۱۸ میلیارد دلار قرارداد همکاری بین دو کشور امضا شد

بین ایران و ایتالیا ۱۸ میلیارد دلار قرارداد در حوزه های زیرساختی، فولاد، کشتی سازی و ... امضا شد. ۳ میلیارد دلار از این قراردادها بین بخش خصوصی دو طرف امضا شده است

سفر رییس جمهور کشورمان به اروپا که از روز دوشنبه آغاز شده با دستاوردهای بسیاری همراه بوده و هنوز نیز ادامه دارد. این سفر که اولین سفر روحانی به اروپا در پسابرجام محسوب می شود آغازی بر از سر گیری روابط دیپلماتیک و اقتصادی دو طرف در مسیر اجرایی شدن برجام است. به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز به نقل از منابع خبری داخلی و بین المللی رییس جمهور کشورمان دیشب در دیدار با رییس مجلس فرانسه با تأکید بر این که دو کشور ایران و فرانسه باید از فرصت های پساتحریم استفاده کنند  گفت: دولت ایران از تقویت و گسترش همکاریهای پارلمانهای دو کشور حمایت می کند. رییس جمهور با انتقاد از حملات تروریستی اخیر به فرانسه موضوع تروریزم در نقاط مختلف جهان را محکوم کرد. وی همچنین از تحریم های سال های اخیر به عنوان یکی از موضوعاتی که باعث زیان دو ملت ایران و فرانسه شد انتقاد کرد. در این دیدار "ژرار لارشه" رییس مجلس سنای فرانسه نیز در این دیدار با ابراز خوشحالی از دیدار دکتر روحانی، اراده فرانسه را برای تقویت و برقراری روابط همه جانبه با ایران مورد تاکید قرار داد و اظهار کرد: چشم انداز روشنی پیش روی روابط دو کشور وجود دارد.
رییس مجلس سنای فرانسه با تجلیل از نقش موثر رییس جمهوری کشورمان در دستیابی به توافق هسته‌ای تصریح کرد: با برداشته شدن تحریمها، فضای بسیار مناسبی برای توسعه روابط تهران - پاریس در بخش‌های گوناگون ایجاد شده و فرانسه مصمم است از شرایط کنونی به نحو شایسته ای در راستای منافع دو ملت استفاده کند.
ژرار لارشه اضافه کرد: پایان تحریم‌ها، موقعیت مناسبی برای بهبود سریع روابط دو کشور است و ما به توافقات این سفر کاملا خوشبین بوده و نسبت به آن متعهد هستیم.
رییس مجلس سنای فرانسه با تاکید بر ضرورت مشارکت همگانی برای مبارزه علیه تروریسم گفت: فرانسه به نقش آفرینی سازنده ایران در حل و فصل مسائل منطقه و مبارزه با تروریسم اعتماد دارد.
در این بین رئیس جمهور ایران در دیدار با سرجیو ماتارلا رییس جمهور ایتالیا اظهار داشت: «ایران و ایتالیا می توانند در بخشهای مختلف انرژی، صنعت، معدن، کشاورزی، تبادلات علمی و فرهنگی و نیز فناوریهای جدید همکاریهای مشترک و گسترده ای داشته باشند.»
رئیس جمهوری ایتالیا نیز با اشاره به آغاز دور جدیدی از همکاری های پر شتاب با ایران در بخش های اقتصادی گفت: «شرکتهای مختلف صنعتی و تجاری ایتالیا بسیار مشتاق حضور و همکاری با ایران هستند. ما با سرمایه گذاری و حضور فعالانه به دنبال جبران عقب ماندگی ها و فرصتهایی هستیم که تحریمها آنها را از ایتالیا گرفتند.»
عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی ایران نیز گفته است که اولین محموله از هواپیمای جدید خریداری شده تا اسفندماه به ایران تحویل خواهد شد. 

قراردادهای اقتصادی ایران و ایتالیا به گزارش جلالپور
محسن جلالپور، رییس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران که در سفر رییس جمهور ایران وی را همراهی می کند از طریق صفحه کانال تلگرامی خود لحظه به لحظه این سفر را گزارش می کرد از 18 میلیارد دلار قرارداد بین ایران و ایتالیا در خلال این سفر خبر داده است. به گفته وی 3 میلیارد دلار بین بخش خصوصی ایران و ایتالیا قرارداد اختصاص یافته که در زمینه های زیربنایی و فولاد و کشتی سازی بوده است. 
به گفته رییس اتاق بازرگانی، برای نخستین بار در حضور رئیس جمهور ایران و نخست وزیر ایتالیا، سه قرارداد بخش خصوصی در زمینه های زیربنایی و فولاد و کشتی سازی به ارزش حدود سه میلیارد یورو امضا شد.
امضای 14 سند همکاری بین ایران و ایتالیا
در این بین اخبار رسیده از رم که پایگاه خبری ریاست جمهوری اعلام کرده ایران و ایتالیا ١٤ سند همکاری در حوزه‌های حمل‌ونقل، راه‌آهن و ریل، همکاری‌های آموزشی و پزشکی، بازرگانی، ایمنی، همکاری‌های بندری، کشاورزی، قرنطینه و حفظ نباتات، پزشکی و دارویی امضا کرده‌اند.
همچنین شرکت‌های ایتالیایی قراردادهایی به ارزش ۱۸ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار در حوزه انرژی، زیرساخت‌ها، فولاد و کشتی‌سازی با ایران امضا کرده اند. در همین حال در میان قراردادهای بین دو کشور، قرارداد خط لوله با شرکت خدمات نفتی «Saipem» ایتالیا به ارزش چهار تا پنج میلیارد دلار بسته شده است.
همچنین شرکت فولاد «Danieli» ایتالیا قراردادی به ارزش 7.5 میلیارد یورو و در حوزه زیرساخت هم شرکت «Condotte d›Acqua» ایتالیا قراردادی به ارزش چهار میلیارد دلار با ایران منعقد کردند.

در حوزه بانکی چه خبر؟
بنابر آنچه مدیر روابط بین الملل بانک مرکزی به خبرگزاری های رسمی اعلام کرده است در نتیجه مذاکرات انجام شده بین بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی الجزایر، برای تشکیل بانک مشترک بین دو کشور توافق شده و به زودی تشکیل خواهد شد.
یعقوبی، در توضیح جزئیات بیشتر توافقات انجام شده اعلام کرد که بر اساس یادداشت تفاهمی که بین طرفین امضا شده کمیته مشترک بانکی دو کشور تشکیل شد و ترکیبی از مدیران بانک مرکزی ایران و بانک مرکزی الجزایر عضو آن هستند.
مدیر روابط بین الملل بانک مرکزی، این را هم گفت که ایجاد روابط کارگزاری بانکی، افتتاح حساب های متقابل بین ایران و الجزایر و بر عکس و همچنین بین بانکهای تجاری منتخب نیز از دیگر دستاوردهای این توافقات بود. بر این اساس قرار است هیاتی از ایران به این کشور سفر کرده و توافقات را مستند سازی کند.
در این بین رییس کل بانک مرکزی ایران در دیدار با «ایگنازیو ویسکو» همتای ایتالیای خود با اشاره به بسترسازی مناسب روابط کارگزاری بانکی بین دوکشور، ازتفاهمنامه افزایش سقف اعتباری بیمه ساچه تا بیش از 6 میلیارد یورو و افتتاح حساب به نام بانک مرکزی ایران در دفاتر بانک مرکزی ایتالیا خبر داد.
به گزارش اگزیم نیوز ولی الله سیف در این دیدار با ارائه گزارشی از آخرین اقدامات صورت گرفته در بانک مرکزی و همچنین شبکه بانکی کشور در حوزه بسترسازی مناسب برای برقراری روابط کارگزاری بانکی و تطبیق کامل با استانداردهای رایج نظارتی بین المللی از بانک مرکزی ایتالیا برای تحقق این هدف دعوت کرد. 
وی با اشاره به اینکه توافقات خوبی بین دولت های ایران و ایتالیا انجام شده است گفت: ایفای نقش فعال توسط شبکه بانکی برای اجرای سریع توافقات اقتصادی لازم است. 
در این دیدار رییس کل بانک مرکزی ایتالیا ضمن استقبال از مواضع مطرح شده، از آمادگی مقامات و مدیران اجرایی بانک مرکزی ایتالیا برای همکاری های وسیع خبر داد. 
وی اعلام کرد: موضع حمایتی خود از تعامل با شبکه بانکی ایران را به اطلاع مدیران بانک های تجاری ایتالیا خواهد رساند. 
روسای کل بانک های مرکزی ایران و ایتالیا همچنین نسبت به ، «ارائه خدمات آموزشی و فنی در حوزه های نظارتی و کنترلی به بانک مرکزی ایران» ، «حمایت از فعالیت مجدد شعبه بانک سپه مستقر در رم»، «تسریع در روند بررسی تقاضاهای بانک های ایرانی برای افتتاح دفاتر نمایندگی و یا شعبه در ایتالیا» و «ارائه خدمات بانکی به بانک مرکزی در حوزه های خزانه داری ارزی و مدیریت ذخایر ارزی» توافق کردند. 
 گسترش روابط بانکی ایران با مدیو بانک 
رییس کل بانک مرکزی همچنین ضمن دیدار با مدیران مدیو بانکا که یکی از بزرگترین بانک های جهان با برخورداری از شبکه وسیع بین المللی است در خصوص «مساعدت بانک مرکزی ایران در اعطای مجوز به آن بانک برای تاسیس شعبه و همچنین سرمایه گذاری در ایران» ، «ارائه خدمات متنوع بانکی از سوی مدیو بانک به شبکه بانکی ایران» و « استفاده از ظرفیت شبکه بین المللی مدیو بانک به ویژه در آسیای جنوب شرقی و اروپا برای ایجاد روابط کارگزاری با بانک های ایران» مذاکره کرد. 
در دیدار رییس کل بانک مرکزی با مدیر عامل بانک یوبای ایتالیا نیز موضوعات «حل وفصل اقلام باز دارایی های بانک مرکزی در دفاتر یوبای(UBAE) و انجام اقدامات لازم برای تسویه آنها» و «از سرگیری روابط بانکی پس از تعیین تکلیف پرونده مالی مطروحه از سوی بانک یوبای» مورد بحث و بررسی قرار گرفت. 
افتتاح نمایندگی بیمه ساچه در ایران 
در دیدار مقامات بانکی ایران با مسئولان موسسه بیمه صادراتی ساچه توافقاتی از جمله «از سرگیری خدمات بیمه ای پوششی ساچه در حوزه اجرای پروژه های مورد نظر در ایران»، «افزایش سقف اعتباری موسسة ساچه تا بیش از سطح 6 میلیارد یورو» و « افتتاح دفتر نمایندگی ساچه در ایران به منظور توسعة خدمات مالی و بیمه ای به متقاضیان کشور» به دست آمد. 
همچنین طرفین در خاتمه موافقت نامه تسویه اقساط معوق فاینانس را امضا و مقرر کردند موسسه ساچه همه تلاش های خود را برای مذاکره با مقامات ذیربط در اروپا به منظور افزایش رتبه ایران به کار گیرد. 
در دیدار سیف با مدیرعامل انجمن بانکداران اروپا نیز لزوم حمایت های بیشتر از موضوع «توسعه و برقراری روابط کارگزاری بانکی بین شبکه های بانکی ایران و ایتالیا »مطرح شد و متقابلاً مدیر عامل انجمن بانکداران اروپا از این موضوع به صورت ویژه استقبال و حمایت کرد. 
در پایان جلسه بیانیه مشترکی از سوی بانک مرکزی ایران و انجمن های بانکداران ایتالیا که حاکی از علاقه بانک های ایتالیایی برای کار با ایران و حمایت این انجمن از حضور فعال شبکه بانکی ایران در عرصه اقتصادی و تجاری ایتالیاست منتشر شد. 
 

کد خبر 3223

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 10 =