تخلیه  اثر تورم ۱۵ درصدی در بازار ارز 

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات افزایش روزهای اخیر نرخ ارز را طبیعی دانست و گفت: در فاصله حصول توافق هسته ای و اجرایی شدن برجام، اثر تورم ۱۵ درصدی در بازار ارز تخلیه شد

مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات درباره علت افزایش قیمت ارز طی هفته های اخیر گفت: انتظار عمومی این بود که پس از توافق هسته ای روند اجرایی توافق سریع آغاز شود و تأثیر خود را در حوزه های مختلف اقتصاد از جمله بازار ارز نشان دهد اما فاصله زمانی میان توافق و اجرای برجام طولانی تر از پیش بینی ها شده و همین مسئله اثرات روانی توافق را کم رنگ کرده است.

سیدکمال سیدعلی ادامه داد: یکی از حوزه هایی که انتظار می رفت بیشترین تأثیر را از توافق هسته ای  بپذیرد، بازار ارز بود تا جایی که برخی گمان می کردند اتفاقاتی مانند آنچه پس از پذیرش قطعنامه 598 در بازار ارز شاهد بودیم دوباره تکرار شود ولی به علل گوناگون چنین اتفاقی نیفتاد و نرخ ارز تغییر چندانی نیافت.

معاون ارزی اسبق بانک مرکزی افزود: مسئولان و کارشناسان نیز دائما تأکید می کردند نمی توان و نباید منتظر کاهش نرخ ارز باشیم چرا که عوامل ساختاری مؤثر در بازار اجازه این کاهش را نمی دهد با این وجود اما اثرات روانی توافق هسته ای، اثر تورم را در نرخ ارز خنثی کرد و قیمت ها برای مدتی ثابت ماند.

سیدعلی با اشاره به رویکرد صحیح بانک مرکزی در عدم دخالت مستقیم در بازار گفت: مسئولان دولت و بانک مرکزی به درستی اعتقاد دارند که باید اجازه داد تورم اثر خود را در نرخ ارز بگذارد و نباید نرخ را به صورت تصنعی پاین نگه داشت. این کارشناس ارزی ادامه داد: طی ماه های اخیر تورم حدود 15 درصد بوده بنا بر این منطقا باید آثار این تورم را در نرخ ارز مشاهده می کردیم ولی پیامدهای روانی توافق هسته ای و امیدواری ها نسبت به گشایش مناسبات تجاری و بانکی و... تأثیرگذاری تورم را به تأخیر انداخته بود. مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات گفت: با بیشتر شدن فاصله میان زمان توافق و اجرای برجام و کمرنگ شدن آثار روانی، تورم 15 درصدی ماه های اخیر در حال تخلیه در بازار ارز است. به این اعتبار نباید افزایش نرخ را طی هفته های اخیر خیلی  غیر معمول دانست.

کد خبر 369

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 8 + 4 =