پساتحریم؛ فرصت گذار از فساد اقتصادی

نایب رئیس اتاق ایران و چین گفت: با توجه به اینکه تحریم ها نشان داد فضای اقتصادی کشور غیرشفاف و مستعد تخلف است بنابراین مبارزه جدی با فساد اقتصادی می تواند بهترین دستاورد پساتحریم باشد

نایب رئیس اتاق ایران و چین گفت: با توجه به اینکه تحریم ها نشان داد فضای اقتصادی کشور غیرشفاف و مستعد تخلف است بنابراین مبارزه جدی با فساد اقتصادی می تواند بهترین دستاورد پساتحریم باشد. به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز مجیدرضا حریری با تاکید بر اینکه باید اقتصاد بدون نفت را با اتکا به نیروهای داخلی بسازیم، افزود: دولت باید از فرصت برجام استفاده کرده و خود را کوچک کند و سپس از نقش خود در اقتصاد بکاهد؛ البته رئیس جمهوری معتقد است تا زمانی که اقتصاد کشور دولتی یا شبه دولتی باشد، سر و سامان نمی گیرد.
رئیس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی ادامه داد: نکته ای که همه فراموش می کنند اینکه فضای تحریم فضای غیرشفاف است و فعالیت اقتصادی در شرایط دور زدن تحریم ها فضای ریسک و مستعد تخلف است بنابراین «مبارزه جدی با فساد اقتصادی» می تواند بهترین دستاورد پساتحریم باشد. 
وی افزود: مبارزه دو بخش است؛ ابتدا افرادی که در دوران تحریم تخلف کرده اند شناسایی و به حسابشان رسیدگی شود؛ دوم دولت اجازه ندهد فضای فساد دوباره شکل بگیرد.
حریری تاکید کرد: معتقدم دولت باید برای ایجاد فضای اقتصاد شفاف، رقابتی و آزاد تلاش کند و این موضوع را به عنوان هدف اولیه خود انتخاب کند تا تبعات مثبت آن در اقتصاد نمایان شود.
وی با بیان اینکه ماده 76 قانون برنامه پنجم تکلیف بر مقررات زدایی دارد، افزود: همواره موادی از قوانین برنامه های توسعه اجرایی نشده است و آن را به حساب شرایط خاص، تحریم ها و فشارهای اقتصادی و ... گذاشته ایم اما دیگر هیچ بهانه ای پذیرفته نیست که دوباره اسامی دیگری به دلیل عدم شفافیت در اقتصاد ما رشد کنند.
این کارشناس اقتصادی تاکید کرد: پس از شفاف سازی اقتصاد می توان از نظر کارشناسی درباره وضعیت صنعت، معدن، تجارت، کشاورزی، خدمات یا جذب سرمایه گذار خارجی صحبت کرد.

پیش از تحریم ها محیط جذابی برای سرمایه گذار خارجی نداشتیم 
نایب رئیس اتاق ایران و چین با بیان اینکه تاریخ نشان می دهد در جذب سرمایه گذار خارجی ناموفق بوده ایم، افزود: این در حالی است که یکی از قوانین مترقی کشور قانون جذب سرمایه گذار خارجی است اما این قانون به تنهایی جواب نمی دهد زیرا سرمایه گذار خارجی نه عرق ملی به کشور دارد، نه دلش برای این خاک و پرچم سوخته است، سرمایه گذار خارجی تنها به محیطی می اندیشد که در آن سرمایه گذاری کند و سود ببرد.
وی افزود: بنابراین باید چند اقدام را به طور همزمان انجام دهیم، نخست اینکه از نظر فرهنگی به مردم بگوییم سرمایه گذار خارجی باید مورد احترام باشد و این احترام نهادینه شود زیرا این فرد حداقل توانسته چند هزار شغل در کشور ایجاد کند.
حریری افزود: حتی باید به دنبال افزایش شمار سرمایه گذاران باشیم و برای تحقق این هدف باید برای سرمایه گذار خارجی جذابیت تعریف کنیم زیرا سرمایه گذار ابتدا به رتبه های بین المللی که ایران در دنیا دارد نگاه می کند؛ از جمله رتبه ایران در کسب و کار، فساد مالی - اداری و در مجموع به دنبال آن است که رتبه رقابت پذیری کشور به چه میزان است تا برای سرمایه گذاری تصمیم گیری کند.
وی تاکید کرد: در کنار این احترام، دولت به راهکاری بیاندیشد که این رتبه ها را تغییر دهد؛ باید رتبه فضای کسب و کار که از چهار سال پیش قانون آن تصویب شده، بهبود یابد.
رئیس انجمن صادرکنندگان صنایع دستی ایران با تاکید بر اینکه نباید اجازه داد تنش هاس سیاسی بر اقتصاد مسلط شوند، افزود: باید همه از مردم تا گروه های مختلف سیاسی یاد بگیریم به سرمایه گذار خارجی که در کشور شغل ایجاد کرده است، احترام بگذاریم؛ باید از نظر فرهنگی روی این موضوع کار شود.

گروه هایی به دلایل سیاسی اجازه نمی دهند اقتصاد رشد کند
نایب رئیس اتاق ایران و چین به برخی سنگ اندازی ها در برنامه های اقتصادی دولت نیز اشاره کرد و گفت: برخی گروه ها به دلایل سیاسی اجازه نمی دهند اقتصاد ما رشد کند؛ مانند گروه هایی که در خارج از کشور میلیاردها دلار از سرمایه های خود را صرف پایین آوردن قیمت نفت می کنند. در داخل نیز برخی گروه ها می دانند که اقتصاد کلید حل مشکلات سیاسی است و اگر دولت در اقتصاد پیروز شود، از نظر سیاسی نیز پیروز است بنابراین به دلیل منافع سیاسی برای رشد اقتصاد مانع ایجاد می کنند.

کد خبر 4420

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 2 + 1 =