پژو به ایران برگشت

در دومین روز از سفر رییس جمهور به فرانسه شرکت پژو و ایران خودرو یک شرکت مشترک امضا شد

رییس جمهور کشورمان در سفر به اروپا روز گذشته وارد پاریس شد. به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز رییس جمهور شب گذشته در دیدار با ایرانیان مقیم پاریس گفت: اگر شرایط اقتصادی کنونی ما همچنان شرایط اقتصادی خرداد 92 بود، امروز شاهد اقبال گسترده بخشهای مختلف اقتصادی و فرهنگی کشورهای مختلف به ایران نبودیم و همه اینها به خاطر آن است که مردم ایران قدم به قدم با اهداف و منافع ملی خودشان همراه بودند.
دکتر روحانی تصریح کرد: اگر تیم اقتصادی این دولت نمی توانست معضلات اقتصادی مثل تورم، رکود و نابسامانی بازار را حل کند ما نمی توانستیم یک مذاکره عزتمندانه با دنیا داشته باشیم. اگر در شرایطی که منطقه ما را تروریسم تهدید می کرد، همه فداکاران در صحنه نبودند، آیا می توانستیم در مذاکرات با شش قدرت پیروز شویم؟
رییس جمهوری خاطرنشان ساخت: هیچکس در دنیا تردید ندارد که اگر تلاش و کمک ایران نبود، امروز نه یک گروه تروریستی، بلکه یک دولت تروریستی در کشورهای منطقه حاکم بود.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه در روزهای آغازین دولت یازدهم ذخایر استراتژیک کشور نزدیک صفر بود، گفت: ما در شرایطی در مذاکرات پیروز شدیم که در همان دوران تحریم توانستیم ذخایر استراتژیک کشور را به بیش از هفت ماه برسانیم و ملت ایران توانست شرایط ثبات را به کشور بازگرداند.
رییس جمهوری در ادامه با تجلیل از تلاش شبانه روزی تیم مذاکره کننده هسته ای به ویژه دکتر ظریف و دکتر صالحی گفت: اگر عالمان، اندیشمندان و صاحبنظران و صاحبان تجربه سیاست پشت میز مذاکره قرار نمی گرفتند آیا می توانستیم به اهداف بلندمان در مذاکرات دست یابیم؟
دکتر روحانی با بیان اینکه ایرانیان طی تاریخ همواره در تعامل با دیگر ملتها ضمن اخذ تجارب آنها، این تجارب را به دستاوردهای برتر تبدیل کرده و به جهان عرضه می کردند، اظهار داشت: ایرانی علم و دانش و فرهنگ و تمدن را از دیگر ملتها گرفت و آن را ارتقا داده و به جهان تحویل داد.
رییس جمهوری ادامه داد: تنها به ایران دیروز و تاریخ بلند و تمدن کهن آن افتخار نمی کنیم، بلکه به ایرانیان امروز هم فخر می کنیم که قادرند، بزرگترین افتخارات را در جهان بیافرینند؛ مگر این ایرانی نبود که الگوی برجام را در دنیای سیاست آفرید و مگر این ایرانی نبود که همه قطعنامه های فصل هفتمی شورای امنیت سازمان ملل را با قدرت منطق و استدلال پشت میز مذاکره بی اثر و لغو کرد؛ و مگر این ایرانی نبود که توانست 12 قطعنامه شورای حکام آژانس بین المللی را یکجا ملغی اعلام کند.
دکتر روحانی با تاکید بر اینکه به کمک ملت ایران و با رهنمودهای رهبری اندیشمند و با انسجام ملت ایران توانستیم از تمامی حقوقمان دفاع کنیم، اظهار داشت:  در مقابل کسانی که به ما می گفتند غنی سازی حق شما نیست و آن را حق انحصاری خود می دانستند و می گفتند شما به منطقه ممنوعه قدم گذاشته اید، نه تنها توانستیم حق غنی سازی را تثبیت کنیم، بلکه حق تجاری سازی مواد هسته ای غنی سازی شده را نیز گرفتیم و به آن عمل کردیم.
رییس جمهوری گفت: ملت ایران با وحدت و اتحاد و منطق تمام تحریم های اقتصادی را که به ناروا در طول سالهای گذشته به اتهام مسئله هسته ای بر کشور تحمیل شده بود، یکجا لغو کرد. البته اگر سربازان اندیشمند و دانشمند شما مردم ایران پای میز مذاکره نبودند، امروز ما در این نقطه نبودیم و من اینجا در حضور شما مردم غیور و فداکار و ایرانیان عزیز ساکن فرانسه اعلام می کنم که اگر دکتر ظریف نبود، ما امروز در این نقطه نبودیم.
دکتر روحانی اضافه کرد: من از وزیر غیور و با تجربه و عالم وزارت امور خارجه کشورمان و همه اعضای تیم مذاکره کننده از سازمان انرژی اتمی تا وزارت دفاع و به ویژه فداکاریهای شهدای هسته ای تقدیر و تجلیل می کنم که اگر نبود این فداکاری ها، دشمنان می خواستند سالها به بهانه پرونده ای واهی به نام پی ام دی ما را در فشار بگذارند. اما با این تلاشها نتیجه آن شد که شورای حکام گفت هر آنچه در پرونده پی ام دی ادعا شده، نادرست بوده است.
رییس جمهوری اظهار داشت: البته همه این افتخارات متعلق به ایران و ایرانیان است. افتخار ما و دولت یازدهم هم این است که خدمتگزار ملت عزیز و بزرگ ایران باشیم.
دکتر روحانی با اشاره به اینکه به اهداف سفر به ایتالیا دست یافتیم و با توجه به آغاز خوب سفر به فرانسه امیدوارم به اهداف مدنظر این سفر نیز دست یابیم، خاطرنشان ساخت: بارها گفته ایم که هدف ما در شرایط جدید و فصل نوین اقتصادی ایران، صرفا تجارت نیست، بلکه با نیروی جوان تحصیلکرده جوان فراوان به دنبال سرمایه گذاری و جذب فناوریهای نوین و بازار صادراتی مشترک هستیم. 
پژو به ایران بازگشت
گروه صنعتی ایران خودرو و شرکت پژو فرانسه قراردادی همه جانبه را برای همکاری های جدید به امضا رساندند. همزمان با سفر دکتر روحانی و هیات همراه به فرانسه، قرارداد از سرگیری همکاریهای گروه صنعتی ایران خودرو و پژو که پس از مذاکراتی طولانی، نهائی شده بود با حضور رییس جمهوری اسلامی ایران، نخست وزیر فرانسه، وزیر صنعت، معدن و تجارت و مدیران ارشد صنعتی دو کشور به امضای مدیران عامل دو خودروساز رسید.
براساس این گزارش، ایجاد شرکت مشترک ایرانی فرانسوی با سهامداری 50 درصدی هر یک از طرفین مهمترین بخش این قرارداد است که به انتقال تکنولوژی به روز دنیا، تولید محصولات جدید و همچنین استفاده از بازارهای صادراتی خواهد انجامید.

 

کد خبر 3224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 5 =