۷ کیلو و وزن هندوانه معمولی از ۲ تا ۵ کیلو می باشد.  دارایی نژاد همچنین تاکید کرد که  امسال هیچ کمبودی برای انار نداریم و بار انار در حال حاضر از شهرهای ساوه، شیراز و مشهد به تهران می رسد.

 

 

کد خبر 32124

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 1 + 1 =