افزایش سرمایه صندوق سرمایه گذاری صنایع کوچک به ۱۲۰ میلیارد تومان

 معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران اعلام کرد : سرمایه صندوق سرمایه گذاری صنایع کوچک از ۳۰ میلیارد به ۱۲۰ میلیارد تومان افزایش یافته است 

غلامرضا سلیمانی عصر سه شنبه در پنجمین نشست سراسری فن بازارهای منطقه ای کشور در هتل کوثر اصفهان افزود: برنامه توسعه خوشه های کشور در سه فاز 15 ساله تعریف شده و امسال در هشتمین سال برنامه توسعه خوشه های صنعتی قرار گرفته ایم.
وی شکل گیری آیین نامه شرکت های دانش بنیان از سال های قبل را مطلوب ارزیابی کرد و گفت: خوشبختانه امروز تعداد زیادی از شرکت ها دانش بنیان ایجاده شده و اکنون ابرازهای جدیدی همچون پارک های فناوری، فن بازارها، مراکز خدمات کسب و کار در کشور بر مبنای اقتصاد دانش بنیان پایه ریزی شده است .
سامانه جامع فن بازار ملی ایران به عنوان اولین و بزرگترین پایگاه اطلاعات فناوری کشور، مقارن با سی امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در بهمن ماه سال 1387 توسط معاونت علمی و فناوری رئیس جمهورافتتاح شد، اطلاعات این سامانه در پنج حوزه عرضه فناوری، تقاضای فناوری، خدمات فناوری، تجهیزات فناوری جمع آوری و در اختیار مخاطبین قرار می گیرد. 
دایر نمودن فن بازارهای منطقه ای و تخصصی که هم اکنون در دستور کار فن بازار است، مبتنی بر بانکهای اطلاعاتی بوده و به عنوان برنامه ای جامع، نقش بی بدیلی در توزیع بهتر اطلاعات در گستره های مشخص جغرافیایی ایفا می نماید.
سلیمانی خاطرنشان کرد: قرنها است که همه کشورها بر بنگاه های کوچک و متوسط و بزرگ و زنجیره ای عمل کردن آنها تاکید دارند اما متاسفانه این موضوع در ایران متفاوت است.
وی با بیان اینکه در مدل توسعه خوشه ای بعنوان یکی از برنامه های توسعه کشور، باید همراهی بیشتری صورت گیرد گفت: متاسفانه درباره این موضوع نیز غفلت شده است.
سلیمانی ادامه داد: با توجه به سیاست های رهبرمعظم انقلاب و تاکید ایشان بر اقتصاد مقاومتی، باید فناوری های خود را بومی سازی کنیم تا بتوانیم در عرصه رقابت موفق باشیم.
وی با اشاره به محدودیت هایی نظیر رکود تورمی، تحریم و عدم تبادل اطلاعات جهانی گفت: با وجود همه این محدودیت ها، فعالیتهای مثبتی انجام شده اما این بمعنای چشم پوشی از خطاها نیست.
سلیمانی با انتقاد از عدم انجام کارهای تیمی به سبک مطلوب خاطرنشان کرد: عدم کار کردن شبکه ای و نبود هماهنگی، موجب از بین رفتن هم افزایی شده است.
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در خصوص صندوق نوآوری و شکوفایی اظهارکرد: این صندوق موهبتی برای بخش فناوری کشور است، زیرا دیدگاه نامناسب بانک ها را ندارد.
وی درباره بسته های خروج از رکود نیز خاطرنشان کرد: کشور اکنون باید به سمت بسته هایی برود که عرضه و تقاضا را به طور همزمان شکل دهد و دراین راستا شهرک های صنعتی می تواند در خروج از رکود نقش شایانی ایفا کند، زیرا 40 درصد کسب و کار کشور در شهرک های صنعتی انجام می شود.
به گفته سلیمانی هم اکنون 358 خوشه صنعتی در 15 آیتم در کشور شناسایی و دسته بندی شده است همچنین4020 بنگاه در این خوشه ها با مدل های داد و ستد استانی فعال هستند و به معنای دیگر 74 درصد بنگاه های تولیدی کشور را تشکیل می دهند
معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران با اشاره به اینکه میزان عرضه و تقاضا در بخش کسب و کار در کشور به تعادل نرسیده گفت: میزان تقاضای ما بیشتر از عرضه باشد. 
وی همچنین یکی از علت های عدم رقابت پذیری کالاهای تولیدی کشور قیمت تمام شده بالای آن ها دانست و گفت: یکی از دلایل قیمت تمام شده بالای کالاهای ایرانی، عدم ورود IT و ITC در مقوله تولید است.

کد خبر 380

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 6 + 7 =