تاکید بر تغییر سیاست‌های ترکیه در روابط اقتصادی با ایران

رئیس، هیئت رئیسه اتاق ایران و روسای اتاق‌های سراسر کشور با هدف آشنایی بیشتر با ظرفیت‌های موجود و همکاری‌های مشترک با کشورهای مختلف از جمله همسایگان، در قالب هیئت اقتصادی به ترکیه سفر کردند

پس از ورود هیئت اتاق بازرگانی ایران به آنکارا از فدراسیون اتاق‌های بازرگانی و بورس های ترکیه (TOBB) بازدید به عمل آمد.

در این میان محسن جلال‌پور، رئیس اتاق ایران از ورود ایران به شرایط پسا برجام و درخواست‌های بسیار کشورهای متعدد به منظور اعزام هیئت های اقتصادی به ایران و در مقابل دعوت از بازرگانان و فعالان اقتصادی ایرانی برای حضور در این کشورها سخن گفت.

به گفته رئیس اتاق بازرگانی ایران در طول 5 ماه شروع دوره هشتم هیئت نمایندگان اتاق ایران، تا کنون بالغ بر 60 هیئت اقتصادی به ایران آمده و از نزدیک با توانایی‌ها و پتانسیل‌های بخش خصوصی ایران آشنا شده‌اند.

وی ادامه داد: سئوال اینجاست که چرا با وجود این استقبال جهانی از شرایط ایجاد شده در ایران، ترکیه توجه لازم به این وضعیت ندارد، در حالی که ایران یکی از مهم ترین همسایگان ترکیه به شمار می آید.

جلالپور با اشاره به هزینه های گزاف که ایران در دوره تحریم، پرداخته عنوان کرد: خوشبختانه امروز بسیاری از کشورها آمادگی خود را برای احیا و گسترش مناسبات با ایران اعلام کرده اند. همین الان که هیئت ایرانی در ترکیه هستند، چند هیئت اقتصادی از آلمان، صربستان و هلند با حضور در ایران با فعالان اقتصادی دیدار داشته‌اند.

رئیس اتاق ایران با تاکید بر رویکرد ایران مبنی بر لزوم برقراری روابط پایدار بین المللی از طریق پایان بخشیدن به نگاه صرفا وارداتی کالاهای مصرفی و تاکید بر ورود تکنولوژی های جدید، تشریح کرد: در شرایط جدید، اقتصاد ایران مبتنی بر اقتصاد مردمی و تکیه به ظرفیت های بخش خصوصی جلو می‌رود و بدین ترتیب درپی همکاری و سرمایه گذاری‌های مشترک پایدار و دراز مدت با کشورهای دوست است.

وی تقویت و میدان دادن به بخش خصوصی را محور سیاست‌های جدید اقتصادی ایران برشمرد و گفت: اتاق ایران پس از بررسی‌هایی که انجام داد اعزام هیئت به ترکیه را به عنوان نخستین مقصد انتخاب کرد. چرا که علاوه بر اینکه ترکیه همسایه ایران است، این کشور از نظر فرهنگی، مذهبی و بسیاری موضوعات دیگر با ایران مشترکاتی دارد. بنابراین باید با رفت و آمد هیئت ها زمینه کسب آگاهی بیشتر از زمینه های فعالیت مشترک را مهیا سازیم.

در ادامه نایب رئیس اتاق های بازرگانی و بورس TOBB با بیان اینکه هیئت اقتصادی ایران با چنین ترکیبی، زمان مناسبی را برای حضور در ترکیه برگزیدند، گفت: برای برگزاری این برنامه، همفکری های خوبی بین بخش های خصوصی دو کشور صورت گرفته و همین موضوع این اطمینان را ایجاد می‌کند که بتوانیم بهترین استفاده را از ملاقات‌های پیش رو ببریم.

وی تصریح کرد: سیر مطلوب تحولات اساسی در ایران شروع شده و ما این تغییرات مهم را به خوبی دنبال می‌کنیم و امیدواریم که همین شرایط موجب رفع موانع از راه تجارت ایران با دنیا شود و از طرف دیگر دو کشور با تسهیل راه‌های تجارت حجم مناسبات خود را به حد مطلوب افزایش دهند.

این فعال اقتصادی نقل و انتقالات ارزی و سیستم بانکی را مهم‌ترین مانع افزایش تبادلات تجاری و برقراری همکاری‌های اقتصادی بین دو کشور دانست و خاطرنشان کرد: خوشبختانه امروز ارائه راهکار برای این چالش جدی، متناسب با وضعیت به وجود آمده آسان است. زیرساخت‌های بسیاری برای همکاری بین ایران و ترکیه وجود دارد که از آن جمله می توانیم به صنعت فولاد، شیمی و خدمات فنی و مهندسی اشاره کنیم.

نائب رئیس اتاق‌های بازرگانی و بورس TOBB در پایان از باز بودن در اتاق های بازرگانی این کشور رو به تجار و صنعتگران ایرانی سخن گفت.

در پایان جاوید، مشاور TOBB گزارشی از دستاوردهای اتاق‌های بازرگانی ترکیه از سال 1950 میلادی تا کنون ارائه داد و به پرسش‌های روسای اتاق‌های سراسر ایران در مورد فعالیت این نهاد پاسخ داد.

کد خبر 387

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 4 + 0 =