آیا هند  جای چین را می‌گیرد؟

چالش های اقتصادی در چین از یک سو و پتانسیل های بالای هند برای رشد اقتصادی این شائبه را ایجاد کرده است که هند قابلیت جایگزینی چین را دارا است

نگرانی‌های صنعت لجستیک و زنجیره تامین در مورد رکود چین شدت گرفته، اما بر اساس شاخص لجستیکی بازارهای نوظهور در سال 2016 که شرکت حمل‌ونقل Agility به دست آورده، رشد دیگر اقتصادهای نوظهور می‌تواند در این میان امیدبخش باشد. شرکت Agility واقع در کویت، یک شرکت لجستیکی بین‌المللی است که خدمات حمل‌ونقل با کشتی، ‌انبارداری و مدیریت زنجیره تامین را به کسب‌کارها، دولت‌ها و موسسات بین‌المللی در سراسر دنیا ارائه می‌دهد. این شرکت بیش از 20 هزار پرسنل و 500 دفتر کاری در 100 کشور دنیا دارد.

این شرکت برای به دست آوردن شاخص لجستیکی از بیش از هزار و صد مدیر فعال در صنعت لجستیک و زنجیره تامین، در مورد وضعیت صنعت نظرسنجی کرده است. همچنین از آنها خواسته شده 45 بازار نوظهور در دنیا را بر اساس فاکتورهایی مانند اندازه، وضعیت کسب‌وکار و زیرساخت‌های آنها رتبه‌بندی کنند.

کاهش قیمت نفت و رکود اقتصادی چین مهم‌ترین ریسک‌های اقتصاد جهانی از سوی این مدیران برشمرده شده‌اند. همچنین تعلیق زنجیره تامین در منطقه آسیا-اقیانوسیه در نتیجه افزایش رقابت از سوی برخی کشورهای نوظهور، یک شوک اقتصادی تلقی شده که پیش از بلایای طبیعی و فساد اداری، جزو نگرانی‌های اصلی مدیران این صنعت برشمرده شده است.

رکود اقتصادی چین نیز بر شرکت‌هایی که به دومین اقتصاد بزرگ دنیا خدمات لجستیکی ارائه می‌کردند، اثر قابل توجهی داشته است. بیش از سه چهارم مدیران شرکت‌هایی که در نظرسنجی مذکور شرکت‌ کرده‌اند، می‌گویند اگر مشکلات اقتصادی چین برطرف نشود، مجبورند برنامه‌های خود را در این زمینه تغییر دهند و در آن تجدید نظر کنند. بیش از 21 درصد آنان نیز گفته‌اند در نتیجه مشکلات به وجود آمده در چین، قصد دارند کلا در مورد رویکرد خود نسبت به بازارهای نوظهور ارزیابی مجددی داشته باشند.

به گفته عیسی الصالح، مدیر عامل Agility، «سال گذشته سال متزلزلی برای بازارهای نوظهور بود و این موضوع را در شاخصی که ارائه کردیم می‌توان مشاهده کرد. اما با وجود این بحران، پایه‌های محرک رشد همچنان استوار است که از جمله آنها می‌توان به افزایش قدرت خرید طبقه متوسط، رشد کاهش فقر و افزایش جمعیت در این کشورها اشاره کرد. به همین دلیل است که هنوز چشم‌انداز مثبتی نسبت به بازارهای نوظهور و رشد جهانی آنها داریم.»

اگرچه در شاخصی که شرکت Agility منتشر کرده چین هنوز جایگاه نخست را دارد، اما طبق نظر شرکت‌کنندگان در نظرسنجی هند هم از بالاترین پتانسیل رشد برخوردار است. رتبه هند امسال دو پله صعود کرده و به جایگاه سوم رسیده و از نظر پتانسیل رشد چین را پشت سر گذاشته است.

منبع: Global Trade

کد خبر 3230

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 16 =