بانکها، شریان ارتباطی پولی و مالی بین الملل

رئیس جمهوری بانک ها را شریان حیات اقتصادی جامعه دانست و با یادآوری شرایط سخت تحریم گفت: بداندیشانی به بهانه دور زدن تحریم پول ملت را غارت کردند. بانک ها شریان حیات اقتصادی جامعه هستند؛ صنعت بانکداری به قدری اهمیت دارد که در فشار تحریم به ملت ایران، شاید بدترین فشار به جامعه ما از همین طریق شروع شد

به گزارش پایگاه خبری و تحلیلی اگزیم نیوز، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی صبح شنبه در پنجاه و پنجمین مجمع سالیانه بانک مرکزی افزود: صنعت بانکداری به قدری اهمیت دارد که در فشار تحریم به ملت ایران، شاید بدترین فشار به جامعه ما از همین طریق شروع شد.
وی ادامه داد: در واقع بانک ها هم شریان حیات اقتصادی جامعه هستند و هم شریان ارتباطی بین کشور و سایر کشورها از لحاظ پولی مالی واقتصادی است.
رئیس جمهوری ادامه داد: بدترین تحریم تاریخی اقتصادی را بر مردم عزیز کشورمان تحمیل کردند از کشتی رانی گرفته تا بیمه، بانک، تبادل اسکناس، فلزات گرانبها، صنعت پتروشیمی تا خودرو و تقریبا همه شریان های حیاتی توسعه ای یک کشور را با مشکل مواجه کردند.
روحانی افزود: ما داشتیم به حدود 50-60 سال پیش برمی گشتیم ، رفتیم به صراف و صرافی و به سراغ چمدان و پول در چمدان رفتیم. شرایط بسیار سختی را بر کشور ما تحمیل کردند.
وی ادامه داد: بداندیشانی که در شرایط سخت این مردم به بهانه دور زدن تحریم، پول این ملت را غارت کردند. این نشان می دهد که ملت ما چه شرایط سختی را پشت سر گذراند.
رئیس دولت تدبیر و امید خاطرنشان کرد: هیچ تردید ندارم، تعارف نمی کنم و سخنی به اغراق نمی گویم، موفقیتی که مردم ما به دست آوردند در سایه عنایت حق بود.
روحانی افزود: خداوند به خاطر دل پاک، دعای خیر و حضور این مردم در صحنه ما را یاری کرد، چون حضور مردم نیاید خدا هم نمی آید، یدالله مع الجماعه. وقتی همه آمدند، دست خدا هم می آید. پشت سر مردم، خدا یاری می کند اما شرط کرده و گفته ان تنصرالله ینصرکم و یثبت اقدامکم.
رئیس جمهوری اظهار داشت: اگر شما دین خدا، راه خدا، راه حق، راه صحیح و درست را حمایت کردید بدانید پشت سر آن، حمایت خداوند هم شامل حال شما خواهد شد، خدا ما را یاری کرد به خاطر دعای مردم، موفقیت 23 تیر، دعای سحرخیزان و ماه رمضان بود که به دست آمد.
روحانی افزود: این جلسه زمان آن نیست؛ در وقت دیگری باید گفته شود که در چه پیچ و خم ها و مشکلاتی بودیم و خداوند چگونه این ملت را مثل همیشه در تاریخ جهان سرافراز کرد؛ یک کشور در دنیا نیست که بگوید ایران در این مذاکرات سرش کلاه رفته است. 
وی ادامه داد: یک کشور شما پیدا کنید، یک صاحب نظر پیدا کنید؛ یک نفر حتی آنهایی که بدخواه ما هستند، حتی رژیم منفوری که علیه ما کار می کند، این ها تازه می گویند ایران سر 5+1کلاه گذاشته است.
رئیس شورای عالی امنیت ملی اضافه کرد: آنهایی که این را با لحن دیگری بیان می کنند، حتی آنهایی که در آمریکا مخالف این توافق بودند و هستند، نمی گویند ایران سرش کلاه رفته، می گویند آمریکا سرش کلاه رفته است.

** بانک ها امروز باید جبران کنند
روحانی گفت: در تاریخ ایران و کشورهای در حال توسعه وجود ندارد که دیپلمات های آنها در برابر 6 قدرت جهانی بنشینند و به خوبی و به دقت از حقوق یک ملت دفاع کنند. این برای ما افتخار است. 
رئیس جمهوری افزود: اگر کسی از رفع تحریم خوشحال نباشد، نمی دانم چه تعبیری باید به کار برد. باید بگویم در ایرانی بودن آن باید شک کنیم. مگر امکان دارد که یک ایرانی وطن دوست، عاشق ملت و کشور خود باشد و از برداشته شدن تحریم ها خوشحال نباشد البته عده ای بودند که از وجود تحریم ها نفع مادی می بردند.
وی در ادامه تاکید کرد: رفع تحریم نه تنها به نفع ملت ایران بلکه به نفع همسایگان، دوستان، مردم و همه طرف های تجاری ما است.
وی با اشاره به این که بر فشار دشمن، به خوبی روشن شد که نقش بانک تا چه حد مهم است، گفت: چرا آنها سیستم بانکی را تحت فشار قرار دادند؛ زیرا تحریم بانکی به یک معنا تحریم همه چیز است. آنها دارو و تجهیزات پزشکی به ما نمی دادند و ببینید با چه ابزاری در این چند سال توانستیم مسیر خودمان را ادامه دهیم.
رئیس شورای اقتصاد تصریح کرد: اکنون که تحریم ها برداشته شده بانک ها باید جبران کنند. ما به عنوان دولت و خادم مردم وظیفه داریم که به مسئولیت خود عمل کنیم. 
روحانی گفت: سر بر سجده می گذارم و خدا را سپاس می گویم. همواره نگران این قول بودم که گفتم همه توانم را به کار می گیرم تا در کنار چرخش سانتریفیوژها اقتصاد مردم هم بچرخد. شهادت می دهم که تیم مذاکره کننده به صورت شبانه روزی در تلاش بود، نه روز، نه شب، نه تعطیلات، نه ماه رمضان و نه محرم داشت. همه به صورت شبانه روزی کار می کردند و چه اضطراب ها، مشکلات، دلهره ها و فراز و نشیب های فراوانی داشتند.
وی ادامه داد: اگر روزی همه چیز برای مردم بازگو شود، خواهید دید در این 30 ماه بر ما چه گذشت اما من از ابتدای مذاکرات خوش بین بودم.
رئیس جمهوری گفت: در مجمع عمومی سازمان ملل آنگاه که برای نخستین بار 1+5 و ایران برای نخستین بار در سطح وزیران خارجه دیدار کردند، دنیا به ملت و دولت ما اعتماد کرد و به این باور رسید که ملت ایران را با فشار، زور و تحریم نمی توان تسلیم کرد. مردم ایستادگی کردند و دنیا هم این مقاومت را باور کرد و به حمدالله بهترین سربازان نیز به صحنه رفتند و موفق شدیم.


** انتخابات ایران در منطقه و جهان اثر خواهد داشت
رئیس جمهوری گفت: امروز روزی است که وقتی وارد فضای پسابرجام شدیم باید برای اجرای برجام 2 آماده شویم.
روحانی با اشاره به فضای انتخابات و رقابتی افزود: ان شاء الله همه مردم پای صندوق های رأی می آیند و انتخابات بسیار شکوهمندی می آفرینند. همه باید پای صندوق های رای برویم چرا که در غیر این صورت شروع شرایط بهتر برای ما رقم نمی خورد. 
وی با اشاره بر انتخاب اصلح در انتخابات گفت: اکنون در شرایطی که در منطقه جنگ، کشتار، ترور و خونریزی وجود دارد، انتخابات ایران بسیار تاثیرگذارتر است و در منطقه و جهان نیز اثر مثبت خواهد داشت. 
رئیس جمهوری با یادآوری این نکته که اکنون نگاه دنیا نسبت به ایران تغییر کرده، اضافه کرد: وقتی پس از برجام، صف های طولانی رأی گیری را در کشور ببینند، بسیار زیباست چون به سرنوشت و آینده خودمان رأی می دهیم و این بسیار مهم است.
روحانی گفت: در این دو هفته به طور طبیعی رقابت های انتخاباتی وجود دارد اما نکته اساسی انسجام و اتحاد برای ساختن و توسعه ایران و جبران سال های گذشته است. 
وی با اشاره به یکی از وعده های انتخاباتی خود در سال 92 اظهار داشت: گفته بودم که بدون مشاوره با کارشناسان و متخصصان تصمیمی نمی گیرم، برای همه امور همواره افراد متخصص و کارشناس را دعوت و گفت وگو کردیم. اگر همه آنها یک نظر داشتند، نظر خود را کنار گذاشتم و تسلیم شدم. 

کد خبر 4421

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
  • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
  • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
  • 7 + 6 =